UWAGA!

Pamięć twarda jak głaz

 
Elbląg, Głaz u zbiegu ulic Płk. Dąbka i Pionierskiej
Głaz u zbiegu ulic Płk. Dąbka i Pionierskiej (fot. Michał Skroboszewski)

Sianokosy, żniwa, wykopki, ale i zamiatanie liści czy porządkowanie terenu osiedla. Tak za czasów PRL budowano ideę wspólnego dzieła dla kraju. Czyn społeczny organizowały w dni wolne szkoły, zakłady pracy, ale i organizacje partyjne czy młodzieżowe. W Elblągu o porządkach sprzed niemal 40 lat przypomina głaz u zbiegu ulic Płk. Dąbka i Pionierskiej.

Czyny społeczne w Polsce Ludowej organizowane były na wzór tradycji radzieckiego "subotnika", ogłaszanego w ZSRR od roku 1919. Także w krajach bloku wschodniego realizowano tego typu przedsięwzięcia. Młodzież, robotnicy i działacze partyjni poświęcali swój wolny czas na wspólne sprzątanie i pomaganie.
       - W czasach PRL-u z inicjatywy PZPR-u organizacje partyjne zakładów (ich wydziałów) wzywały do czynów partyjnych z okazji 1 maja i 22 lipca - przypomina Karol Wyszyński, przewodnik z elbląskiego oddziału PTTK. - W czynach brali udział też członkowie ZMS-u i innych organizacji młodzieżowych. W ramach czynów porządkowano głównie tereny nowych osiedli, parków bądź pracowano w zakładach wynagrodzenie przeznaczano na jakiś cel społeczny np. dofinansowanie szkoły, przedszkola czy domu dziecka - dodaje przewodnik.

  Elbląg, Pamiątka nieco schowana
Pamiątka nieco schowana (fot. MS)

Jedną z akcji porządkowych upamiętnia głaz stojący w pobliżu skrzyżowania ulic Płk. Dąbka i Pionierskiej. Głaz stoi do dziś, choć dziś nieco na uboczu, ale z tablicy można wyczytać kto, co i kiedy posprzątał.
       - Tu widać, że z okazji 1 maja w 1978 r. załoga metalurgii elbląskiego Zamechu uporządkowała teren tego osiedla, a czyn ten upamiętniła stosowną tablicą - mówi Karol Wyszyński.
       Dziś o ten teren dba SM Sielanka i to nie w czynie społecznym. Ale głaz przypomina o elbląskiej historii.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I komu to przeszkadzało?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  ByłySekretarz(2017-04-06)
 • patriotom Polskim!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  janusz(2017-04-06)
 • No i o takich rzeczach należy pamiętać. Jak mówię dzieciom, że w sklepach był tylko ocet to się w głowę pukają. Kamień przenieść do muzeum PRL.
 • Pamiętam to porządkowanie terenu opisane w artykule . To był tzw. czyn społeczny. Którejś soboty wpadła kupa ludzi ze szpadlami i grabiami, kilka godzin i było po sprawie. Trudno ocenić poziom spontaniczności tego przedsięwzięcia, wiadomo , były to lata 70te . Z drugiej strony , pamiętam jeszcze wcześniejsze, bo z lat 60tych akcje miszkancow, którzy spontanicznie wychodzili z domów w których mieszkali i porządkowanie klomby i trawniki albo nawet tworzyli je od podstaw . Dzisiaj rzecz nie do pomyślenia, bo i komu by się chciało. ..
 • Powinno się do tego wrócić. !!!!! Całe miasto zasypane śmieciami i zasrane przez kundle!!!!
 • Piszesz, że powinno się do tego wrócić. To proste, bierzesz do garści co tam masz, grabie, łopatę szpadel, wychodzisz przed swój dom i działasz. Najpierw ludkowie gapią się z okien, potem ktoś dołącza, a jak będziesz miał farta to kole wieczora, pół dzielnicy będzie robiło porzki siało trawę i sadziło kwiaty. Tak to było. .. ..
 • Teraz po "rządach" SLD, PIS, PO, nie ma komu zaufać, sami oszuści i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  wyborca-nie-na-kiełbasę(2017-04-06)
 • wyborco - mniej kiełbasy więcej warzywek, piszesz obok tematu
 • I bardzo dobrze, uczono szacunku do porządku. Teraz stosuje sie metody bolszewickie. Bolszewicy likwidowali to co było powiazanie z religia, a teraz dokonuje sie tego samego i tymi samymi metodami, likwidując to co powiazanie jest z PRLem, nawet jezeli to jest dobre. Ta sama zaciekłość i narracja, pobrane nauki od słoneczka narodu Stalina, a teraz mamy nasze słoneczko narodu Jarosława Prezesa Tysiąclecia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  Siasiustasiu(2017-04-06)
 • Tylko kowalski marian może jeszcze pomoc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  RepolonizacjaPolskikonieczna(2017-04-06)
 • Pamięć to twarda skała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Elblążanin(2017-04-06)
 • Bo łżesz jak pies. Nigdy nie było tak, że "był tylko ocet", chyba u Bareji. Cudownie nie było, fakt - brakowało wielu towarów, które dzisiaj są podstawowymi, codziennymi, ale nie przypominam sobie, żeby był problem z kupnem pieczywa, czy nabiału (chyba, że przed świętami lub innym wolnym).
Reklama