UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezydent odpowiada senator Gelert

Ze zdziwieniem przeczytałem informację przekazaną Gazecie Portel przez Panią Senator Elżbietę Gelert w sprawie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Zaskoczyły mnie zarzuty Pani Senator dotyczące mojego, rzekomo indywidualnego, działania w tej sprawie, co szkodzić ma budowaniu szerokiej koalicji wokół przekopu - napisał do nas prezydent Elbląga Henryk Słonina.

Dalej czytamy:
     Chcę przypomnieć Pani Senator, że już w 1994 r. kierowałem do rządu RP pisma wskazujące potrzebę tej inwestycji. Od tego czasu wielokrotnie próbowałem zainteresować tą sprawą i przedstawicieli rządu, i gospodarzy regionów pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Również rozmowy prowadzone przed i w czasie Centralnych Dni Morza w Elblągu w czerwcu tego roku z ministrem gospodarki morskiej miały ten sam cel. Usprawiedliwiam jednak Panią Senator z braku tej wiedzy - wtedy bowiem nie interesowała się tym tematem zupełnie. O ile dobrze pamiętam, zainteresowanie pojawiło się w lipcu br., kiedy to Pani Senator zorganizowała rejs po Zalewie Wiślanym z konferencją dotyczącą przekopu Mierzei Wiślanej. Zapowiadając budowę ponadpartyjnej koalicji w sprawie przekopu, Pani Senator prawdopodobnie zapomniała zaprosić na nią wiele zainteresowanych tematem osób. Na przykład przedstawiciela koalicji rządzącej - posła Leonarda Krasulskiego czy przedstawiciela samorządu - np. prezydenta Elbląga. Nigdy wcześniej ani później nie podjęła ze mną rozmów na ten temat.
     Ja ze swej strony zapewniam, że na najbliższe spotkanie związane z tym tematem, a udział w nim wezmą przedstawicielu wielu środowisk, do Pani Senator zaproszenie zostanie wystosowane. Pani Senator zapewne wie, że w Elblągu do potrzeby wybudowania kanału nikogo przekonywać nie trzeba. Ale poza Elblągiem, np. w Trójmieście jest takich osób sporo. Może warto, mając świadomość potrzeby unijnego wsparcia tego przedsięwzięcia, przekonać np. partyjnego kolegę Pani Senator, europosła z Pomorza, sceptycznie nastawionego do tej inwestycji? Koalicja wokół tematu byłaby większa.
     By doprowadzić do realizacji tej inwestycji, potrzebna jest mrówcza praca przygotowawcza, nie zaś medialne spektakle. I taka była intencja mojego apelu: o spójne, a nie na własną rękę, działanie w tej sprawie. Miało to na celu uniknięcie wykorzystania tego tematu jako elementu kampanii wyborczej. Ale, jak widać, nie udało mi się w tej sprawie przekonać wszystkich. Fakty medialne to za mało, by wreszcie po wielu latach starań ta inwestycja ruszyła.
     Prezydent Elbląga Henryk Słonina
     
     Zobacz informację ze spotkania senator Gelert z ministrem gospodarki morskiej Rafałem Wiecheckim.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wiemy już na pewno jedno, nasz Heniek startuje. Takie zamieszanie wokół siebie zrobił jak panna na wydaniu, że to niby nie chce. I jutrop nam powie, że w trosce o Elbląg, namawiany i proszony przez mieszkańców podejmie ten trud ponownie.[...]
 • reflex to on ma ...
 • Panie prezydencie - a co pan zrobił w sprawie przekopu, gdy premierem był Leszek Miller, a prezydentem Aleksander Kwaśniewski - pana ideowi koledzy z lewicy? Wtedy miał Pan w ręku wszystkie argumenty. Trzeba przypomnieć, że senator Gelert jest senatorem partii opozycyjnej. A rejs na Mierzeję ponownie obudził ten temat, o którym już wszyscy chyba zpomnieli.
 • A to się nam Henryk obruszył. Nic sam nie robił, ale na zasadzie psa Pawłowa - sam nie zjem, nie dam nikomu zjeść. No to wszystko jasne - Henryk pewnie wystaruje jednak ;)
 • A ja popieram pana Prezydenta>Prawica widzi tylko interes wyborczy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  spokojny(2006-09-12)
 • Pani Gelert wrzuci naten cel 40 mln ,Pan Prezydent 30, ręsztę inne Liliputy i przekop będzie. Lecę po jacht. Działkę w Tolkmicku już kupiłem czekam na pogodę. Cześć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  berenika(2006-09-12)
 • Jeśli chodzi o pogodę to rozumie się, idzie o tą.... z Rosjanami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  berenika(2006-09-12)
 • Do pana prezydenta a tak jeszcze niedawno na temat przekopu popierał pan ministra ze swojej opcji który mowił ze ten przekop to sprawa polityczna i trzeba zapytać moskwy - to nie jest dosłowny cytat ale jego kwintesencja ale jak trzeba to go znajde , a tak a propo czy wazne obowiązki służbowe spowadowaly ze pan nie mogł uchonorowac zwycięsce etapu wyscigu w elblagu
 • Szkoda, że Pan Prezydent Słonina obudził się dopiero teraz, a cóż robił przez te 12 lat, od roku 1994, na który się powołuje?Funkcjonowało przecież jeszcze województwo elbląskie, Pan Słonina był przy władzy i co...., nie działo się nic w sprawie przekopu. A teraz, kiedy senator Gelert ruszyła z powrotem ten temat, jakże ważny dla rozwoju Elbląga, informuje społeczeństwo, że pracował nad sprawą tyle lat i co, gdzie efekty tej pracy? Dziwne prawda? Myślę, że w Elblągu przyszedł w końcu czas na zmiany, na efektywne działanie oraz rozliczanie władzy z efektów pracy a nie z dobrych chęci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elblążanin czekający na zmiany(2006-09-12)
 • Ciekawe, czy Pan Prezydent sam wierzy w te bzdury, które mu ktoś napisał. Dobrze wiem, że to właśnie Prezydent S. był głównym olewającym sprawę kanału na Mierzei - koronny dowód to ten, że nie chciał nie tak dawno temu podpisać dokumentu "Porozumienie na rzecz zatrudnienia", w którym to głównym działaniem było doprowadzenie do rozpoczęcia budowy kanały. Akcja była prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Elblągu, pod dokumentem podpisało się wieu wójtów ( również z woj.Pomorskiego), posłów, działaczy samorządowych, społecznych , ale nie Pan Prezydent, mimo, że był proszony - do sprawdzenia w Starostwie Powiatowym w Elblągu na ul. Komeńskiego Wydział Promocji.. Ale wtedy to był jeszcze temat niepewny, wielu było przeciwko. Teraz, jak coraz bliżej decyzji, kiedy sam Minister Gospodarki Morskiej to wspiera, to Pan Prezydent czym prędzej chce się podłączyć i bajdurzy, że już w kołysce śnił o przekopie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Przekopać Mierzeję(2006-09-12)
 • oj nie ładnie panie prezydencie podłączać sie pod czyjąś prace. Samemu sie nie chciało robić, a teraz... Jako pokute powinien pan sam osobiscie łopatą ten przekop wykopac...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pan duze P(2006-09-12)
 • ale po prawdzie to i pani senator wielkie g. robi
Reklama