UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Senator (PO)słał pytania o manewry wojskowe

 
Elbląg, Senator PO Jerzy Wcisła pyta o przeprowadzki dowództwa 16 PDZ
Senator PO Jerzy Wcisła pyta o przeprowadzki dowództwa 16 PDZ (fot. Michał Skroboszewski)

Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, po opuszczeniu Elbląga, przeniesione zostało do Białobrzegów, a teraz wraca na Warmię i Mazury - do Olsztyna. Strategicznie. - Takie manewry rodzą podejrzenie, że albo polska polityka obronna nie posiada żadnej strategii, albo wojsko jest przenoszone z miejsca na miejsce z powodów nie mających nic wspólnego z bezpieczeństwem i obronnością Polski - pisze do ministra obrony narodowej senator PO Jerzy Wcisła.

Po tym, jak w Bartoszycach, podczas obchodów 100-lecia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził, że dowództwo zostanie przeniesione do Olsztyna, na nowo odżyła dyskusja zapoczątkowana w 2017 r. Na ten temat wypowiedział się już prezydent Elbląga Witold Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk, a teraz także senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła. Podczas dzisiejszej (23 września) konferencji prasowej przypomniał o swoim niepokoju z roku 2017, gdy w Elblągu właśnie rozgościło się NATO [dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód"]: "Gdyby ulokowanie sztabu NATO w Elblągu miało skutkować wyprowadzeniem 16 PDZ, to uznalibyśmy to za karę dla miasta za kilkudziesięcioletnie sprzyjanie obecności wojska w naszym mieście. Mamy bowiem świadomość, że obecność sztabu NATO ma charakter tymczasowy, a sztab Wojska Polskiego w Elblągu jest elementem stałym, nieodłącznie kojarzonym z naszym miastem" - pisał wówczas do szefa MON Antoniego Macierewicza. Pisał także o "wojskowym klimacie" i przypomniał o historii 16 PDZ, która nierozerwalnie przez dziesięciolecia związana była z Elblągiem.

W odpowiedzi dowiedział się, że decyzja o przeniesieniu zapadła w ramach "Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO)" i "reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP". Ministerstwo uzasadniało decyzję potrzebą "racjonalnego wykorzystania posiadanej infrastruktury wojskowej, a także wpisywania się w kierunki działań na rzecz wzmocnienia obronności RP".

Dziś, gdy wiadomo, że dowództwo 16 PDZ przeprowadzi się z Białobrzegów do Olsztyna, senator znowu listy pisze: "W ciągu dwóch minionych lat dwukrotnie zmieniono siedzibę dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W marcu 2017 roku podjęto decyzję o przeniesieniu dowództwo z Elbląga do Białobrzegów. 1 czerwca zaprotestowałem przeciwko tej decyzji, przypominając, że jeszcze kilka tygodni wcześniej uważano, że lokalizacji dowództw dywizji NATO i 16 PDZ w Elblągu usprawni dowodzenie i jest przemyślanym projektem wojskowym. I że Elbląg nie jest jednym miastem w Polsce, w którym stacjonują dowództwa polskich i międzynarodowych jednostek wojskowych.
      Uzasadnienie  budowy kanału przez Mierzeję potrzebami obronnymi także świadczyło o tym, że właśnie strefa przy granicy polsko-rosyjskiej - uznawana za najbardziej gorącą granicą Unii Europejskiej - wymaga silnego wzmocnienia wojskowego. Dlatego uznałem, że decyzja o przeniesieniu sztabu 16 PDZ jest nieprzemyślana i prosiłem o pozostawienie sztabu w Elblągu.
      (...) Dwa lata po tej tak "strategicznie" uzasadnianej decyzji, zostaje ona radykalnie zmieniona. Sztab 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej ponownie wraca na pogranicze polsko-rosyjskie, tyle, że już nie do Elbląga, ale do odległego o zaledwie 100 km Olsztyna. Podważa to twierdzenia, że za tymi decyzjami stoją względy strategiczne, bo trudno uwierzyć, że strategia zmienia się radykalnie co dwa lata, albo że na podstawie tej samej strategii można wyprowadzić sztab dywizji z Elbląga do Białobrzegów i ponownie przenieść go do Olsztyna.
      Takie manewry rodzą podejrzenie, że albo polska polityka obronna nie posiada żadnej strategii, albo wojsko jest przenoszone z miejsca na miejsce z powodów nie mających nic wspólnego z bezpieczeństwem i obronnością Polski."
      Jerzy Wcisła zadał ministrowi obrony narodowej kilka pytań m.in. o to, jaki był prawdziwy powód przeniesienia sztabu 16 PDZ z Elbląga do Białobrzegów, jaki jest powód przeniesienia sztabu 16 PDZ z Białobrzegów do Olsztyna, czy brany był pod uwagę powrót sztabu 16 PDZ do Elbląga, w którym dywizja stacjonowała od 1948 r. No i o finanse: ile kosztowało przeniesienie sztabu 16 PDZ do Białobrzegów i ile będzie kosztowała przeprowadzka do Olsztyna?

Na odpowiedź czeka.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Czasy PO 4zł/h a prezydentowa proponowała wyjazd za granice bo to szansa rozwoju ! i w Elblagu ubyło jakieś 25 tys łudzi i to tych młodych którzy mieli budować przyszłość miasta. Nigdy Więcej PO, 8 zmarnowanych lat !!
 • Jeśli chodzi o decyzje tego typu, politycy samorządowi nie mają na nie absolutnie żadnego wpływu. .. Inna sprawa, że przenosiny do Białobrzegów nie miały sensu. Warto zauważyć, że Elbląg znajduje się zbyt blisko granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Gdyby miało dojść do konfliktu, Rosjanie nie musieliby nawet przekraczać granicy, żeby obezwładnić dowództwo naszej szesnastej - i cokolwiek by tu nie napisać, niestety nic z tym nasi elbląscy politycy nie zrobią, poza biciem wyborczej piany.
 • A co cie to obchodzi Teraz wojskowym będziesz? Spójrz w lustro....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  11
  Z i e l a r z (2019-09-23)
 • A nie manewry miłosne?w okresie kampanii wyborczej?
 • Mina Czyzyka warta kilku milionów.
 • Pisać byle napisać jakieś pierdoły... Panie to jest tak żenujące, że nie można tego czytać,pytania o stan wojska, przenosiny już dawno były przedstawiane i wyjaśnione. Więc się pytam-czego to Pan nie rozumie? Kłania się czytanie ze zrozumieniem z szkoły. Ale czego tu wymsgac,poziom sam mówi za siebie...
 • Senator pyta powiadacie... Tylko nie na każde pytanie można odpowiadac kilkanaście razy. Nie żywię miłości do partii rządzącej ale te pytania swiadcA tylko o IQ zadającego...
 • Sztab dowództwa dywizyjnego przeniesie się do Tolkmicka po wybudowaniu portu wojennego w Tolkmicku, a Elbląg to już po wykonaniu przekopu nie będzie miał żadnego dowództwa jedynie marinę dla jachtów.
 • Wyborcze bicie piany by tylko zaistniec. Jak kiedys bede kandydowal gdziekolwiek to juz dzisiaj obiecuje ze bede obiecywal.
 • rozumiem że panowie obywatele platformiarze znają sie na wojsku i na wszystkim tak jak towarzysz Koliński
 • @007 - tak znają sie bo to pustostany są
 • Uwielbiam ten kwik prawaków.Kwiczą dla samego kwiczenia a PiS jak dymał Elbląg tak dyma nadal.
Reklama