UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Podyskutuj o Elblągu: Czy miasto popłynie z Falą

 
Elbląg, O zaletach systemu Fala opowiadała w Galerii EL Małgorzata Szpak-Marek
O zaletach systemu Fala opowiadała w Galerii EL Małgorzata Szpak-Marek (fot. Anna Dembińska)

Sondaż portElu

Czy system Fala jest dobrym pomysłem na integrację z Pomorzem?
Tak 78.1%
Nie 11.9%
Nie mam zdania 9.9%
Liczba głosów: 151. Sondaż został zakończony.
Reklama

Fala – tak nazywa się zintegrowany system płatności za bilety w publicznej komunikacji, który jest wprowadzany w całym województwie pomorskim. Ma również objąć Elbląg. To dobry pomysł na pierwszy krok w integracji z Pomorzem? Zapraszamy do dyskusji.

System Fala wprowadza spółka InnoBaltica, utworzona m.in. przez samorządy z Pomorza. Działa już w Trójmieście, wkrótce ma objąć całe województwo pomorskie i Elbląg.

„Ponad stu przewoźników, zróżnicowane taryfy i rozmaite ceny biletów za przejazdy autobusami, pociągami, trolejbusami i tramwajami – tak aktualnie wygląda sytuacja komunikacyjna na Pomorzu. Zintegrowany bilet, system  płatności za przejazdy oraz jednolity system informacji ma to zmienić. I to już w 2020 roku” - czytamy na stronie internetowej spółki InnoBaltica.

O zaletach systemu Fala podczas niedawnego spotkania w Galerii El (przyszło zaledwie kilka osób, przedstawicieli władz miasta niestety nie było) opowiadali przedstawiciele spółki.

- Prezydent Elbląga zapewniał nas, że warto włączyć wasze miasto w system Fala. W pierwszym etapie zostaną do niego włączone lokalne połączenia kolejowe z Trójmiastem, świadczone przez SKM i Przewozy Regionalne. W kolejnym – przewozy przewoźników autobusowych międzymiastowych, a następnie komunikacja miejska – zapewnia Magdalena Szpak-Marek, moderatorka spotkania na temat systemu Fala. - System Fala jest inspirowany systemami działającymi w Skandynawii. To m.in. aplikacja, która ułatwia planowanie podróży komunikacją publiczną, zawiera wszystkiego rodzaju ulgi stosowane przez przewoźników na danym terenie. Wystarczy że telefon z aplikacją przyłożymy do czytnika, by pobrał płatność na przejazd.

Za przejazdy będzie można płacić nie tylko smartfonem, ale także w automatach, które staną przy węzłach komunikacyjnych i za pomocą specjalnej karty, będącej rodzajem elektronicznego portfela (tak jak karta miejska w Elblągu).

- W pierwszym etapie, już w przyszłym roku, powstanie aplikacja Fala. W kolejnym roku – uruchomimy możliwość płatności kartą bankową – zapowiada Magdalena Szpak-Marek.

Kto zapłaci za wdrożenie systemu? Inno Baltica pozyskała na ten cel 90 mln złotych z Ministerstwa Infrastruktury.

„Dofinansowanie ma pokryć koszt nie tylko systemu, ale także zakup urządzeń walidujących zainstalowanych na przystankach kolejowych w województwie pomorskim i na wybranych stacjach sąsiadujących województw, w pojazdach komunikacji lokalnej aglomeracji trójmiejskiej jak również w Lęborku, Malborku, Słupsku, Tczewie, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim i w Chojnicach, wydania 300 tys. kart (nośników identyfikacji NFC), zorganizowania ok. 30 punktów obsługi klienta oraz przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnej w całym województwie – informuje spółka Inno Baltica.

 

Czy system Fala przyjmie się w Elblągu? Czy jest nam potrzebny do integracji z Pomorzem? Zapraszamy do dyskusji i udziału w sondzie, którą zamieszczamy przy artykule.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama