UWAGA!

Potrzebne wielkie sprzątanie

 Elbląg, Akcja "Posesja" - gdzie potrzebne są wiosenne porządki?
Akcja "Posesja" - gdzie potrzebne są wiosenne porządki? (fot. sm)

Strażnicy miejscy wraz z policjantami oraz administratorami terenu sprawdzają, jak z utrzymaniem czystości radzą sobie mieszkańcy Elbląga. A radzą sobie różnie.

- Mamy problem z bezdomnymi - zwraca uwagę Grażyna Smolińska, kierownik administracji w jednej z elbląskich spółdzielni mieszkaniowych. - A właściwie nie tyle z nimi, co ze śladami ich pobytu.
       Jednym z ulubionych miejsc pobytu bezdomnych amatorów tanich trunków jest centrum handlowe na Zawadzie. W ramach akcji "Posesja" udaliśmy się tam dziś (22 marca) rano, by sprawdzić stan faktyczny. W okolicy czysto i schludnie. W pobliżu centrum jeden z bezdomnych usiłuje "utrzymać pion".
       - W takich przypadkach odwozimy taką osobę do pogotowia socjalnego lub wzywamy karetkę pogotowia - informuje inspektor Grzegorz Rajkowski z elbląskiej Straży Miejskiej.
       I tak też się stało. Po kilku minutach bezdomny wsiada do radiowozu.
       Aby ograniczyć miejsca spotkań bezdomnych na terenie miasta wycinane są krzaki, żeby nie mogli się w nich schować i pić.
       - Przydałoby się więcej patroli w miejscach, gdzie się zbierają - zauważa Stanisław Osak, administrator osiedla.
       Ze współpracy z służbami porządkowymi w mieście administratorzy terenu spółdzielni są zadowoleni. Dziś wykorzystali ich obecność, aby pokazać największe problemy spółdzielni. Jednym z nich są sklepy z alkoholem usytuowane w pobliżu kościoła, szkoły i budynków mieszkalnych.
       - To jest wyodrębniona działka nienależąca do spółdzielni - zwraca uwagę Stanisław Osak. Krótka wizja lokalna i Grzegorz Rajkowski nakazuje ekspedientkom posprzątać okolice sklepów.
       Po drodze widzimy przegląd śmieci Elbląga: puste opakowania po chipsach na przystanku autobusowym, papiery porozrzucane na trawniku.
       - Przydałoby się więcej koszy na śmieci - wzdycha strażnik miejski.
       Dramat porządkowy rozpoczął się, gdy opuściliśmy teren spółdzielni i ruszyliśmy w kierunku ul. Topolowej. Czego tam nie było! Plastikowe butelki, opakowania po mleku, papiery. W ruch poszedł aparat fotograficzny i notatnik Grzegorza Rajkowskiego. Właściciele posesji zostaną zobowiązani do posprzątania. Czas na wiosenne porządki.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • WIĘCEJ ŚMIETNIKÓW - dobre spostrzeżenie. Przy wielu ulicach jest ich brak!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  komentarz(2016-03-22)
 • Zaproszenie dla Straży Miejskiej. Totalny nieład, ogrom różnych śmieci na ul. Królewieckiej "Salon łazienek" byłe przedszkole wojskowe, ul. Myliusa/Legionów parking strzeżony, ul. Sobieskiego za parkingiem Biedronki. Wlepić mandaty za taki bałagan!!!.
 • Biedronki na osiedlach mieszkaniowych to tylko zródło brudu. Moze się ktoś tym zajmie.
 • Teren po byłym przedszkolu wojskowym od lat nie jest sprzatany przez wynajmujacego.Jako wspólnota bloku graniczacego z b.przedszkolem od kliku lat zglaszamy do straży miejskiej,dzielnicowemu aby wlasciciel posesji zrobił porzadek.Niestety ani służby ani wlasciciel nie reaguja.
 • Proszę przejść się wzdłuż Kumieli od ul. Kwiatowej w stronę ul. Oliwskiej. Tuż za Kwiatową po lewej stronie, lekko ukryty miedzy drzewami i krzewami jest "trzeci świat". Totalny syf. Miałam okazję widzieć w lutym ekipę sprzątającą okolice tego terenu, ale tego miejsca nie uprzątnięto. W pobliżu, w Kumieli od kilku miesięcy spoczywa duży, kolorowy element (wózek?). Dochodząc do ul. Traugutta między garażami a chodnikiem jest podobny "śmietnik" :/ Tu wskazuję miejsca, które powinny być zawsze czyste, ale jest też nie wiadomo do kogo należące miejsce na tyłach ul. Diaczenki (między dwoma blokami z klatkami 8 i 9), a dokładnie szczyt garaży - tędy prowadzi skrót do ul. Struga. Tu o różnych godzinach można spotkać przechylające trunki osobniki. Butelki, puszki i inne śmieci lądują na tym terenie. Co do koszy na śmieci, owszem przydałoby się ich więcej. Problem natomiast jest z ludźmi, którzy traktują takie śmietniki, jak przydomowe, gdzie wrzucają pełne worki ze śmieciami. Przy Okulickiego, obok Vabanku zdarza się widzieć samochody z obcą rejestracją, z których to wysiadają po to, żeby wyrzucić do małego śmietnika takie pełne worki śmieci. Ale też robią to sami mieszkańcy, bo nie po drodze im do śmietnika (!) Przy ul. Nowowiejskiej też widok przepełnionego śmietnika domowymi śmieciami nie należy do rzadkości. Poza tym najważniejsza jest edukacja już małych dzieci (i ich rodziców). Od tego należy zacząć. Nie można być ślepym na czyjąś niechlujność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  PosprzatajPoSobie(2016-03-22)
 • Proszę konkretnie podać :dzień, gdzie, kiedy i godzinę, bedzie ta kontrola w Elblągu. KONKRETY bo nie widać tych kontrolerów.
 • Czemu nie piszecie o tonach psiego gnoju a to za sparawą straży miejskiej która olewa swoje obowiązki gdyby te psy były mądre srałyby pod siedzibą tych dzielnych strażników
 • kupy, pety, kupy, pety, kupy, pety, kupy, pety, kupy, pety, kupy, pety, kupy, pety, kupy, pety, kupy, pety, . .. ..
 • Fakt, gówniany temat widocznie jest niewygodny i trudno go ugryźć. Ale to, że mamy zas**ne miasto, to nie wina psów, tylko ich właścicieli. Wielu nie wstydzi się sprzątać po swoich pupilach - i za to im chwała, ale dla innych jest to problem. Odpowiednie służby powinny się tym problemem wreszcie zająć.
 • straż miejska wszystko wszystko olewa, więc nie potrzebna.
 • w sobotę wyzbierałam śmieci wokół posesji (mam to nieszczęście, że w pobliżu jest sklepik spożywczy), kilka dni mnie nie było. .. wracam do domu i co? znowu mogę zbierać papiery po chipsach i tzw. "małpki" po wódce - nie wiem czy to durnie, brudasy, czy kto śmieci? zdrowia mi już na to sprzątanie po tych ludziach nie starcza; wszyscy mówią, że brudno, no to ja się pytam - kto śmieci?
 • ciekawe czy w domu sprzatają psi gnój czy leży napodłodze
Reklama