UWAGA!

Przede wszystkim rozmawiać i pomagać (SMS21)

 Elbląg, Sierż. Łukasz Olejarz
Sierż. Łukasz Olejarz (fot. KMP Elbląg)

Rodzinne kłótnie i awantury, spory sąsiedzkie. Problemy z parkowaniem aut na uliczkach osiedlowych, osoby pijące alkohol przy sklepach na ul. Nowowiejskiej. No i problem odwieczny – psy, które załatwiają swoje potrzeby na trawnikach, a właściciele nie kwapią się do sprzątania po swoich pupilach. Z tym każdego dnia mierzy się sierż. Łukasz Olejarz, dzielnicowy w rewirze II, rejon VI.

Od roku pracuje jako dzielnicowy. Przyznaje, że największe problemy na jego terenie dotyczą rodziny.
       - To przede wszystkim rodzinne awantury, kłótnie – mówi sierż. Łukasz Olejarz. – Są też spory sąsiedzkie - czasami poważne, czasami mniej poważne wynikające z braku komunikacji sąsiedzkiej. Niektóre problemy można przecież załatwić między sobą.
       - Inna kwestia dotyczy osób spożywających alkohol w pasażu przy ul. Nowowiejskiej – kontynuuje. - No i problem odwieczny – pieski, które załatwiają swoje potrzeby na trawnikach. Przy ul. Nowowiejskiej jest automat do wydawania specjalnej folii, ale nikt z niego nie korzysta. Można ludziom tłumaczyć, prosić, można też karać mandatem, ale w większości są to osoby starsze z drobną emeryturką. Staram się więc rozmawiać i tłumaczyć.
       Jest też problem z parkowaniem.
       - Ulice Diaczenki, Nowowiejska - tu pojawia się problem parkowania – wskazuje dzielnicowy. – Są to drogi niepubliczne, osiedlowe. Występuje tu stawanie aut na chodniku, utrudnianie ruchu pieszego.
       Czy dzielnica, na której pracuje sierżant Olejarz jest bezpieczna? Jego zdaniem raczej tak.
       - Każda dzielnica ma miejsca mniej lub bardziej bezpiecznie – dodaje. - Wiąże się to chociażby z powrotem ludzi z Anglii. Pracy ani pieniędzy nie mają, za to nadmiar wolnego czasu - tak.
       Sierż. Łukasz Olejarz odwiedza szkoły i przedszkola, które znajdują się w jego rejonie. A tych jest sporo.
       - Chodzę do szkół na pogadanki dotyczące m.in. bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpiecznych wakacji – wymienia. - Ze starszymi uczniami rozmawiam na temat zachowania się w szkole. Zdarzają się również wybryki uczniowskie i wtedy trzeba przeprowadzić rozmowę, czasem z cała klasą.
       Czy dzielnicowy jest szanowany? Czy może liczyć na współpracę społeczeństwa?
       - Mundur nie wzbudza respektu – twierdzi sierżant Olejarz. - Część osób zaprasza do mieszkania, chce się podzielić spostrzeżeniami dotyczącymi osiedla, klatek schodowych. Wtedy jest miło i sympatycznie. Część natomiast wykazuje zobojętnienie. Jak dzielnicowy nie przeszkadza to nie jest zły. Wszystko jest jednak kwestią ułożenia się i dogadania z ludźmi – zaznacza. – Przecież chodzi się po dzielnicy nie po to żeby karać, ale rozmawiać i pomagać. Policjantami pierwszego kontaktu są ci z patrolu. Doraźnie pomogą, natomiast dzielnicowy może się wdrożyć w problemy rodziny. Mam kilka niebieskich kart na dzielnicy – przyznaje sierżant Łukasz Olejarz. – W niektórych sprawach ciężko, by sprawca się poprawił. Twierdzi - mój dom, moje cztery ściany, i co ja będę robi z żoną czy z dziećmi (czy żona z mężem, bo i tak się zdarza) to moja sprawa. Mężczyźni rzadko zgłaszają takie sytuacje.
       W czasie wolnym dzielnicowy Olejarz lubi wędkować. Czasem biega, ćwiczy.
       - Reszta to domowe obowiązki, spacery z rodziną – mówi. - Jak jest ładnie to chce się wyjechać gdzieś nad wodę.
      
       Sierż. Łukasz Olejarz, dzielnicowy w rewirze II, rejon VI: Bażyńskiego, Chopina, Curie-Skłodowskiej, Diaczenki, Kopernika, Moniuszki, Norwida, Nowowiejska, Pilgrima, Struga, Szymanowskiego, Słoneczna, Zajchowskiego.
      
       Nr SMS-owy: 21
      
       Trwa plebiscyt na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego Roku - z terenu miasta i powiatu elbląskiego. Przez 40 dni na łamach portElu będą publikowane sylwetki funkcjonariuszy. Czytelnicy będą mogli na nich głosować za pomocą SMS-ów, wysyłanych na nr 7116. W treści należy wpisać DPOLICJAxx, gdzie xx to numer wybranego dzielnicowego, np. DPOLICJA21. Koszt SMS-a to 1,22 zł brutto. Numery dzielnicowych można znaleźć w dziale fotoreportaży, są też dostępne na stronie Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Głosowanie przeprowadzamy dzięki uprzejmości serwisu przelewy24.pl.
       Komenda Miejska Policji w Elblągu chce przekazać dochód uzyskany z głosowania SMS-owego na cel charytatywny. Natomiast osoby, które zagłosują na wybranego dzielnicowego wezmą udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody, jaką jest skuter wart ok. 3 tys. zł zakupiony w firmie SEMAX. (fot. niżej) Uhonorowanie dzielnicowego zapowiedzieli Prezydent Elbląga oraz Starostwa Powiatu Elbląskiego.
      

 


      
       Inni
       Asp. Dariusz Szczepkowski (DPOLICJA13)
       St. sierż. Paweł Myszk (DPOLICJA17)
       Asp. Włodzimierz Koszelow (DPOLICJA11)
       Mł. asp. Sylwester Kamecki (DPOLICJA10)
       Mł. asp. Rafał Gorczyński (DPOLICJA08)
       Asp. sztab. Paweł Osiadacz (DPOLICJA07)
       Mł. asp. Paweł Kazimierczak (DPOLICJA06)
       Mł. asp. Michał Szymański (DPOLICJA05)
       Mł. asp. Cyprian Leszczyński (DPOLICJA03)
       Mł. asp. Arkadiusz Deja (DPOLICJA02)
       Asp. sztab. Andrzej Adamowski (DPOLICJA01)
      
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama