UWAGA!

Rzecznik po stronie obywatela

 
Elbląg, Z elblążanami spotkał sie Adam Bodnar, Rezcznik Praw Obywatelskich
Z elblążanami spotkał sie Adam Bodnar, Rezcznik Praw Obywatelskich (fot. Anna Dembińska)

Blisko 30 tysięcy skarg rocznie rozpatruje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Dotyczą one m.in. dostępności do lokali socjalnych, praw więźniów, przeliczenie emerytur i rent. - W ostatnim czasie pojawiły się nowe kwestie związane z ustawą represyjną z roku 2016 i pozbawieniem dochodów byłych funkcjonariuszy czy z legitymowaniem i spisywaniem uczestników demonstracji - mówił podczas spotkania w Elblągu Adam Bodnar.

W ramach cyklu spotkań regionalnych Rzecznik Praw Obywatelskich razem ze swoimi współpracownikami odwiedził Elbląg. W Ratuszu Staromiejskim zgromadziło się spore grono zainteresowanych. Prym wiedli przedstawiciele organizacji pozarządowych, bo i o tym miała być rozmowa. Adam Bodnar przyjechał po to, by radzić i pomagać - co zadeklarował już na wstępie. Każdy mógł skorzystać z porady prawnika, złożyć swoją skargę lub tylko zapytanie.
       - Rocznie biuro rzecznika przyjmuje od 25 do 27 tys. skarg - mówił Adam Bodnar. - Dotyczą one m.in. dostępności do lokali socjalnych, praw więźniów, przeliczenie emerytur i rent. W ostatnim czasie pojawiły się nowe kwestie związane z ustawą represyjną z roku 2016 i pozbawieniem dochodów byłych funkcjonariuszy czy z legitymowaniem i spisywaniem uczestników demonstracji. Są również sprawy dotyczące równego traktowania, obrony praw kobiet, osób niepełnosprawnych, działanie przeciw dyskryminacji. Nasze prawa i wolności wynikają z konstytucji, a szczegóły regulują ratyfikowane przez Polskę umowy międzynarodowe. Rzecznik ma zajmować się skargami obywateli, ale i działać, gdy widzi zagrożenie dla praw i wolności - zapewniał Adam Bodnar.
       Podczas spotkań regionalnych podnoszone są różne kwestie, w zależności od regionu: - W Piekarach było o deputatach węglowych, we Wrześni o fermach kurzych, w Bartoszycach młodzież chciała wiedzieć dlaczego na maturze jest matematyka i czy można to zmienić - wskazywał rzecznik.
       W Elblągu było m.in. o osobach starszych i pomocy tej grupie wiekowej. Jak zaktywizować to środowisko, jak dotrzeć do osób samotnych.
       - Mamy "złotą księgę dobrych praktyk", w której zapisujemy doświadczenia organizacji pozarządowych z całej Polski - mówiła Barbara Imiołczyk z biura rzecznika, była parlamentarzystka. - Dobrym przykładem jest to, gdy wolontariusze lub pracownicy bibliotek chodzą do osób starszych z książkami. Istotą jednak jest przede wszystkim spotkanie, przełamanie samotności, wypicie herbaty. Starsze osoby mogą opowiedzieć o swoich problemach, ale i podzielić się radościami. Modelowym przykładem jest województwo zachodnio-pomorskie, w którym realizowany jest projekt aktywizacji osób starszych w terenach wiejskich - wskazywała. - Teraz pracujemy nad tym, by go rozszerzyć.
       W kwestii osób starszych głos zabrał Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu Paweł Rodziewicz: - Zasygnalizowałem pilną potrzebę wprowadzenia regulacji poszerzających zakres ochrony prawnej osób starszych i niepełnosprawnych w odniesieniu do umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa. Zasugerowałem możliwość wprowadzenia dłuższego okresu odstąpienia od umowy dla tej grupy osób, lub instytucjonalnej kontroli nad podmiotami organizującymi sprzedaż bezpośrednią. Chodzi o umowy zawierane na tzw. pokazach, na których nieuczciwie działający przedsiębiorcy wyspecjalizowali się w oszukiwaniu osób starszych i niepełnosprawnych.
       Czym jeszcze Rzecznik Praw Obywatelskich się zajmuje?
       - Problemem jest kumulacja uczniów w szkołach średnich, do których teraz pójdą dwa roczniki - mówił Adam Bodnar.
       Podkreślał, że rolą rzecznika jest ciągłe upominanie się, konsekwencja w działaniu, bez względu na nastroje polityczne. W Elblągu o polityce też było.
       - W debacie publicznej, w ostatnich latach, z pola widzenia zeszło to, co stało się z parlamentem - mówił Adam Bodnar. - Tu nie tylko chodzi o tryb legislacyjny i nadużywanie tej furtki, którą daje przedstawianie projektów poselskich i omijanie drogi rządowej, ale o to, co później się dzieje, czyli bardzo skróconego czasu na debatę. Jeśli chodzi o proces legislacyjny, to działania w tej sprawie były podejmowane za czasów prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wysiłek, jak to należy robić, został rozpisany na szereg instytucji, ponieważ chodziło o kształtowanie pewnej kultury prawnej. To jest właśnie kwestia kultury prawnej i tego, jak marszałek widzi swoją rolę - jako polityka, czy niezależnego arbitra i osoby, która dba o dobro publiczne. W tej chwili parlament przestał być parlamentem, a stał się maszynką do tworzenia prawa - rzecznik wskazywał na ostatni, ekspresowy tryb przyjęcia zmian w kodeksie karnym.
      
       Więcej informacji na temat działalności Rzecznika Praw Obywatelskim można znaleźć na stronie internetowej www.rpo.gov.pl.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Komuniści pownni się udać po pieniądze do Władimira Putina, albo do Pana Szojgu, bo to on jest szefem rosyjskiego MON, a przecież SB-cy służyli Rosji, a nie Polsce.
 • RobertKoliński @Zen - Panie @Zen, pan musisz albo zmienić medyka-okulistę, albo odstawić reżimową propagandę na dłużej, bo pan wszędzie komunistów widzisz, jak ten Jaś ze znanego dowcipu; w dodatku nie tam, gdzie jest ich najwięcej, czyli w swoim ukochanym PiS, przytulisku dla dawnych aparatczyków i prokuratorów PZPR:)
 • Piszecie w artykule ". .. .. i pozbawieniem dochodów byłych funkcjonariuszy czy z legitymowaniem. .. .". Ręce wam drżą ze strachu ? o jakich funkcjonariuszy chodzi nie potraficie dopisac pelnym zdaniem? Was tez mozna nazwac funkcjonariusze bo sami nie wiecie komu służycie. Pozyteczni jestescie. .
 • Oj Panie Robercie, nie wszędzie, ale była mowa o tych, co im obniżyli emerytury w ramach ustawy dezubekizacyjnej. A telewizji reżimowej nie popieram, bo tam są tylko tacy co zgadzają się ze sobą i z PiS-em. Każdy ,,ekspert"mówi: tak PiS ma rację, drugi mu wtóruje, a 3 kiwa głową i mówi, że tylko PiS może rządzić, natomiast w TVN czy GW jest to samo, tylko w 2 stronę. Ja już Panu mówiłem, że nie popieram PiS, bo to dla mnie lewica chrześcijańska, która nie ma nic wspólnego z prawicą. I zgadzam się z Panem, że w PiS-ie jest też wielu komunistów. A Jasia to znam Kapelę, tego, co się cieszył jak Katedra się paliła. Oj nieszczęsny Jasiu. A słyszał Pan Panie Robercie, że Jan Kobylański nie żyje?
 • oj tam, do SB szli sami porządni ludzie, weseli chłopcy a że czasami komuś zmarnowali życie, bo go z pracy wywalili, że kogoś pobili czy nawet zabili to były to przypadki , oni zasadniczo to opowiadali sobie kawały i pili kawę i nic złego nie robili
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  idiota z gazety(2019-05-22)
 • w tym roku rocznica 70 Sprawy Elbląskiej i co? ano przyjeżdża sobie Pan do miasta i opowiada jak to walczy o emerytury dla ubeków i sbekow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  3
  Error(2019-05-22)
 • RobertKoliński @Zen - Że szmalcownik Kobylański nie żyje, to słyszałem, czas był najwyższy, zbyt dużo szkód Polsce i Polakom narobił. Co zaś do łajdackiej ustawy odbierającej należne świadczenia funkcjonariuszom i pracownikom państwa polskiego, to jest ona oczywiście bezprawna, co udowadniają kolejne sądy przywracając uposażenia skarżącym Polakom, oraz niemoralna i szkodliwa dla państwa jako całości, co widzi każda rozsądna i myśląca, nie zaślepiona zwierzęcym antykomunizmem i nienawiścią, osoba.
 • Kochany panie recepcjonisto! Moim zdaniem Zen ma calkowicie racje w temacie komunistow,od siebie dodalbym ,ze jest zbyt delikatny w wyrazaniu swych opinii.Biorac pod uwage przeszlosc lewicy ,moim zdaniem,jako idea powinna byc calkowicie zdelegalizowana I zakazana.Poniewaz PiS jest zbyt malo prawicowa partia ,czekamy z utesknieniem na prawdziwa prawice,co wczesniej czy pozniej nastapi.Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  Zbyszek 1(2019-05-22)
 • Nie zgadzam się z tym, uważam, że funkcjonariusze SB nic nie powinni dostać od Polski i jeszcze powinni odpracować za szkody jakie Polsce wyrządzili, bo gdyby nie komuna, to Polska byłaby dużo bogatszym krajem jak dzisiaj, gdzieś na poziomie Czech lub Hiszpanii.
 • Adrian Zandberg jest swietny i zaglosowalbym na niego ale Pan Robert w swoich wypowiedziach skutecznie mnie odstarszyl. Glosuje na KE na Pania Urszulę Paslawska.
 • RobertKoliński @Zen - No to teraz pozostało panu tylko zbudowanie Wehikułu Czasu i wymazanie z kart historii tej niedobrej komuny, która to m. in. pańskiemu przodkowi ziemię z wiekopomnej reformy rolnej przydzieliła - polecam podręcznik instruktażowy Herberta George'a Wellsa chociażby;)
 • @RobertKoliński - zawołaj mnie jak juz zbudujesz komunizm tylko ten prawdziwy
Reklama