UWAGA!

Powiat sprzedał zabytkowy pałac w Marwicy

 Elbląg, Pałac w Marwicy,
Pałac w Marwicy, fot. arch. Starostwa Powiatowego w Elblągu

Po kilku nieudanych próbach powiat elbląski znalazł nabywcę na zabytkowy pałac w Marwicy. Zapłacił on za nieruchomość ponad 1,5 mln zł.

Przypomnijmy. Na dwa przetargi, w których cena wywoławcza tej nieruchomości wynosiła 4 mln zł, nie wpłynęła żadna oferta. 27 stycznia powiat elbląski podjął kolejną próbę znalezienia nabywcy pałacu w Marwicy, w drodze rokowań. Jednak i tym razem nie znalazł się chętny. Ostatecznie zdecydowano o dużej obniżce ceny początkowej, jaką trzeba będzie zapłacić za nieruchomość. 28 kwietnia odbyły się się kolejne rokowania: cenę nieruchomości ustalono na 3 mln zł. Od tej kwoty obowiązywała bonifikata 50 procent, ponieważ budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Jak czytamy w dokumentach z rokowań zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Elblągu, przystąpiła do nich tylko jedna firma, cena jaką osiągnięto podczas rokowań to 1.510.040 zł. - Kandydatem na nabywcę została spółka prowadzona pod firmą KRIS MAR K. Gójska M. Filonowicz z siedzibą w Gronowie Górnym - czytamy w dokumentach.

- Akt notarialny nie został jeszcze podpisany. Będzie on finalizacją tych rokowań - dodaje Ryszard Zając, wicestarosta elbląski.

Dwór w Marwicy wybudowano w latach 1780 - 1790. Na początku XX wieku przebudowano go w stylu secesyjnym, majątek wówczas należał do rodziny Kriegów. W 1929 roku posiadłość została sprzedana na rzecz państwa, które z kolei odsprzedało ziemię okolicznym rolnikom. We dworze urządzono dom opieki dla osób starszych, a następnie dom dzieci wysyłanych na wieś. W pewnym okresie mieściła się tu także szkoła Hitlerjugend. Dwór ma charakter dużej willi, wewnątrz zachowały się oryginalne boazerie holu oraz schody z ozdobną balustradą. Powiat elbląski do końca 2019 roku prowadził w zabytkowym obiekcie Placówkę Opiekuńczo - Wychowawczą Orle Gniazdo. Gdy jej mieszkańcy przeprowadzili się do nowoczesnych i kameralnych placówek w Pasłęku i Zielonce Pasłęckiej, powiat zdecydował się sprzedać nieruchomość.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama