UWAGA!

Pogoda na telefon

 Elbląg, Pogoda na telefon
fot. Michał Skroboszewski

A gdyby tak o każdej, zbliżającej się cofce, nawałnicy, burzy z gradem, przymrozkach czy marznących opadach dowiadywać się z SMS-u? Albo z e-maila? Miasto chce wprowadzić system, który będzie ostrzegał mieszkańców przed wszelkimi sytuacjami stwarzającymi zagrożenie, właśnie poprzez te kanały.

Jak wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego obecnie miasto posiada moduł do powiadamiania za pomocą SMS-ów, ale działa on na zasadzie zwykłej komórki.
       - Jego możliwości to wysyłka 20 SMS-ów jednorazowo. To na nim bazuje wysyłka ostrzeżeń, przede wszystkim do urzędników i instytucji – tłumaczy Mierzejewski.
       I dodaje, że system z powodów technicznych nie może stać się powszechny.
       - Stąd konieczność zakupu aplikacji do komputera, która pozwoli na masową wysyłkę SMS-ów – wyjaśnia urzędnik. - Zakup planowany jest na październik, po wcześniejszym rozpoznaniu rynku i przeprowadzeniu procedury zamówień.
       "Zakup systemu masowego powiadamiania esemesowego i emailowego mieszkańców miasta Elbląg" to jedna z pozycji umieszczonych w budżecie na ten rok. Na ten cel przeznaczono 11 tys. 580 zł, ale według wstępnych szacunków koszt ten może być niższy, w granicach 7-8 tys. zł, jeśli wybrana zostanie opcja opłaty abonamentowej. Mieszkańcy z systemu będą mogli korzystać bezpłatnie.
       - Z chwilą zakupu rozpoczniemy propagowanie systemu po to, by zainteresowani zgłosili swój akces do otrzymywania ostrzeżeń. Adresować to będziemy przede wszystkim do mieszkańców terenów zalewowych oraz mieszkających w sąsiedztwie zakładów posiadających toksyczne środki przemysłowe, jak na przykład amoniak w browarze. Nie ma bowiem prawnej możliwości wysyłania przez urząd informacji do każdego z odbiorców – tłumaczy Łukasz Mierzejewski. - Urząd chce zakupić również aplikację "ostrzegator" działającą w tle smartfonów, która będzie miała możliwość przekazywania komunikatów do mieszkańców wybranych ulic, dzielnic. Będą tam nie tylko komunikaty ostrzegawcze, ale również informacyjne, np. utrudnienia w ruchu, koncerty.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Policja dziennikarzom już wysyłała smsy Haha. Przychodziły po dniu po tygodniu od wypadku . Teraz straż wysyła smsy do redakcji np portelu info itd jak coś się dzieje . Jak miasto nie wie jak to ogarnąć to radzę się wybrać na bema i zapytać jak oni to zrobili. Bo z miasta kasy nie dostali na ten cel. Można ? Można. Straż bardziej ogarnęła temat jak urzędasy z UM . Idźcie się doradzić komendanta Kochana
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  BylobedZieJestZawssze ZKS(2017-08-31)
 • Takie systemy działają z powodzeniem już w innych państwach. W Polsce oczywiście musiała się wydarzyć tragedia żeby ktoś zaczął o tym myśleć. ..
 • I na cholerę aplikacja ja się pytam bierzecie informatyków z urzędu miasta prosicie o podpięcie api platformy sms do stworzonego systemu przez nich i mamy aplikacje w cenie ktora i tak kazdy mieszkaniec miasta placi za tych "informatyków" a koszt jest uzalezniony od wysyłki smsów czyli wysyłamy płacimy nie wysyłamy nie płacimy dane odbiorców są przechowywane na serwerach platfromy sms gdzie maja wszelkie dokumenty giodo itd. wiec im bardziej nawet zaufam niż aplikacji miejskiej która posiadała by te dane FUCK LOGIC! a no i w sumie dzięki temu dla tramwajarzy znajdzie sie kasa. :)
 • @KubaINF - Z tego, co wiem, aplikacja Ostrzegator nie gromadzi żadnych danych użytkownika. Jest więc chyba lepsza niż baza numerów telefonicznych? Dodatkowo życzę szczęścia przy próbie wysłania smsa w okolice terenu zalewowego lub wybranej ulicy :) Od pół roku otrzymuję w tej aplikacji komunikaty meteo i nie mam żadnych zastrzeżeń. ..
 • Taka opcja jest już dostępna między innymi w Poznaniu. Jeżeli chodzi o ostrzegator to teraz działa w połączeniu z polskimi łowcami burz a co za tym idzie jest dokładny i wszystko jest opisane bez ściemy jak podaje IMGW. Jeżeli ten system SMS ma dobrze działać to potrzebne są do tego dobre i sprawdzalne wyniki, jakby tak połączyć to w oparciu o informacje z serwisu info meteo elblag byłby superdokladny. To tylko moje zdanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pogodyn:)(2017-08-31)
 • Ale taka aplikacja już jest - nazywa się RSO, codziennie dostaję informacje o wypadkach, zamknięciach dróg oraz ostrzeżenia o pogodzie. Nie wysyła ona sms, jednak Elbląg nie jest w niej ujęty, więc niech podepną Elbląg pod RSO i będzie całkiem nieźle.
 • RSO działa wg mnie najczęściej z dużym opóźnieniem, ogólnie dobry pomysł tylko to działanie takie sobie.
 • @BQB - RSO wysyła informacje dla całego województwa i inaczej nie potrafi. .. To, że na drugim końcu województwa jest burza albo wypadek raczej mało mnie interesuje. .. Nie ma możliwości "podpięcia" Elbląga. Ostrzegator (podobno) wysyła dane z dokładnością do kilkudziesięciu metrów.
Reklama