UWAGA!

Posłanka Monika Falej: potrzebna pomoc dla szpitali i samorządów

 Elbląg, Ryszard Klim i Monika Falej podczas konferencji prasowej,
Ryszard Klim i Monika Falej podczas konferencji prasowej, fot. Michał Skroboszewski

W środę (12.05) podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przed Szpitalem Miejskim przy ul. Żeromskiego, posłanka Monika Falej (Lewica) poruszyła kwestię "niedostatków służby zdrowia w popandemicznej Polsce".

- Dzisiaj pielęgniarki i pielęgniarze z całej Polski jadą do Warszawy, jednak nie po to, by świętować, ale protestować. Domagają się godności i możliwości normalnego funkcjonowania służby zdrowia. Doskonale ich rozumiem, pandemia pokazała, w jak trudnej sytuacji się znajdują - mówi Monika Falej.

Posłanka podkreśliła, że służba zdrowia dla Lewicy jest priorytetem. - Już podczas wyborów w 2019 roku mówiliśmy o tym, że na ochronę zdrowia powinno przekazywać się 7,2 procent PKB. Podczas pandemii okazało się, jak ważne byłby te pieniądze dla pracowników służby zdrowia oraz pacjentów. Teraz będziemy domagali się, aby były one jak największe - mówi Monika Falej.

Zdaniem Moniki Falej w najtrudniejszej sytuacji są obecnie szpitale powiatowe. - Zapytałam samorządy o najpilniejsze potrzeby tych szpitali: jaka jest ich kondycja i jakie są możliwości poprawy sytuacji. Stąd też kwestia związana z wywalczeniem w Krajowym Planie Odbudowy 850 mln euro, po to, by ten "Plan Marshalla" dla Polski popandemicznej był jak najlepszy. 3,5 mld zł, takie jest zadłużenie szpitali powiatowych. Dlatego te pieniądze są tak ważne, mogą zostać przeznaczone na sprzęt, czy na remonty – podkreśla Monika Falej.

Jak zaznacza posłanka, szpitale powiatowe mają też obawy dotyczące reformy zarządzania zapowiadanej przez rząd. - Lewica będzie chciała w ciągu dwóch, trzech miesięcy przedstawić swój pomysł na to, jak usprawnić funkcjonowanie szpitali powiatowych, jakie powinny mieć one zadania i w jaki sposób powinny być finansowane - mówi Monika Falej.

W Polsce popandemicznej ważne jest też zdaniem posłanki wzmocnienie roli samorządów. - Zwiększenie środków, które będą miały one do dyspozycji oraz stworzenie im możliwości dysponowania tymi pieniędzmi. Chcemy utworzenia komitetu monitorującego te pieniądze, w którym znajdą się organizacje pozarządowe, związki zawodowe oraz samorządowcy. To ma być też opinia dla Komisji Europejskiej - zaznacza Monika Falej.

Sytuację Szpitala Miejskiego w Elblągu przedstawił Ryszard Klim, dyrektor biura poselskiego Moniki Falej.

- Oceniamy ją bardzo dobrze. Ten szpital, jako jeden z nielicznych, ma dodatni wynik finansowy. Nie ma wymagalnych zadłużeń, a to świadczy dobrze o poziomie zarządzania tą jednostką. Nie ma też jednak "róży bez ognia". Likwidacja oddziału ginekologicznego, jak pokazał rozwój wydarzeń, była niepotrzebna. Dowodem na to, że jest to dobry szpital są też aktualne inwestycje: 40 mln zł na budowę bloku operacyjnego i modernizację czterech oddziałów - mówi Ryszard Klim.

Przypomniał on również, że 2016 roku Komisja Rady Miejskiej ds. Konsolidacji Szpitali: wojskowego oraz miejskiego sformułowała konkretne zadania. - Była to rozbudowa oddziału zakaźnego oraz budowa Zakładu Opiekuńczo Leczniczego, bardzo potrzebna jest poradnia geriatryczna - podkreśla Ryszard Klim.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A gdzie towarzysz Robert Koliński ? Dlaczego nie ma Pana Roberta ? Taki stan rzeczy przyjmuje z niesmakiem.
 • Lewico jak tam romans z PIS, napiszcie czy było już pierwsze zbliżenie?
 • Przepraszam, ale pielęgniarki poszły strajkować nie dla lepszego funkcjonowania szpitali, tylko o podwyżkę pensji.
 • Ale mi posłanka !!!!! Mówi to co każdy wie więc nic nowego nie wymyśliła a może pani posłanka zacznie oszczędności od siebie i posłów, po 20000 zł co miesiąc do tego za darmo paliwo za darmo telefony its może id siebie od posłów pani znacznie!!!!! A nie od uni i ludzi co pracują na 3 zmiany i zarobią 2700 zł nie jak pani 20 000
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  3
  Aleksandra 12wp@(2021-05-12)
 • Ta się podpina pod wszystko, spadaj z naszego miasta szlamo
 • Proszę Panią pomoc nie tylko szpitalom / prowadzę działalność gospodarczą i od roku zarabiam tylko na ZUS i inne opłaty.
 • Lekarze powiedzcie wreszcie głośno prawdę o szczepionkach, ludobójcy!!!
 • To naprawdę nie jest śmieszne, te podwyżki niby za co?? Za podanie dla pacjenta z wielką łachą leków na oddziale, czy za źle wykonywane wkłucie? Mam takie doświadczenie z pielęgniarkami, że byłem na zabiegu w prywatnym szpitalu, bo tam chociaż z godnością pacjenta traktują. Najpierw przypomnijcie sobie zasady pracy w tym zawodzie i o empatii do drugiego człowieka, a nie wyższe pensje
 • Służba zdrowia ma się najlepiej od ponad 30 lat a tu protesty. Ciekawe po co ten zamęt? Chyba żeby utrudniać rządowi walke z pandemią.
 • @TeofilSkorupa - "Służba zdrowia ma się najlepiej od ponad 30"- Tu masz rację, gorzej z pacjentami, oni chyba najgorzej od 30 lat.
 • No jak mamy takich urzędników w samorządach to szkoda kasy. Lepiej wybrać takich, którzy służą i troszczą się o obywatela i majątek Państwowy. Klika, kolesiostwo a obywatel nie ma nic do gadania. Powiem, że bardziej szkodzą jak pomagają. Nie chcę tu dawać przykładów, ale proszę mi wierzyć niektóre posunięcia w głowie się nie mieszczą.
 • Lewica czy nielewica ale temat dobry i skala problemu tez,
Reklama