UWAGA!

Problem 12 – Europark, czyli wieczna koncepcja

 Elbląg, Czy Góra Chrobrego doczeka się profesjonalnego zagospodarowania ?
Czy Góra Chrobrego doczeka się profesjonalnego zagospodarowania ? (fot. AD)

W tak ciekawym, przedwyborczym dniu chciałbym się przyjrzeć miejskiej ofercie rekreacyjnej – Bażantarni i Górze Chrobrego. Oczywiście nie da się przy tym nie wspomnieć o Europarku. Świeżo ogłoszony kandydat Platformy Obywatelskiej w swoim wystąpieniu programowym tej sprawie nie poświęcił zbyt wiele uwagi. Jest to o tyle ważne, że nie jesteśmy zbyt bogatym społeczeństwem, a wymienione przeze mnie tereny umożliwiają setkom elblążan darmowe spędzenie dnia wolnego od pracy.

Bażantarnia od lat jest najpopularniejszym miejscem pikników, przejażdżek rowerowych, nordic walkingu, choć, niestety, nie z uwagi na rewelacyjne zaplecze turystyczne. Znajdziemy tam kilka całkiem nieźle opisanych szlaków, parę wiat, gdzie można rozpalić ognisko, oraz muszlę koncertową, w której raz na jakiś czas odbywają się koncerty. I to by było na tyle. Wydaje się, że to powinno wystarczyć, aby miło spędzić popołudnie, w sumie las, jak to las, dzięki swojemu naturalnemu pięknu broni się sam i każdego weekendu odwiedza go mnóstwo ludzi. A jednak przydałoby się tam trochę inwestycji. Większy parking, punkty gastronomiczne, może wypożyczalnie sprzętu sportowego, wiatom też przydałoby się trochę remontów. To kilka prostych rzeczy, które uatrakcyjniłyby to miejsce.
       Tak jak Bażantarnia jest atrakcją letnią, tak wyciąg narciarski powinien być atrakcją zimową. Tylko, że tu akurat zbyt wiele dobrego powiedzieć nie można. Brakuje porządnego parkingu (choć za rok taki ma powstać), zaplecza sanitarnego, miejsca, gdzie można by coś zjeść i wypić coś ciepłego, nie ma wypożyczalni sprzętu, a sam wyciąg znany jest głównie z tego, że się często psuje, poza tym z uwagi na brak możliwości zaśnieżania stoku działa zbyt krótko. Przy wszystkich tych wadach nie dziwią uwagi, że cena pojedynczego, krótkiego zjazdu jest zbyt wysoka.
       Sytuację miał diametralnie zmienić projekt Europejskiego Parku Rekreacji, którego początki sięgają 2003 roku. Wtedy to Miejskie Biuro Urbanistyczne opracowało koncepcję zagospodarowania przestrzennego blisko 200 hektarów terenów od ul Moniuszki po Bażantarnię. Była to bardzo daleko idąca wizja, która zakładała przygotowanie planów i warunków pod inwestycje w kompleks turystyczno-rekreacyjny, oraz, oczywiście, pozyskanie inwestorów. Miało to zapewnić kontrolę urbanistyczną nad tymi terenami i przede wszystkim, jako ciekawy, szeroko zakrojony projekt, obszar ten miał się stać niejako wizytówką miasta. Niestety, pomysł ten podzielił los wielu innych koncepcji elbląskich, to znaczy pozostał jedynie piękną, papierową wizją i trwał w bezruchu sześć długich lat. Aż tu nagle, jesienią ubiegłego roku podpisano umowę na dofinansowanie projektu „Europark - przygotowanie koncepcyjne atrakcyjnych terenów inwestycyjnych etap I”, a wkrótce później także uszczegóławiający to etap drugi. Tak więc koncepcja wzbogaciła się o koncepcję, ale wszystko pozostaje na poziomie bardzo abstrakcyjnym. Dobrze, że przynajmniej realizowana jest inwestycja drogowa na ul. Chrobrego, która umożliwi dojazd do większości terenów (być może tego doczekamy) Europarku. Nie wiadomo jednak jeszcze, co i jak ma tam powstać, jak miasto będzie poszukiwać inwestorów i czy to wszystko jest choć w minimalnym stopniu realne. Możemy sobie przypomnieć rok 2003 i piękne wizje latarni europejskiej, wskazującej z odbudowanego cokołu na Gęsiej Górze drogę do wyśnionego parku.
       Można też podnieść argument przeciwny. Że wielki kompleks turystyczno rekreacyjny z hotelami, basenami i restauracjami zaszkodziłby parkowi krajobrazowemu. Że lepiej, porzucić drogie i być może nierealne koncepcje, zostawić to miejsce w spokoju, ewentualnie pomyśleć o drobniejszych inwestycjach przy wyciągu narciarskim lub rozważyć opcję dzierżawy tej instalacji. To jest jedna z opcji. Tak czy inaczej, kandydaci jakieś plany co do tych terenów powinni opracować. Czas skończyć z polityką zakładającą, że nawet jeśli nic nie będziemy robić, to ludzie i tak będą z radością odwiedzać Bażantarnię i wyciąg, dlatego, że nie mają alternatywy. Te miejsca są niezbędne mieszkańcom Elbląga, czas o nie zadbać. Pytania, jakie chciałbym zadać naszym kandydatom, to:
       – Czy będzie kontynuowana strategia zakładająca powstanie Europarku?
       – W jaki sposób władze zamierzają pozyskiwać inwestorów?
       – Czy powinno się wydzierżawić bądź sprzedać wyciąg narciarski na Górze Chrobrego?
      
       Czytaj też:
       Manifest wyborcy
      
Problem 1 – Bezrobocie
      
Problem 2 – Jak daleko stąd, jak blisko
      
Problem 3 – Czym do szkoły i pracy?
      
Problem 4 – Demografia i pieniądze
      
Problem 5 – Im dalej, tym gorzej
      
Problem 6 – Piękni dwudziestoletni
      
Problem 7 – Wysokie czynsze, żadnych ulg
      
Problem 8 – Prywatyzacja EPEC-u
      
Problem 9 – Chleb czy igrzyska?
      
Problem 10 – Basen potrzebny od zaraz!
      
Problem 11 – Basen to jest miejsce pracy
      
Marcin Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ehh starczy o tym Europarku. Szumna nazwa dla niemocy inwestycyjnej. Nam naprawdę wystarczy stara z dziada pradziada Bażantarnia. Wystarczy postawić tam jakieś z dwa sklepiki >ale bez piwa itp< bo nasi smarkacze by wariowali. Odnowić parking i szlaki oraz postawić mały plac zabaw dla dzieci i to by wystarczyło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rozsądny(2010-09-15)
 • a wybory blisko. .. .i kiełbaska gotowa. ps. gdzie jest Mariusz, gdzie jest Mariusz. .. no i gdzie jest krzyż, gdzie jest krzyż
 • jak wygra PO to oglosza przetarg w zaprzyjaznionej GW, ktory wygra Grzecho, Miro albo Rychu i wszyscy beda szczesliwi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-09-15)
 • Niech zrobia ten stok !!! Trzeba jezdzic po 100km na stoki bo oczywiscie w elblagu im sie nie oplaca go zrobic !
 • Koncepcja EUROPARKU przerosła władze i operatorów naszej smutnej rzeczywistości. W ramach percepcji przyjmują jedynie pomniki, fabryki i wiele instytucji socjalnych wszelakiego wymiaru. Do wspomnianej koncepcji niestety trza fachowca a przynajmniej człowieka z wyobraźnią, który w sposób logiczny poukłada program i dzieło tworzenia tego przedsięwzięcia. I broń Boże, aby tym kimś był jakikolwiek samorząd. Koncepcja jest naprawdę dobra i jak widać ściśle tajna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2010-09-15)
 • Wyciąg przede wszystkim! z naśnieżarkami, trakiem itp. jak najprędzej, a cały europark to z czasem (czyli znając życie za kolejne 10lat) Najlepiej wydzierżawić prywatnemu inwestorowi, bo miasto tylko bukuje taką świetną inwestycje a samo z tym nic nie zrobi. Każdemu nasuwa się jedno stwierdzenie jesli chodzi o te tereny: niewykorzystany duży potencjał.
 • Do Elbląga z wizytą przybył papiez Jan Paweł II, była to wizyta z przesłaniem do środowisk sportowców, aż samo sie prosiło żeby podjąć w miejscu niezwykłym, czyli np. na zboczu Góry Chrobrego pryz wyciągu. .. i pokazać Gościowi, całej Polsce, światu że jest u nas taki zaskakująco piekny kawałek ziemi. .. było. .. minęło. .. Pokazaliśmy kupę piachu na lotnisku, którą zaraz potem sprzątnelismy do ostaniego ziarnka. A przy tym wydane zostało duzo pieniedzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mmuull(2010-09-15)
 • ArnoldUPR, szczerze mówiąc, to wolę żeby faktycznie ktoś wygrał przetarg dając łapówkę, ale przynajmniej coś by ruszyło. Tak samo jak było w Warszawie: prezydent P. może i brał w łapę, ale sporo dobrego w mieście zrobił. Prezydent K. walczył z łapówkami, ale nic nie zrobił dla miasta. Co jest lepsze z punktu widzenia zwykłego mieszkańca?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  strzelec_wyborowy(2010-09-16)
 • W tym roku i tak nie będzie śniegu to po co ten europark! Lepiej zainwestowaliby w stworzenie miejsc parkingowych na zawadzie bo ludzie po trawnikach stawiać muszą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Trawnik(2010-09-16)
 • jaki europark przeciesz to popreostu bazantarna i zawsze elblazanie beda nazywac bazantarnia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marceli eg(2010-09-16)
 • gdyby była antykoncepcja to zapewne wielu z tych "koncepcjonistów" nie ujrzałoby świata i nie męczyło nas swoją nieudolnością, mości panowie litości djacie już spokoj zostawcie to fachowcom, please
 • Panie Derlukiewicz - gdzie się podział mój komentarz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2010-09-18)
Reklama