UWAGA!

Podziemny "krótkowidz" (Opowieści z lasu, odc. 289)

 Elbląg, Podziemny "krótkowidz" (Opowieści z lasu, odc. 289)
Fot. pixabay.com

- Zamieszkuje tereny trawiaste, pola, ogrody i polany leśne Europy, za wyjątkiem Irlandii, oraz środkowej Azji. W Polsce jest pospolity na terenie całego kraju, z wyjątkiem szczytowych partii Tatr. Podlega ochronie - tak o naszym dzisiejszym bohaterze pisze portal ekologia.pl. Dziś parę słów o krecie europejskim.

- Długość ciała kreta europejskiego mieści się w granicach 11 -17 cm, długość ogona 2 -3,5 cm, masa ciała 70-120 g. Ciało ma kształt walcowaty, pysk jest wydłużony w spiczasty ryjek, głowa mała, szyja nie jest wyodrębniona. Kończyny są krótkie, przednie, zaopatrzone w szerokie i silne dłonie zwrócone na zewnątrz, zakończone są szpadlowatymi pazurami - brzmi opis zwierzęcia na ekologia.pl. Jego bardzo małe oczy rozpoznają jedynie natężenie światła. Ma za to świetny słuch i węch. Do tego uszy bez małżowin, gęste, aksamitne futro... Kojarzymy go z ciemnym ubarwieniem, ale, co ciekawe, bywają też krety "łaciate, cynamonowe, białe, kremowe lub złociste".

Jak podaje ekologia.pl, kret europejski większość życia spędza pod ziemią. Wspomniane futro może układać się w dowolnym kierunku, co ułatwia mu poruszanie się po tunelach. Po co nasz bohater wychodzi na powierzchnię? Żeby zebrać wyściółkę do gniazda albo gdy z jego terenu przegoni go silniejszy osobnik... Strona podaje też, że krecie lokum dzieli się na dwie części: mieszkalną i łowiecką.

- W części mieszkalnej centralny punkt stanowi komora z kulistym gniazdem wysłanym mchem, trawą, korzonkami i liśćmi. Podczas kopania kret co jakiś czas wypycha wygrzebaną ziemię na powierzchnię, tworząc tzw. kretowiska – czytamy. Kopie z prędkością 13 metrów na godzinę. Nie zapada w sen zimowy.

Jak podaje strona medianauka.pl, kret europejski zajada się dżdżownicami, żabami, larwami i drobnymi ssakami.

- Ruja trwa od marca do maja. Samce walczą o samice. Samica rodzi zwykle 2-7 młodych – czytamy na portalu. Nie jest zagrożony wymarciem, jest jednak objęty całkowitą ochroną w Polsce.

Medianauka.pl podaje też garść ciekawostek o zwierzęciu: jego oczy mają milimetr średnicy, jego korytarze zwykle znajdują się na głębokości 50-60 cm. Gromadzi zapasy na zimę, wśród których znajdują się głównie żywe dżdżownice. Czemu te nie uciekają? Kret po prostu "nadgryza im segmenty głowowe". Sprytny z niego przyjemniaczek, nie ma co...

- Wbrew powszechnej opinii krety w ogrodzie nie podjadają marchwi, pietruszki czy buraków, a jeśli je niszczą, to jednie przy okazji polowania na owady czy dżdżownice. Za zniszczenie naszych ogrodowych plonów często odpowiadają inne drobne zwierzęta - dodaje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • zamieszkuje również mój ogród. .. ..
 • Mój też.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  kowal123(2021-09-26)
 • To wina pisu że te krety ryją.
 • a macie zezwolenie od niego na publikacje wizerunku ? nie sądzę
 • ". .. jest jednak objęty całkowitą ochroną w Polsce"proszę podać podstawę prawną. Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wydane na podstawie art. 49 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134)kret jest gatunkiem objętym ochroną częściową. I chronione są osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji, hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. Proszę wyjaśnić temat. Osobiście bardzo lubię te pożyteczne zwierzęta.
 • Skoro jesteśmy pod ziemią, to czy możemy omówić sobie ciekawego owada jakim jest turkuć podjadek?
 • A za KOMUNY krety były nawet w kościele
Reklama