UWAGA!

Przemytniczy proceder znalazł swój finał w sądzie

Przed Sądem Okręgowym w Elblągu rozpoczął się proces w sprawie o udzielanie i przyjmowanie łapówek oraz o działalnie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem papierosów zza wschodniej granicy. Na ławie oskarżonych zasiadają 23 osoby. Są wśród nich celnicy, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz przemytnicy.

Przestępczy proceder trwał od listopada 2006 r. do stycznia 2007 r. na przejściu granicznym w Gronowie. Brali w nim udział celnicy i funkcjonariusze Straży Granicznej z Braniewa, którzy „przymykali oko” na przewożony towar w zamian za korzyści majątkowe w wysokości 4, 11, a nawet 19 tysięcy złotych.
     Odpowiedzialności nie uniknie również zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej Braniewie. Jemu prokuratorzy zarzucili działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, ale także niezachowanie tajemnicy służbowej – ujawnił trzem funkcjonariuszom informacje o prowadzonych działaniach operacyjnych.
     Akt oskarżenia dotyczy także innych osób, m.in. szefa grupy przemytników Zbigniewa S. Otrzymał on zarzut kierowania grupą przestępczą, która zajmowała się przemytem papierosów z Rosji do Polski. W sumie udowodniono mu przemyt 220 000 paczek papierosów oraz wręczenie 35 000 zł łapówki.
     Pierwsza rozprawa odbyła się 15 maja i została poświęcona na odczytanie aktu oskarżenia.
     - Trwało to tak długo, bo akt oskarżenia rozpisany został na 89 stronach – mówi sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. – To duża sprawa, do której jest 113 tomów akt.
     - Zarzuty to bierne i czynne łapownictwo oraz przemyt – dodaje sędzia Zientara.
     Na ławie oskarżonych zasiadają 23 osoby. Sąd nie wyklucza jednak, że może być ich więcej.
     Oskarżonym grożą kary więzienia w różnej wysokości, w zależności od przedstawionych zarzutów. Maksymalnie jednak do 10 lat pozbawienia wolności.
     
     Zobacz także: Brali łapówki i „przymykali oko".
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama