UWAGA!

Państwo Kowalscy dali radę

 Elbląg, Monika Falej, posłanka Lewicy
Monika Falej, posłanka Lewicy (fot. Michał Skroboszewski)

Posłanka Monika Falej (Lewica) poinformowała dziennikarzy o parlamentarnych pracach dotyczących pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Ustawa o pomocy będzie nowelizowana, pojawiają się też osoby, które chcą wykorzystać trudną sytuację Ukraińców w celach przestępczych.

- Z tego miejsca bardzo chciałabym podziękować mieszkankom i mieszkańcom Elbląga. To właśnie pospolite ruszenie w całej Polsce, ale i w naszym mieście spowodowało to, że Ukrainki i Ukraińcy dostali tak wspaniałą pomoc. Trochę sarkastycznie mogę powiedzieć, że państwo dało radę. Ale państwo Kowalscy, Malinowscy i Nowakowie - mówiła posłanka Monika Falej (Lewica) na dzisiejszej konferencji prasowej.

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium państwa. Weszła i... niemal natychmiast jest nowelizowana - Będziemy dziś pracować nad poprawką umożliwiającą objęcie pomocą tych uchodźczyń i uchodźców, którzy znaleźli się na terenie Polski, a terytorium Ukrainy przekroczyli przez inną granicę niż tę z Polską - wyjaśniała Monika Falej.

Poprawka (podobno) ma poparcie Prawa i Sprawiedliwości i będzie dziś procedowania w trakcie posiedzenia sejmowej komisji. - Oczywiście jest też wiele innych luk, które będziemy zgłaszać systematycznie, aby tę ustawę naprawiać - wskazała posłanka.

Taką luką jest np. postać „opiekuna tymczasowego“ dla uchodźców. Jego zdefiniowanie w systemie pomocy nie jest wystarczające, aby ograniczyć możliwe wynaturzenia przy realizacji tego typu pomocy. Monika Falej zwróciła tez uwagę na pojawiające się patologie związane z trudną sytuacją uchodźców: m. in. na handel "żywym towarem". Problemem do rozwiązania „na już“ jest sprawa edukacji ukraińskich dzieci w wieku szkolnym.

- Dzieci mają prawo, aby do tego systemu „z marszu“ przystąpić. Rodzice lub opiekunowie mogą zapisać dziecko szkoły „w rejonie“. Pojawiają się jednak problemy, których samorząd sam nie rozwiąże. To jest kwestia finansowania dodatkowych lekcji, dodatkowych nauczycieli, którzy powinni przynajmniej komunikatywnie rozmawiać w języku ukraińskim. Na to samorząd nie ma pieniędzy. Strona ukraińska też szuka rozwiązań. Prawdopodobnie Ukraińcy będą mieli wakacje, żeby dać sobie czas na rozwiązania systemowe - mówiła Monika Falej.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Lewica... dopuście ich do władzy to zobaczycie, co będzie. Każdy imigrant dostanie taczkę banknotów, bo ich socjal doprowadzi do hiper inflacja i upadku waluty.
 • pani posłanka niech się zabierze za uczciwą pracę
 • kobito kto cię słucha ?
 • Nigdzie nie mogę znaleźć jak pomagają takie organizacje jak KOD, OBywatele RP, czy Strajk Kobiet? Ktoś coś?
 • Ustawa o pomocy będzie nowelizowana, pojawiają się też osoby, które chcą wykorzystać trudną sytuację Ukraińców w celach przestępczych. Najpierw kręciliście lody na wirusie, który w cudowny sposób zniknął, ale to za mało. Teraz kręcicie lody na konflikcie na Ukrainie. Wszystkie te wasze dodatki itd..... przewalicie do swojej kieszeni i tyle w temacie. Wojna to dobry interes. Jak ktoś zapyta o kwity na wydatki w tej kwestii, będziecie mieli przykrywkę wojna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  NadszyszkownikKilkujadek(2022-03-17)
 • A czytaliście dziś już doniesienia światowej prasy w temacie wojny na wschodzie aktualnej? Nie będę się tu rozwodził, z wiadomych względów, ale for the record - tow. Koliński, ten skromny maładiec z Elbląga, był mądrzejszy na grubo ponad miesiąc (w dzisiejszych, wojennych a dyplomatycnzych kategoriach, to cała epoka:) od takich tuzów światowego intelektu a dyplomacji, jak Jeffrey D. Sachs, Radek Sikorski (to akurat żaden wyczyn:) wraz z małżonką (tu już bardziej, ale wciąż słabo:), Mychajło Podoliaka, Wołodymyra Zełenskiego czy całej anglosaskiej (nadwiślańskiej i tej po sąsiedzku, to nawet nie liczę, bo zwyczajnie szkoda fizys szczępić:) dyplomatury. Polecam zwłaszcza Financial Times, New York times i Wall Street Journal, oraz przypominam - miesiąc temu!; ] #WojnaWojnie; Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  9
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-03-17)
 • @jaPolak - Zapomniałaś o nadleśnictwie, zieleni miejskiej i galeriach sztuki - mnie też intryguje - jak pomagają?
 • @jaPolak - Przygotowują się....
 • Lewacy najchętniej rozdają NIESWOJE.
 • Jesteś elementem tego państwa. Co zrobiłaś w sejmie??? Teraz latasz i konferencje robisz??? Taki nasz psi obowiazek pomóc sąsiadom, nie patrząc na was, posłanki i posłowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  4
  Qwertypoiu(2022-03-17)
 • Ogromną prośba do redakcji Portfelu - Kochani zwracajcie uwagę na literówki. Niektóre materiały czyta się z trudem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  paterek(2022-03-17)
 • Sama nic nie robi i chwali ludzi. Jak zwykle mieszać, mieszać i mieszać. Do roboty!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  2
  Qwertypoiu(2022-03-17)
Reklama