UWAGA!

Prywatna spółka zarządcą Kolei Nadzalewowej. "W maju uruchomimy drezyny"

 Elbląg, Odcinek Kolei Nadzalewowej w Tolkmicku,
Odcinek Kolei Nadzalewowej w Tolkmicku, fot. Anna Dawid

Jak poinformował nas Mateusz Fliszkiewicz, ze spółki NKD z Warszawy, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały jej w zarząd część trasy Kolei Nadzalewowej. Firma od maja 2023 roku ma na niej uruchomić drezyny rowerowe. - Prace porządkowe na trasie zaczniemy w styczniu przyszłego roku - mówi Mateusz Fliszkiewicz.

Warszawska spółka NKD (Nadzalewowa Kolej Drezynowa) przejęła w zarząd część linii 254. - Na całym obszarze gminy Tolkmicko, do dworca we Fromborku. Umowa między naszą firmą, a PKP PLK S.A. została podpisana w zeszłym tygodniu. Ustawa o komercjalizacji Polskich Linii Kolejowych dopuszcza jedynie przejęcie w zarządzanie danej trasy. Będziemy więc zarządcą tego odcinka. To oznacza, że będziemy mogli uruchomić drezyny rowerowe - mówi Mateusz Fliszkiewicz.

Zły stan trasy nadzalewowej spółka, jak zapewnia jej przedstawiciel, doskonale zna. - Potrzebne jest przede wszystkim odlesienie. Pierwsze przejście, aby przeciąć grubsze drzewa planujemy wykonać w styczniu 2023 roku. Od maja przyszłego roku planujemy uruchomienie drezyn rowerowych. Przygotowanie trasy będziemy chcieli wykonać do końca marca – wyjaśnia Mateusz Fliszkiewicz

Jaki będzie koszt tej inwestycji? - Jeśli chodzi o przejazd drezyn, to nie jest wymagana, aż taka duża renowacja tej linii kolejowej. Drezyna nie ma takiego dużego nacisku, jak pociąg. Linia nie jest mocno zniszczona, jeśli chodzi o podkłady. Tory w pewnych miejscach wymagają udrożnienia przepustów, wymiany podkładów na rozjazdach. Nacisk drezyny to 200 kg, nie ma to porównania z pociągiem – mówi Mateusz Fliszkiewicz.

W przyszłym sezonie drezyną rowerową będzie można pojechać na odcinku z Tolkmicka do Fromborka. - Jeśli pomysł się sprawdzi i będzie zapotrzebowanie, to będziemy jeździli także w stronę Kadyn, czy Suchacza. Ile będzie kosztował bilet? Mamy oczywiście biznesplan. Drezyny będą 4-5 osobowe. Cena biletu będzie zależna od długości wybranej trasy. Myślę, że 120 zł na trasie Frombork Tolkmicko za drezynę - wyjaśnia Mateusz Fliszkiewicz.

Przypomnijmy. Spółkę NKD z Warszawy, która jest konsorcjum zawiązanym przez trzy prywatne firmy, radni gminy Tolkmicko i Frombork wskazali jako zarządcę części trasy Kolei Nadzalewowej. Oba samorządy podjęły w styczniu br. uchwały intencyjne w tej sprawie. Konsorcjum planowało jeszcze w tym sezonie turystycznym uruchomić na części tej trasy drezyny rowerowe, a uchwały były niezbędne, by rozpocząć jakiekolwiek prace z tym związane. Przeciągnęły się jednak rozmowy z PKP PLK S.A.

- Pomysłów na reaktywację Kolei Nadzalewowej było już kilka, zawsze przeszkodą okazywał się między innymi brak funduszy. Konsorcjum jest składową trzech firm, po prostu wyłożymy kapitał własny. Myśląc przyszłościowo drezyny rowerowe będą naszym zdaniem dochodowe. Jest to piękny teren, a turystów jest tutaj coraz więcej - podkreśla Mateusz Fliszkiewicz.

Przypomnijmy. Od 1 kwietnia 2006 roku na linii kolejowej nr 254 nie spotkamy już regularnego pociągu. Jedynymi kursującymi składami były pociągi turystyczne, najczęściej retro. Były również starania o przejęcie linii od PLK przez samorządy. Był też pomysł, by turystów woziły tą trasą drezyny napędzane siłą rąk. Poprzednie władze Tolkmicka kupiły nawet cztery takie urządzenia w sumie za 80 tys. złotych, ale PLK nie zgodziły się na ich kursowanie, bo nie spełniały wymogów kolejowej spółki.

Jak wynika z naszych informacji odcinek Kolei Nadzalewowej od dworca Elbląg Zdrój do nowej rampy przy ul. Mazurskiej nie może zostać oddany w zarządzanie ze względów bezpieczeństwa i strategicznych.

- W dniu 9 grudnia br. została zawarta umowa między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Nadzalewową Koleją Drezynową o nieodpłatnym przejęciu odcinka linii kolejowej nr 254 w zarządzanie, celem świadczenia usług turystycznych przewozu osób drezynami rowerowymi. Umowa dotyczy ww. usług na odcinku od przystanku Kamienica Elbląska do stacji Frombork i została zawarta na okres 3 lat z możliwością jej przedłużenia - poinformował nas Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Reszty odcinka nie można było oddać też?. Dalej niech gnije.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28
  16
  NadszyszkownikKilkujadek(2022-12-14)
 • Świetny pomysł, jeżeli faktycznie wypali będę jednym z pierwszych, którzy skorzystają z takiej atrakcji - bez względu na cenę.
 • A jak z rozliczeniem zakupu drezyn w Tolkmicku jak z projektem rozliczony pomimo, że drezyny nie jeżdziły?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  Fan_Gargamela_Z_PO(2022-12-14)
 • "... że 120 zł na trasie Frombork Tolkmicko za drezynę... "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  9
  Janusze_biznesu?(2022-12-14)
 • Gdyby wojna miała sie rozpętać z Kaliningradem to juz by jeździły, Zatem planowo jest po maju wiec na spokojnie.
 • To jest rodzaj ucieczki do przodu. Macie tutaj te drezyny i nie nawracajcie głowy reaktywacja linii nadzalewowej.
 • Krzysio jest z Olsztyna!
 • @NadszyszkownikKilkujadek - To zainwestuj i nie będzie problemu, a sorki pewnie brak funduszy? Każdemu się dobrze gada.
 • Świetna wiadomość jako wstęp do likwidacji torów. W przyszłosci powstanie Nadzalewowa Trasa Rowerowa z wypożyczalniami rowerów w Elblągu - Tolkmicku - Fromborku i Nowej Pasłęce
 • Jeżeli nie przegną z cenami to będzie nie lada atrakcja turystyczna - brawo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  7
  Jacek1(2022-12-14)
 • żeby wam się tory w kamiennicy nie skończyły....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  siesta777(2022-12-14)
 • Kilkadziesiąt lat pod rządami postkomuszo -stropianowej tłuszczy doprowadziło kolej nadzalewowa do totalnej ruiny. Teraz nawet drezyną nie można tam przejechać. Postkomuszo stropianowa tłuszcza podobnie jak z nadzalewowka postąpiła z elbląskim basenem odkrytym. To co Niemcy wybudowali od podstaw to co nieudacznicy doprowadzili do totalnej ruiny. Teraz wszystko zganiaja na PIS. Czekam aż przyjdzie czas rozliczeń i ci towarzysze za swoją niegospodarność zostaną wsadzeni na swoje stare lata do więzień. Dla niektórych będzie to prawdopodobnie kara dożywocia. To są głównie do prounijni zbroniacy sądów i wolnych polskojęzycznych mediów, często obnoszący się z unijnymi flagami trzymający paluszki w kształt litery V. Trzeba ich rozliczyć!
Reklama