UWAGA!

Plac Słowiański w miniaturze

 
Elbląg, Hans Joachim Pfau już raz podarował swojemu rodzinnemu miastu makietę, widoczną na zdjęciu.  Teraz oddaje kolejną, którą będzie można oglądać 30 sierpnia
Hans Joachim Pfau już raz podarował swojemu rodzinnemu miastu makietę, widoczną na zdjęciu. Teraz oddaje kolejną, którą będzie można oglądać 30 sierpnia (fot. arch. WS)

Będą na niej elementy ruchome, takie jak tramwaje, a także takie, które świecą. Na ławeczce będzie widoczna zminiaturyzowana postać autora, a w budce telefonicznej będzie można znaleźć zdjęcie jego żony. Hans Joachim Pfau, który w Elblągu spędził dzieciństwo, a tuż po wojnie wyjechał do Niemiec, ma kolejny prezent dla swojego rodzinnego miasta. To drewniana makieta Placu Słowiańskiego, dawniej Placu Fryderyka Wilhelma, która przedstawia stan z 1918 r.

To nie pierwszy prezent dawnego mieszkańca miasta, który choć od 1947 r. mieszka w Niemczech to wciąż utrzymuje kontakty ze swoim rodzinnym miastem. Rok temu Elbląg otrzymał od Hansa Joachima Pfaua makietę XVII- wiecznego Elbląga, wcześniej przekazał on do muzealnej biblioteki m.in. około 150 katalogów aukcyjnych monet (polskich i niemieckich),  album prac Bertholda Hellingratha - doskonałego grafika urodzonego w Elblągu oraz dwa wyjątkowo cenne dokumenty. Pierwszy to mapa Elbląga i okolic z 1901 roku, a drugi to oryginalny akt chrztu z kościoła św. Mikołaja zaopatrzony w pieczęć kościelną i datowany na 1845 rok. 
       Teraz przyszedł czas na widok Placu Słowiańskiego z 1918 r. w skali 1:87. Makieta przyjechała już wczoraj, ale trzeba ją jeszcze odpowiednio zamontować.
       - Będzie można ją oglądać od 30 sierpnia w odremontowanym gmachu Podzamcza. To będzie część wystawy, która pojawi się właśnie tego dnia, dokładnie w południe - wyjaśnia Małgorzata Gizińska z elbląskiego Muzeum, która wraz z Alicją Janiak przygotowuje wystawę. Jej pełna nazwa to „Świadectwa. Historia w twarzach - twarze historii”.
       Ale to nie jedyna atrakcja, która się tam pojawi. Jak tłumaczy Tomasz Gliniecki, kierownik Działu Edukacji i Promocji elbląskiego Muzeum wystawa jest oparta "na cyklu nagrań filmowych, przeprowadzonych z byłymi mieszkańcami Elbląga i regionu. Prezentuje obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci. Obok opowieści dawnych elblążan, ich świat pokazany jest w dokumentach i fotografiach rodzinnych, przedmiotach codziennego użytku, charakterystycznych miejscach, zwyczajach i tradycjach. Na zwiedzających czekała będzie np. możliwość przymierzenia rekonstrukcji strojów z epoki. Najmłodsi będą mogli skorzystać z zabawek, stylizowanych na lata międzywojenne. Na wernisażu pojawi się spora część bohaterów wspomnień, którzy odwiedzają miasto swego dzieciństwa".
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama