UWAGA!

Projekt budżetu Elbląga 2020 gotowy. Czekają nas podwyżki

 Elbląg, Witold Wróblewski przekazał Antoniemu Czyżykowi projekt budżetu na 2020 rok
Witold Wróblewski przekazał Antoniemu Czyżykowi projekt budżetu na 2020 rok (fot. Michał Skroboszewski)

W 2020 roku elblążanie mogą się spodziewać podwyżek opłat za wywóz śmieci i podatku od nieruchomości. Projekt budżetu jest już gotowy, prezydent przekazał go dzisiaj przewodniczemu Rady Miejskiej. – To bardzo trudny budżet. Wiele samorządów, w tym Elbląg, ma duży problem z finansami w związku ze zmianami wprowadzonymi przez rząd – mówił Witold Wróblewski.

Projekt budżetu Elbląga na 2020 rok opiewa na 702 miliony złotych, ale tylko 22 miliony zostało zaplanowane na inwestycje. - Z tego tylko siedem milionów to środki własne miasta, reszta to środki unijne i dotacje. Nie pamiętam takiej sytuacji, odkąd jestem w samorządzie – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Przygotowaliśmy projekt budżetu kosztem wielu zadań inwestycyjnych, planując na ten cel tylko środki, które mamy z Unii Europejskiej lub z innych dotacji. Czeka nas szukanie oszczędności. Musimy już nie dwa, ale co najmniej trzy razy obejrzeć każdą złotówkę, zanim ją wydamy, by znaleźć możliwości rozwojowe naszego miasta poprzez inwestycje.

W budżecie miasta po stronie dochodów, jak wyliczają urzędnicy, zabraknie w porównaniu z ubiegłym rokiem 45 milionów złotych. Tyle Elbląg ma stracić na zmianach wprowadzonych przez rząd, który – zmniejszając stawki podatkowe PIT i CIT i wprowadzając szereg ulg dla podatników - pozbawił samorządy części dochodów z tego tytułu.

- Pamiętacie rok temu dyskusję, kiedy przedłożyłem Radzie Miejskiej projekt restrukturyzacji zadłużenia? Dzięki temu spłacamy co roku 5 milionów zadłużenia. Gdybyśmy tego nie zrobili wtedy, dzisiaj nie byłoby mowy o zrównoważeniu budżetu, ale stalibyśmy z panią skarbnik przed decyzjami likwidacyjnymi – stwierdził Witold Wróblewski.

Prezydent zapewnił, że miasto nie będzie w przyszłym roku zaciągało kredytów ani przeprowadzać zwolnień w instytucjach miejskich, jak to czynią niektóre samorządy. Nie będzie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników samorządu, ale wzrosną opłaty i podatki lokalne.

- Na dzisiaj mówimy o zbilansowaniu systemu gospodarki odpadami. W tym roku dopłacimy do niego 3 miliony złotych, a przepisy stanowią, że ma się on samofinansować. Nie można na nim zarabiać, nie powinno się dokładać. Tymczasem opłaty za składowanie odpadów rosną – wyjaśniał Witold Wróblewski. - W ubiegłym roku podnieśliśmy opłaty, ale nie na tyle, by zrekompensować wszystkie koszty, bo wzięliśmy pod uwagę sytuację mieszkańców. Dzisiaj wiele miast podniosło już opłaty. Nie powiem dzisiaj, o ile ten wzrost nastąpi w Elblągu, ale na pewno będzie mniejszy niż w innych samorządach. Jeśli Rada Miejska tę propozycję przyjmie, opłaty w Elblągu będą i tak jednymi z najniższych w kraju.

- W ubiegłym roku propozycja podwyżek za wywóz odpadów wyniosła początkowo 50 procent. Po dyskusjach ustaliliśmy 30 procent. Teraz też dyskutujemy na ten temat, by osiągnąć kompromis – stwierdził Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej.

W projekcie budżetu na przyszły rok jest za to mowa o podwyżce podatku od nieruchomości w wysokości 2,5 procent. - Podatek od nieruchomości nie był podwyższany w Elblągu od co najmniej 5 lat. 2,5 procent podwyżki to mniej niż obecny poziom inflacji – tłumaczył Witold Wróblewski. - Nie da się z zabranymi dochodami wykonać wszystkie zadania, dopłacać do wszystkiego i robić inwestycje rozwojowe.

Prezydent i przewodniczący Rady Miejskiej zapewnili, że samorząd nadal będzie apelował do rządu o rekompensaty z tytułu utraconych dochodów z podatków i większych wydatków na oświatę.

Projekt budżetu trafi teraz do radnych, w ciągu siedmiu dni powinien być upubliczniony w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeszcze w tym roku powinna się odbyć nad nim publiczna dyskusja.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyzyk i inni powinni zrzec się połowy pensji a nie ciągnąć od szarych obywateli kasę. Czemu przed wyborami is a była? W sumie tak ciemno ta dalej wybierze tych darmozjadow. Tancerz przewodniczącym rady miasta hahha jaja jakieś jabba prezydent ksiądz poruszał i inni. Normalnie gang olsena
 • Czy ktoś widział Panią Kluge w Światowidzie?Dostała tam prace ? Nigsy jej nie widziano. Może jakiś wywiad jak wchodzi do prscy lub pytanie do jej kierownika Czyzyka gdzie jest jego pracownica?? Kasa na konto wpada a człowieka na stanowisku nie ma. Mlodzi pracy nie mają a tolu zajęte stanowisko. Panie Czyzyk bądź Pan facet i zabierz głos. I nich mi portel zdejmie komentarz tylko za prawde!!!!!
 • Panowie, z ponad 20 - letnim stażem samorządowcy, jak mawiacie o sobie. Od wielu lat trwacie w swej bezradności, nie znajdując niezbędnych środków na konieczne miejskie inwestycje. Spieszę poinformować Panów, że znaleźć można, wystarczy podjąć wysiłek intelektualny. Panowie, bez oczekiwań z Panów strony na słowa wdzięczności, poprowadzę Panów za rękę do celu i wskażę drogi wyjścia z fatalnej sytuacji Elbląga, by uczynić Elbląg - Miastem rozwijającym się gospodarczo a elblążanom stworzyć warunki do dostatniejszego życia a nie tak, jak dzisiaj proponujecie, by jeszcze bardziej „oskubać” ich budżety domowe. Panowie proszę Was, tak nie wolno! Tak nie trzeba! Ciągle z nadzieją, Edmund Szwed
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  19
  Edmund Szwed(2019-11-15)
 • od takich delikwentow aż się roii w spółkach miejskich... Niekompetencja, kolesiostwo, układy no i mamy to co mamy...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  7
  dziki zachód(2019-11-15)
 • Zaraz malkontenci o ofiary życiowe podniosą larum. .. .. a to dzieje się w całej Polsce od Katowic po Gdańsk wszędzie idą podwyżki. ale Redakcja tego już nie dodała. .. .. I jeszcze jedno widać jak osoby wokół jednej partii czyżby znowu przygotowywali grunt pod Referendum 2020 roku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  27
  Na.,.ulicy,.,mówią(2019-11-15)
 • Panowie, z ponad 20 - letnim stażem samorządowcy, jak mawiacie o sobie. Od wielu lat trwacie w swej bezradności, nie znajdując niezbędnych środków na konieczne miejskie inwestycje. Spieszę poinformować Panów, że znaleźć można, wystarczy podjąć wysiłek intelektualny. Panowie, bez oczekiwań z Panów strony na słowa wdzięczności, poprowadzę Panów za rękę do celu i wskażę drogi wyjścia z fatalnej sytuacji Elbląga, by uczynić Elbląg - Miastem rozwijającym się gospodarczo a elblążanom stworzyć warunki do dostatniejszego życia a nie tak, jak dzisiaj proponujecie, by jeszcze bardziej „oskubać” ich budżety domowe. Panowie proszę Was, tak nie wolno! Tak nie trzeba! Ciągle z nadzieją, Edmund Szwed
 • malkontenci są od tego,.aby coś podnosić... larum najczęściej...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  7
  malkontenci_elblag(2019-11-15)
 • Za wywóz śmieci,stara śpiewka nie macie z kogo zedrzeć tylko jak zwykle,a co jak by pod um śmieci wywozić,ja segrguje to mi powinni jeszcze dopłacić,banda dysydentów i kolesiostwo,swoje pensje obniżcie nieroby,a co do Kluge,to widze ma poparcie w tej wiejskiej ośmiorniczce,tak samo jak jurek motorówka,gelert,protas i inne tego typu osobniki ,byle by się kasa zgadzała na koncie za bycie statystą,Kto na to pozwala i od lat przymyka na to oczy,jakieś służby powinny się tym zająć,za defraudowanie państwowych pieniędzy,rozpędzić to towarzystwo wzajemnej adoracji
 • W swiatowidzie nie tylko kluge jest niewidzialna, jest tam jeszcze jedna Pani, ciągnące na boku (W godzinach "pracy" w swiatowidzie) drugi etacik.
 • A Co TAM U BABCI Z EPETU NA MODRZEWINIE?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  5
  Aldi66(2019-11-15)
 • A pamiętacie jak wprowadzano segregację śmieci? Miało być 0 zł, bo na segregacji miasto miało zarabiać sprzedając makulaturę, szkło, plastiki i metale. I co? Dlaczego np. Niemcy za segregowane nie płacą, a u nas tak się to nie opłaca, że jeszcze co roku podwyżki za wywóz?
 • Obstawiam podwyżka ceny wywozu śmieci 41 % : ) No cóż. .. zamiast zmniejszać koszty, aby zachęcać mieszkańców do segregowania to. .. odwrotnie. Bez. .. sensu.
Reklama