UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamięci tych, którzy przelewali krew za naszą wolność

 
Elbląg, Uroczystości z okazji 77. rocznicy powstania Armii Krajowej
Uroczystości z okazji 77. rocznicy powstania Armii Krajowej (fot. Michał Skrooszewski)

"... Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia" - te słowa wypowiadali żołnierze Armii Krajowej, formacji, która powstała 77 lat temu, by walczyć z okupantami: niemieckim i sowieckim. - Wspominamy dziś wszystkich żołnierzy AK, którzy przelewali krew za naszą wolność - mówił podczas miejskich uroczystości wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. Zobacz zdjęcia.

Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 r. z przemianowania Związku Walki Zbrojnej, rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego. Ostatecznie uznany został tym samym wojskowy charakter siły zbrojnej podziemia, armii, jak podkreślał Sikorski w rozkazie: "wszystkich żołnierzy w służbie czynnej w Kraju".
       W 77. rocznicę powstania Armii Krajowej przed pomnikiem jej żołnierzy oraz Polskiego Państwa Podziemnego w Elblągu odbyły się uroczystości z udziałem kombatantów, władz miejskich, parlamentarzystów, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń.
       - AK tworzyło zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w skali Europy - przypomniał wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. - W żadnym z okupowanych krajów nie powstała tak dobrze zorganizowana struktura. Działania Armii Krajowej wymierzone w okupanta to przede wszystkim: sabotaż, dywersja, wywiad, działania partyzanckie i wreszcie cel główny - przeprowadzenie zwycięskiego powstania powszechnego. Cel ten został podjęty w sierpniu 1944 r. (...) Armia Krajowa to również osobiste przeżycia dla ówczesnych młodych ludzi, którzy nie pogodzili się z wrześniową przegraną - kontynuował. - AK było najwyższą próbą patriotyzmu, heroizmu i braterstwa. Po 1945 r. historia Armii Krajowej ma swój smutny dalszy ciąg w postaci aresztowań, brutalnych przesłuchań, długoletnich kar więzienia i kar śmierci dla żołnierzy podziemia. Obecnie czcimy ich jako żołnierzy niezłomnych. Wspominamy dziś wszystkich żołnierzy Armii Krajowej, którzy przelewali krew za naszą wolność. Cześć ich pamięci!
       W imieniu świadków wydarzeń sprzed lat głos zabrał żołnierz AK, ks. infułat Mieczysław Józefczyk. W liście, który odczytał Ireneusz Ziemiński, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Elblągu, zwrócił się do młodych: - Dzisiaj, w 77. rocznicę powstania Armii Krajowej, nieliczne już resztki tych, którym dane było przeżyć wyciągają ręce do młodego pokolenia prosząc i błagając: abyście dla tego największego skarbu na ziemi, Ojczyzny naszej, żyć i pracować umieli, a gdyby zaszła taka potrzeba byście, jak przodkowie wasi, od nieprzyjaciół obronili.
       Zgodnie z ceremoniałem odczytano Apel Pamięci, była salwa honorowa, a pod pomnikiem złożono kwiaty.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama