UWAGA!

Rondo Tarnopol, nie Honorowych Krwiodawców

 Elbląg, Rondo Tarnopol, nie Honorowych Krwiodawców
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

- „Dziś, kiedy elblążanie wraz z samorządem, starają się pomóc mieszkańcom Tarnopola, nie może być mowy o zmianie nazwy „Ronda Tarnopol“ - napisał wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak w odpowiedzi na interpelację dotyczącą zmiany nazwy ronda na skrzyżowaniu ul. Konopnickiej i Niepodległości.

Styczeń 2022 r. Działań wojennych jeszcze nie ma, ale już przebąkuje się o możliwości ataku Rosji na Ukrainę. Do elbląskiego ratusza wpływa petycja w sprawie zmiany nazwy ronda Tarnopol (skrzyżowanie ulic Konopnickiej i Niepodległości) na rondo „Honorowych Krwiodawców“. To efekt lokalnej polityki ukraińskiego miasta związanej związanej z upamiętnianiem postaci Romana Szuchewycza. Na Ukrainie jest postrzegany jako działacz niepodległościowy, w Polsce - ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za akceptację rzezi wołyńskiej i ludobójczej czystki etnicznej na południowo - wschodnich kresach II Rzeczpospolitej.

„- Obecna nazwa budzi wiele kontrowersji wśród społeczeństwa. Natomiast nowa nazwa wpłynie na podniesie rangi oraz promowanie wśród społeczeństwa szlachetnej postawy życiowej prezentowanej przez honorowych dawców krwi, która wynika z dużego zrozumienia dla potrzeby leczenia krwią i ratowania życia ludzkiego. Będzie to również okazja dla władz Elbląga do podziękowania elbląskim dawcom krwi za ofiarność i chęć niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Proponowana nazwa nie wzbudza kontrowersji ani animozji społecznych“ - brzmiało uzasadnienie petycji. Z inicjatywą wyszedł klub Honorowych Dawców Krwi PCK działający przy Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód. Pisaliśmy o tym tutaj.

24 lutego armia rosyjska rozpoczęła atak na terytorium Ukrainy. W Elblągu „swoje“ ronda straciły rosyjskie i białoruskie miasta: Kaliningrad, Bałtijsk, Nowogródek i Nowogród Wielki. Elbląg rozwiązał też umowy partnerskie z tymi miastami.

Odpowiedź (z 29 marca) na wzmiankowaną petycję Honorowych Krwiodawców podpisana przez wiceprezydenta Janusza Nowaka brzmi >>nie<<. „Dziś, kiedy elblążanie wraz z samorządem, starają się pomóc mieszkańcom Tarnopola, nie może być mowy o zmianie nazwy „Ronda Tarnopol“ - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

W odpowiedzi na petycję wiceprezydent informuje też m. in. o trzech transportach z pomocą humanitarną z Elblaga na Ukrainę. Obecnie przygotowywany jest kolejny transport.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama