UWAGA!

Problem 10 – Basen potrzebny od zaraz!

 Elbląg, Obiekt pożądania wielu elblążan - miejski basen.
Obiekt pożądania wielu elblążan - miejski basen. fot.arch.portEl

Raz na trzy miesiące w Elblągu ma miejsce wydarzenie, dzięki któremu możemy się przenieść w czasy głębokiego PRL. Obywatel ma możliwość ustawienia się w prawdziwej, dziesięciogodzinnej kolejce, po to, by zakupić ściśle reglamentowany dobro. Co tam rzucili, zapyta ktoś? Buty? Papier toaletowy? Nie, to karnety na basen! Dokładnie 500 sztuk na potrzeby stutrzydziestotysięcznego miasta.

Obecnie w Elblągu działa jedne basen kryty, co sytuuje nas w ogonie zestawienia dużych miast Polski, wygrywamy jedynie z Zabrzem i Opolem. Ale już w sąsiednim Gdańsku jeden basen przypada na 38 tys. mieszkańców, w Olsztynie na 88 tys., a w rekordowo przyjaznym pod tym względem Toruniu na zaledwie 16 tys. Trudno też zliczyć mniejsze miasta i miasteczka, które dostępność do zabaw wodnych mają na wyższym niż Elbląg poziomie. Nie ma więc co się dziwić, że temat ten powraca przy każdej możliwej okazji i, co ciekawe, chyba wszyscy politycy lokalni (nie rozsądzam, czy z przekonania, czy z populizmu) są zwolennikami budowy nowego obiektu! Taki ewenement na skalę ogólnopolską, gdzie ramię w ramię idą radny PO i PiS-u. Tylko, że basenu jak nie było, tak nie ma. Nie ma nawet realnych zapowiedzi, choć dla porządku wspomnę o inicjatywie prywatnej związanej z Grupą Wodną, która zamierza wybudować niewielki basen szkoleniowy przy ul. Sadowej. Oczywiście, chwała im za to, w końcu dzieci też muszą mieć gdzie uczyć się pływać, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Z powyższych powodów nieracjonalnym byłoby pytać jakiegokolwiek polityka, czy basen powstanie, bo odpowiedź będzie oczywista.
       Mimo wszystko przy temacie basenowym kilka różnic się pojawiało. Po pierwsze, lokalizacja. Do pewnego czasu istniały dwie koncepcje umiejscowienia nowego basenu. Jedna wpisywała się w szeroko zakrojony pomysły stworzenia w mieście Europarku, który rozciągałby się od ul. Moniuszki po Bażantarnię, w tym wypadku nowy kompleks rekreacyjny miałby stanąć nieopodal (a w niektórych wersjach zamiast) kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Obecnie trwają prace nad wykonaniem koncepcji ogólnej i szczegółowej zagospodarowania wspomnianych terenów, czyli można śmiało powiedzieć, że jeszcze nic nie jest zrobione, bo koncepcji na temat wykonania różnych inwestycji miasto ma z pewnością więcej niż samych inwestycji.
       Druga koncepcja, pozostająca jeszcze większą abstrakcją niż Europark, zakładała powstanie aquaparku na Wyspie Spichrzów, miałby go wybudować prywatny inwestor, ale jak dotąd żaden się nie pojawił.
       Być może dlatego powstał trzeci pomysł, który zakładałby wybudowanie całego kompleksu rekreacyjnego z aquaparkiem na terenie Parku Modrzewie. Doskonale więc widać, że, jakby to powiedział jeden z wiceprezydentów, Elbląg pomysłami na basen stoi. Konkretów na razie brak, dlatego, kierowany litością dla miejscowych polityków, nie będę nawet próbował pytać o to, kiedy powstanie taki basen.
       Warto by się przynajmniej zastanowić, jaki rodzaj finansowania wybrać? Czy powinien powstać basen miejski, który przy założeniu dużego popytu zacznie się zwracać za kilkanaście lat? Szukać prywatnego inwestora i zarobić na gruntach, czy może lansowane ostatnio partnerstwo publiczno-prywatne? Każdy przedwyborczy pomysły basenowy pozbawiony koncepcji finansowania powinien być przez wyborców odrzucony jako czysty populizm.
       Na marginesie tematu należy także zapytać o stan i porządki panujące na istniejącym obiekcie. Wiele osób pamięta jeszcze spór, jaki w zeszłym roku toczono wokół prywatnych firm prowadzących naukę pływania na basenie MOSiR-u, a kierownikowi pływalni Jerzemu Mullerowi zarzucano konflikt interesów, gdyż jedną ze wspomnianych firm, Sport-Mix, prowadzi żona jego syna, z resztą Tomasz Muller jest tam zatrudniony jako instruktor. Władze miasta zdecydowały w pewnym momencie, że wszystkie prywatne firmy powinny zniknąć z miejskiego basenu, ale wycofały się z tego pomysłu wiosną.
      
       Pytania do kandydatów:
       – Gdzie powinien powstać nowy kompleks basenowy? Jeśli przy ul. Spacerowej, to co się powinno stać z basenem odkrytym?
       – Do jakiego rodzaju finansowania tej inwestycji powinno dążyć miasto?
       – Czy powinny zostać zmienione zasady funkcjonowania firm prywatnych na obiekcie MOSiR-u?
      
       Czytaj też:
       Manifest wyborcy
      
Problem 1 – Bezrobocie
      
Problem 2 – Jak daleko stąd, jak blisko
      
Problem 3 – Czym do szkoły i pracy?
      
Problem 4 – Demografia i pieniądze
      
Problem 5 – Im dalej, tym gorzej
      
Problem 6 – Piękni dwudziestoletni
      
Problem 7 – Wysokie czynsze, żadnych ulg
      
Problem 8 – Prywatyzacja EPEC-u
      
Problem 9 – Chleb czy igrzyska?
      

      
Marcin Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Odkryty zakryć połowe i ładnie zrobić aby można było uzywać go przez cały rok, druga połowe zostawić, bo czasami fajnie poływać pod niebiekim niebem
 • zamiast kładek zwodzonych, portów, dróg polnych na modrzewinie do terenów różnych zaprzyjaźnionych panów i i mnóstwa innych "drzwi do lasu" można było wybudować aquapark z funduszy europejskich. Największy odkryty basen w europie należy zasypać, bo przecież nie wypada mieć czegoś takiego u siebie. Kryty basen powinien przejąć pan kierownik z rodziną, wiadomo co prywatne to dobre.
 • dobrze że był ten PRL bo i takiej szansy byś nie miał; D
 • Dziwne, przecież PO jest u władzy i w Unii wszyscy poklepują ludzi z PO po plecach, podobno są partnerami i podobno wszystko potrafią załatwić. .. .. Czy tak jest naprawdę ? To wszystko bzdury oni nic nie załatwią. Dla PO najważniejszy jest medialny poklask. Panowie z PO wciskali ludziom ciemnotę, że niby PIS przynosi Polsce jakiś wstyd za granicą i inne bzduty. To, że walczy się na świecie o swoje interesy nie jest wstydem, każdy kraj to robi. Wiadomo, że dla innych krajów wygodniejsze jest, jeśli zgadzamy się na wszystko bez jakichkolwiek warunków, oni wolą takich uległych rządzących jak PO, ale w głębi ducha się z tego śmieją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agentTomek(2010-09-08)
 • Co Polska ma z tej POwskiej POlityki ? NIC, tylko Buzka, ale bez realnej władzy. Nie wywalczono nic, nadal mamy tylko to co udało się wywalczyć za rządu PISu. POLSKA pod rządami PLATFORMY stała się bankrutem ! Do wyborów prezydenckich byliśmy " Zieloną Wyspą " po wyborach okazuje się, ze Polska jest w kryzysie finansowym. PLATFORMA za te kłamstwa i oszustwa na Polakach powinna sie rozwiązać, a rząd podać do dymisji. W każdym normalnym kraju po takim rządzie w tym momencie powinien pozostać tylko smród. Nie rozumie Polaków - czyżby byli aż tak naiwni i dalej wierzyli w te PLATFORMIANE bzdury i nadal udzielali tej skompromitowanej partii POparcia ? To przecież jest chore. Prawda jest taka, że ekipa Tuska to tylko propaganda i bajanie o standardach etc. Nic dla Polski nie zrobią mówiłem to już ponad 2 lata temu. Tylko ładnie w telewizji wyglądają i karmią ludzi bajkami bo ludzie lubią słuchać bajek i żyć złudzeniami, ponieważ bajki są bardziej atrakcyjne niż rzeczywistość, która jest prozaiczna - taka już natura człowieka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agentTomek(2010-09-08)
 • Wg mnie basen powinien zostać wyremontowany wręcz on prosi o Kapitalny remont i unowocześniony, miejsca jest dość aby zrobić część Krytą i na wolnym powietrzu. Co do zasad i co potrzebne wg mnie to, ostre kary dla brudasów i obsrywaczy basenu. Czyli powinien być jakiś barwnik w wodzie reagujący od razu na kał i mocz, aby było widać sprawce z daleka. Częste sprawdzanie jakości wody oraz obowiązkowe prysznice i toalety, kosze na śmieci, przeciw poślizgowe wejścia do wody. Tablice z wytycznymi zasad korzystania z basenu otwartego. Oraz paru panów do pilnowania ale nie ratowników tylko od nadzoru i mandatów, aby pilnować i egzekwować od ludzi aby basen był utrzymany w czystości. Bo teraz to co tu pisać > sami wiecie jak jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wk...ny(2010-09-08)
 • kompleks basenów jest nam bardzo potrzebny-są to nowe miejsca pracy, pieniądze dla miasta, no i oczywiście prawdziwa przyjemność zażywania kąpieli w czystych, ładnych basenach. może przy okazji skorzystałyby dzieci i młodzież-i zajęcia na basenie byłyby w ramach lekcji częściej, niż przez pół roku przez całą podstawówkę i gimnazjum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SYLWESTRA(2010-09-08)
 • Ktoś przyszedł w kolejkę po karnety jak co roku. .. o 5.00 rano, a tam ZONK - nie był pierwszy!!! Karnety tego dnia kupiło tylko 6 osób, to jakaś choroba w naszym mieście, sytuacja jak z dawnych czasów PRL-u. WSTYD!!! Komitet kolejkowy po karnety, czemu się na to musimy zgadzać, a nawet w tym uczestniczyć nie mając innego wyjścia?. ..
 • A co agent -Tomek podwyżkę dostał od PISU że na PO tak najeżda ? PIS miał swoje pięć minut i co zrobił ? dopiero miesiąc po wyborach a chciało by się aby w kraju rewolucja była przeprowadzona, szystko na hurrra. a dlaczego nie rozlicza się żądu PIS co zrobił przez ten okres co żądził tu -Tomek jest cicho i niech się zamknie. Mało szkody PIS narobił nawet po wyborach już pod pałacem, oszołoma Macierewicza pokazał jak należy nie nawidzić ludzi, szkoda słów, zanim cós napiszesz to się zastanów, ja nikomu nie wtóruję ale narazie obserwuję.
 • gdybyśmy wtedy nie strajkowali tylko patrzyli na sondaże POparcia to dalej byłaby komuna i nie pisalibyście tego co chcecie tak jak dziś a dzisiaj wszyscy są zadowoleni z rządów PO i TUSKA - podwyżki coraz większe dysproporcje płacowe ludzie zaczynają się bać głośno mówić o Rządzie, nawet dziennikarze w TVN się nie wychylają, boją się prosto pytać Rząd PO o wszystko, wolą atakować opozycję czyli PIS, a kiedyś kabarety naśmiewali się z rządzących a teraz atakują opozycję- dlaczego?
 • W Urzędzie Miejskim jest dokument sporządzony na zlecenie MOSIRU z którego wynika że Elbląg nie potrzebuje dodatkowego basenu poniewaz nie będzie to opłacalna dla miasta inwestycja. Wiem co mówię, niech ktoś poszuka w urzędzie tego opracowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Speede_Gonzales(2010-09-08)
 • a ja dzisiaj powiesiłem słoninę na wiśni, ptaki dziobały ją niczym Prometeusza.