UWAGA!

Powrót do przeszłości

Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i...prawdziwa, elbląska. Dziś (30 września) na dworcu PKP pojawiły się dwa parowozy, w tym jeden wyprodukowany jeszcze w zakładach Schichaua. Zobacz film z wjazdu do Elblaga i fotoreportaż.

Ci, którzy dziś (30 września) zjawili się na dworcu PKP mieli okazję podziwiać dwa parowozy, które ciagną za sobą skład złożony z 14 wagonów. Wśród nich znalazł się ten, który elblążanom jest szczególnie bliski.
       - Jeden z tych parowozów został wyprodukowany tutaj, w elbląskich zakładach Schichaua w 1943 r. [ numer BR 52-8079 -red.]. To uproszczona lokomotywa wojenna, natomiast drugi jest tego samego typu tylko, że został on zbudowany po wojnie, z części pozostawionych po Niemcach [numer Ty 42 -red.]. Niemniej są to parowozy tego samego typu – opowiada Ryszard Pilarski, pasjonat tych pojazdów. O tym, że pociąg będzie przejeżdżał przez Elbląg dowiedział się od kolegi z Gorzowa Wielkopolskiego, dzięki niemu dowiedzieli się o tym również mieszkańcy oraz media. – W tych czerwonych halach, tam, gdzie mieści się Giełda Elbląska, produkowano parowozy. Ona należała do stoczni Schichaua, kiedyś produkowano tam maszyny parowe, kotły do statków, a przy okazji te same narzędzia wykorzystywano do budowy parowozów. Technologia była taka sama, a w Elblągu wyprodukowano kilkanaście serii takich parowozów.
       Jak wyjasnia Ryszard Pilarski nie można do niego kupic biletu, bowiem jest to wycieczka zorganizowana przez niemieckie przedsiębiorstwo z Chemnitz, które zajmuje się przewozami właśnie w takim starym stylu – z parowozem. Trasa wiedzie od Berlina, przez Bydgoszcz, Elbląg (tu skład zostanie do 2 października), aż do Kaliningradu. Z powrotem jego trasa będzie wiodła przez Malbork, Tczew, Pruszcz Gdański aż do Gdyni.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama