UWAGA!

Piękna ruina. Znajdzie się kupiec?

 
Elbląg, Czy ktoś kupi zabytek w ruinie, by przywrócić mu dawny blask?
Czy ktoś kupi zabytek w ruinie, by przywrócić mu dawny blask? (fot. arch. AD)

Niegdyś piękna i dostojna, dziś ruina. Willa Grunau'a, zabytek XIX-wiecznej architektury niszczeje przy ul. Pułaskiego. Lokatorzy zostali wykwaterowani kilka miesięcy temu, by zminimalizować koszty utrzymania obiektu odłączono w nim media. Jednak nadal nie ma pomysłu na to, co z nim zrobić. Radni wrócą do tematu sprzedaży podczas wrześniowej sesji.

Tzw. willa Grunau'a* jest wpisana do rejestru zabytków. Należy do zasobów Zarządu Budynków Komunalnych, a jej stan pogarszał się od wielu lat. Obecnie jest to ruina, niezdatna do zamieszkania więc pięć rodzin lokatorskich musiało ją opuścić. Zajęły mieszkania wskazane przez miasto. Ale co dalej z niszczejącym zabytkiem?
       - Budynek został zabezpieczony przez ZBK oraz odłączony od mediów w celu nie ponoszenia dalszych kosztów utrzymania tej nieruchomości - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. -  W budynku nie stwierdzono „dzikich lokatorów”.
       Na remont obiektu miasta nie stać więc powstał pomysł jego sprzedaży. Jednak osoby zainteresowane nabyciem zabytku zrezygnowały, bo w jego renowację trzeba zainwestować miliony. Padła propozycja przekazania budynku stowarzyszeniu czy organizacji, która mogłaby pozyskiwać pieniądze na remont. Bo willi rozebrać nie można.
       - Obecnie jest przygotowywany projekt uchwały na wrześniowa sesję Rady Miejskiej w sprawie zbycia budynku przy ul. Pułaskiego 10 - zapowiada Łukasz Mierzejewski.
       W ruinie jest też budynek sąsiedni spod adres Pułaskiego 10 a. Tam mieszkają jeszcze dwie rodziny, które niebawem zostaną wykwaterowane. Zgodnie bowiem z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - budynek jest usytuowany w pasie drogowym i docelowo przeznaczono go do rozbiórki.
      
       * Ignatz Grunau był elbląskim przedsiębiorcą. Urodził się w 1795 r. w Braniewie, szybko przeprowadził się jednak do Elbląga, gdzie rozpoczął działalność początkowo jako handlowiec, potem jako przemysłowiec. Był właścicielem młynów i spichlerzy, olejarni i browarów, prekursorem stosowania maszyn parowych, jednym z inicjatorów elbląskiej żeglugi parowej. Był też prekursorem pracowniczych kas chorych w Prusach, pierwszą kasę założył w Elblągu już w 1836 r. W Prusach kasy chorych wprowadzono obowiązkowo w 1881 r., a w Anglii i Francji dopiero na początku XX w.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • oj sezon ogórkowy w pełni - nie ma o czym pisać, więc kolejny raz napiszmy to samo; )
 • Niestety najbardziej niszczące dla tych budynków jest prawo, które miało je chronić. Trudno znaleźć inwestora, który ma pieniądze i cierpliwość na ciągłe użeranie się z konserwatorem zabytków. Jak widać lepiej niech budynek niszczeje niż miałaby 1 klamka w nim wyglądać nie tak, jak konserwator sobie tego życzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  16
  Edek..(2014-08-14)
 • Czemu jeszcze ZBK nie został zgłoszony do prokuratury za przyczynienie się jako administrator do zniszczenia zabytku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  1
  Gdzie jest prawo?(2014-08-14)
 • Polskie Państwo wpadło w pułapkę Urzędniczą którą same sobie zafundowało i dobrze. .. ..
 • zniszczy, zburzy i zarobi
 • Dokonać relokacji na wyspę spichrzów na miejsce koscioła mnemonitów, który nalezy koniecznie relokować w miejsce kościoła na Zatorzu. Ten z kolei rozebrać i odtworzyc w tej wsi, z której go relokowano.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  jezioroprzeniesiemydalej(2014-08-14)
 • Wystarczy pojechać do Kadyn i zobaczyć jak prywatny właściciel majoliki cierpliwie czeka aż wszystko się zawali. To powinno być karalne!!!
 • Z konserwatorami zabytków tez trzeba by zrobić porządek i ich zreformować do dzisiejszych realiów i możliwości
 • kto to kupi? chyba że chce problemy z urzędasami i samymi problemami, pozwoleniami i zakazami, do du. .y z takim zakupem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  7
  mieszkaniecE-g(2014-08-14)
 • Rybak a dlaczego karalne? Kupił, wybulil kupe forsy i to tylko i wylacznie jego sprawa co z tym zrobi.
 • Ja to wezmę za darmo, a w zamian odrestauruję. Zrobię sobie z tego piękny dom, lecz pewnie już jakiś koleś urzędasa trzyma na tym łapę i weźmie to on za darmochę. Elbląg to takie koleśowskie miasto.
 • tempo iście wilkowe, zrobię, zrobię, ale mnie wybierzcie.
Reklama