UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rozstrzyga się przyszłość Góry Chrobrego

 
Elbląg, Rozstrzyga się przyszłość Góry Chrobrego
(fot. Czytelnik)
Reklama

Rada Miejska przychyliła się do propozycji prezydenta w sprawie odkupienia od prywatnej osoby części infrastruktury Góry Chrobrego. Chodzi o zbiornik retencyjny, parking i chodniki. Co z wyciągami i resztą sprzętu? Nie nadają się do użytkowania i powinny zostać rozebrane.

Podczas dyskusji na temat uchwały w sprawie Góry Chrobrego okazało się, że spółka PT Góra Chrobrego, która dzierżawiła stok od miasta, ma wobec elbląskiego samorządu dług wynoszący 250 tys. złotych.

- Sprawa jest zgłoszona do komornika, by ściągnął tę należność - poinformowała radnych Rozalia Grynis, skarbnik miasta.

Miasto może mieć jednak problem ze ściągnięciem należności, bo spółka nie ma żadnego majątku. Wkrótce sąd gospodarczy w Olsztynie ma wykreślić ją z Krajowego Rejestru Sądowego. Sprzęt, który kiedyś należał do spółki, jest w rękach osoby prywatnej, która była większościowym udziałowcem w PT Góra Chrobrego.

- Czy jako samorząd podjęliśmy wszystkie możliwe kroki prawne, by te zaległości odzyskać, czy były czynności kontrolne ze strony miasta, czy sprzedaż tego majątku osobie prywatnej nie naraziła miasto na szkodę? - pytał Piotr Opaczewski, radny PiS.

- Ta osoba udzieliła spółce pożyczki pod zastawach obiektów na Górze Chrobrego. W związku z nakazem sądowym sprzęt przeszedł na jej własność w 2017 roku. W związku z tym jeśli chcemy odkupić ten sprzęt, to właśnie od osoby fizycznej a nie od spółki. W grę wchodzi jedynie odkupienie parkingu, chodników i zbiornika retencyjnego – wyjaśniał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Do końca listopada właściciel infrastruktury powinien usunąć wszystkie elementy na stoku, ale źle by się stało gdybyśmy nie dali mu więcej czasu, zważywszy na uchwałę, którą procedujemy. Jeśli Rada podejmie uchwałę dzisiaj w tej sprawie, niezwłocznie będziemy rozmawiać z właścicielem i ustalimy termin, w którym te elementy (nieodkupione przez miasto, czyli m.in. wyciągi – red.) zostaną usunięte – dodał wiceprezydent.

Wartość nakładów na urządzenie parkingu, chodników i zbiornika retencyjnego wyceniono na 350 tys. złotych. Ale już przywrócenie stacji narciarskiej na Górze Chrobrego to koszt od 2 do 5 milionów złotych. - Będziemy szukać inwestora w ramach partnerstwa publiczno-prawnego w tej sprawie – dodał Janusz Nowak.

Podczas dyskusji nad uchwałą nie zabrakło wzajemnych oskarżeń o dotychczasowe decyzje w sprawie stoku.

- Z tych wszystkich wniosków wynika konkluzja, że gdybyśmy w zeszłym roku podjęli decyzję o wykupieniu infrastruktury za 1,3 mln złotych, utopilibyśmy ponad milion złotych, a i tak stacja nie mogłaby funkcjonować, bo Urząd Dozoru Technicznego nie dopuściłby do eksploatacji wszystkich urządzeń – mówił Rafał Traks, radny PiS. - Jako radni PiS wnioskowaliśmy wówczas, by przygotować harmonogram rzeczowo-finansowy i ekspertyzę osób znających się na tym temacie. Dobrze, że po roku nasz wniosek jest realizowany. Dzisiaj trzeba zaapelować do pana prezydenta i jego służb o przygotowanie informacji, w jakiej formie władze miasta chcą przygotować stok, jaka jest potrzebna infrastruktura i obsada, w zależności od pory roku. Straciliśmy rok, mam nadzieję, że pozytywne wnioski zostaną z tego wyciągnięte i stok zostanie uruchomiony jeśli nie w tym, to w przyszłym sezonie.

- Proszę nie uprawiać demagogii, że to dzięki radnym PiS miasto nie straciło miliona złotych. Bo ja też mogę powiedzieć, że góra nie funkcjonuje w tym roku i nie działała w zeszłym właśnie przez radnych PiS. Rok temu urządzenia były sprawne, a przez ten czas zostały zniszczone, niektóre rozkradzione – odpowiadał radnemu Janusz Nowak.

- Rok temu nie było ekspertyzy technicznej. Chyba nie powie pan, że w ciągu roku stan sprzętu się aż tak pogorszył? - pytał radny Marek Pruszak.

- Spróbuje pan na rok postawić mercedesa i go nie używać. Zobaczy pan, co się stanie – odpowiedział Janusz Nowak.

Radna Krystyna Urbaniak z KWW Witolda Wróblewskiego zapewniła, że komisja finansowo-budżetowa, której przewodniczy, wystąpiła z wnioskiem o przygotowanie kompleksowego programu zagospodarowania Góry Chrobrego. - By służyła mieszkańcom cały rok. By były tam też restauracje – stwierdziła.

- Ja apeluję o to, by lepiej zająć się zbiornikiem na lato dla mieszkańców, bo klimat się ociepla. W tej strefie klimatycznej narciarstwo nie sprawdzi się niestety. Na północy, blisko Bałtyku to temat bardzo trudny – apelował radny niezależny Bogusław Tołwiński.

Za przyjęciem stanowiska w sprawie Góry Chrobrego głosowało ostatecznie 22 radnych. Przeciw był Janusz Hajdukowski z PiS, wstrzymali się od głosu Piotr Opaczewski i Marek Pruszak.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Im się marzy resteuracja na górze a nie stok narciarski - tak mówi radny Tołwiński, na narty wysyła gdzie indziej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 2
  Tomasz 85(2019-11-28)
 • Brawo radny Nowak, przykład z mercedsem trafiony, ale czy pan Pruszak to zrozumie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 16
  elizee(2019-11-28)
 • RobertKoliński Dług prywaciarza wobec miasta to 250 tys. zł. Chodnik, parking i stawik wyceniono na 350 tys. zł - czyli, jak rozumiem, prywaciarz przytuli jeszcze z kasy miasta 100 tys. zł, nie tak? I tak uważam, że to marnotrawstwo publicznych pieniędzy, ale na pewno jest jakiś postęp wobec planów wybulenia nieudolnym kapitalistom 3.5 mln zł z pieniędzy podatnika. Czyli jednak warto było walczyć o interes miasta i nie poddawać się dyktatowi prywaciarstwa, prawda? Brawo lewactwo!:) Hashtagi: #KapitalizmKanibalizm, #rownosc, #TaxTheRich
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 15
  RobertKoliński(2019-11-28)
 • Sprawa jest prosta. Z ekonomicznego punktu widzenia funkcjonowanie stoku i wyciągu narciarskiego w układzie PPP jest skazane na porażkę bo nie zapewni dostatecznych przychodów. Konieczny okres działalności dla spięcia kosztów to co najmniej cztery miesiące przy założeniu że stok w tym okresie jest cały czas czynny. Proszę spytać o to firmy które prowadza działalność w znacznie bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Pozostaje działalność finansowana z budżetu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  (2019-11-28)
 • Najpierw należałoby zmienić prezydenta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 8
  Tw(2019-11-28)
 • Mieszkańcom potrzebny stok a nie zbiornik retencyjny. Co to za decyzja w sprawie Góry Chrobrego, śmiechu warte.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 8
  (2019-11-28)
 • No masakra. Może polonez po roku nie odpali ale dobry mercedes odpali z ćwierć obrotu. Panie Traks, dlaczego pan tak szybko odpuszcza. Proszę ciągle przypominać jak to się na was dąsał, że nie pozwalacie za ponad milion kupić tego szmelcu. To niegospodarność przez duże N. Na czym on się zna?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 8
  (2019-11-28)
 • @RobertKoliński - Bo gdyby to było twoje to pewnie oddałbyś za darmo. Po słowie prywaciarz zawiało od ciebie komuną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  Lewak.(2019-11-28)
 • RobertKoliński @Lewak. - Towarzyszu prywaciarz, co z ciebie za byzmesmem, skoro za nietrafione inwestycje i przedsiębiorczą nieudolność chciałbyś rekompensaty z pieniędzy publicznych? Czyżby "wolny rynek" ci śmierdział i "niewidzialna ręka" służyła tylko do okradania podatników?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 6
  RobertKoliński(2019-11-28)
 • Miasto zapłaci? to mieszkańcy za wszystko płacą. A tak na marginesie czy ta spółka rozliczyła się z dotacji za naukę jazdy na nartach dla elbląskich szkół?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 2
  wicia(2019-11-28)
 • Czy radna Urbaniak nie "odleciała" z tymi restauracjami, pubami na Górze Chrobrego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 2
  snieg(2019-11-28)
 • RobertKoliński @snieg - Oczywiście, że tak, ale ten "odlot" jest niestety charakterystyczny nie tylko dla radnej Urbaniak, w elbląskiej RM jest więcej takich "orłów", którzy by tam najlepiej wesołe miasteczko i może jeszcze hotel ze spa postawili. To są ludzie zupełnie bez wyobraźni i pozbawieni kompletnie jakiejkolwiek przyrodniczej wrażliwości i odpowiedzialności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  RobertKoliński(2019-11-28)
Reklama