UWAGA!

Sezon turystyczny za nami. Jaki był dla Elbląga?

 Elbląg, Widok na Stare Miasto w Elblągu,
Widok na Stare Miasto w Elblągu, fot. Anna Dembińśka

Niemcy, Włosi, Hiszpanie, Japończycy to przedstawiciele tylko kilku narodowości, którzy postanowili w te wakacje zawitać do Elbląga. Co przyciągnęło turystów i jakie atrakcje czekały na nich w tym sezonie?

W tym roku do elbląskich punktów informacji turystycznej zawitało 36 tysięcy turystów. Choć większość zwiedzających stanowili Polacy, nie zabrakło także obcokrajowców.

- Obsłużyliśmy 1295 turystów zagranicznych z Włoch, Hiszpanii, Francji, Czech, Łotwy i Litwy, Niderlandów, Estonii, Węgier, Danii, Belgii, Niemiec, Szwecji i Szwajcarii, a także z Egiptu, Nigerii, Japonii, Wietnamu i Tajwanu - informuje PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.

Najbardziej rozchwytywanymi atrakcjami w tym sezonie były m.in. rejsy Kanałem Elbląskim, wschodni szlak rowerowy Green Velo oraz zabytki Starego Miasta.

- Turystów było wielu. W tym sezonie odwiedziło nas około 10,5 tys. osób, w tym najwięcej w sierpniu. Większość z nich to turyści z Polski - mówi osoba wpuszczająca turystów na wieżę widokową w katedrze św. Mikołaja. - Jeżeli chodzi o turystów zagranicznych, to przeważającą grupą byli Niemcy. Podobnie sezon letni "odczuły" bary oraz restauracje.

- W te wakacje ruch był bardzo duży, choć turystów z zagranicy było niewielu. Oprócz Polaków zawitało do nas kilku Niemców - mówią kelnerki zatrudnione w jednej z restauracji z daniami wegetariańskimi.

Są jednak lokale, do których turyści tłumnie nie przybywali, nawet pomimo upałów. - Ruch w tym sezonie był dość kiepski. Zdecydowanie gorzej wypadł w porównaniu do poprzednich sezonów. Turystów nie było za wielu: trochę Niemców, pojedyncze osoby z Włoch czy Hiszpanii - mówi pracownica jednej z lodziarni mieszczących się na starówce.

Oblegane przez turystów były za to hotele. W tym przypadku najbardziej wzmożony ruch zanotowano w lipcu oraz sierpniu.
       - Te miesiące wypadły bardzo podobnie, choć najwięcej turystów było w sierpniu - opowiada recepcjonistka jednego z elbląskich hoteli. - Jeżeli chodzi o turystów z zagranicy, to chyba najczęściej byli to turyści z Ukrainy. W porównaniu do lipca i sierpnia, wrzesień wypada dość słabo.

Inaczej wygląda kwestia wycieczek zorganizowanych, które w tym sezonie zaczęły się dość późno. W porównaniu do września 2020, liczba turystów wzrosła w tym przypadku o 52 procent. Podczas Elbląskiego Święta Chleba Centrum Informacji Turystycznej rozdało 1250 sztuk przewodników o Elblągu, 300 map, 400 planów miasta, foldery oraz ulotki promujące nasze miasto i jego okolice.

Julia Nasarzewska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A moim zdaniem my, wyszczepieni, powinniśmy pozamykać niewyszczepionych do rezerwatów, ponieważ są oni zacofani, głupi i mogą nas pozarażać. Chwila, chwila. .. .To po jakiego czorta daliśmy się wyszczepić???
 • @wyszczepiony - Tłumaczę: słusznie zauważył przedmówca, iż należy "pozamykać niewyszczepionych do rezerwatów, ponieważ są oni zacofani, głupi i mogą nas pozarażać". Zaszczepić zaś daliśmy się dlatemu, iż by później w przypadku zachorowania lżej przechodzić i z większym prawdopodobieństwem nie umierać na śmiertelne choróbsko. A teraz zapraszam do rezerwatu - chybcikiem, chybcikiem. .. Hashtagi: #SzurSzurSzur, #idaPlackoziemcy...
 • dzięki naszemu nieudolnemu gospodarzowi z ratusza to niedługo pies z kulawą nogą tu nie zajrzy. a druga sprawa to ceny w knajpach na starówce chyba są lekko przesadzone
 • Latem pandemia zrobiła sobie wakacje ale wkrótce histeria w TV i ponowne zamykanie cmentarzy. W ogóle ktoś ogarnia tę schizę ? Po wszczepieniu serum genowego całemu stadu w Anglii i na wzgórzach Golan urósł wskaźnik zachorowań rok do roku (w UK lato 2020: średnio dziennie 700 zakażeń w trakcie całego lata, lato 2021: średnio dziennie po 30.000 zakażeń od lipca). Zamiast obiecanej redukcji transmisji o 95% mamy ujemną skuteczność -4186%. To samo panstwo narodu wybranego: 24 sierpnia 2021 mają po 12.000 zakażeń a teraz sprawdzcie sobie ich statystyki rok temu w sierpniu 2020.W odpowiedzi zamawiają trzecią dawkę ('ostatnia prosta'już nieaktualna)czyli doprowadzą że w 2022 będzie jeszcze wiecej zakażeń a Ci wtedy zaczną szczepić nawet nienarodzone płody. Kto rządzi tym światem ?! Geert Bossche i wielu innych naukowców zagłuszanych w skorumpowanych mediach, przewidziało to wszystko i ostrzegali że ten eksperymentalny preparat przyniesie odwrotny skutek. O ciągłych protestach od 2 miesiecy we Francji po kilkaset tys osób totalna blokada informacyjna w TV. Propaganda bardziej tępokrawędziasta niż w głebokim PRLu (wtedy ludzie np w Świdniku na znak buntu bojkotowali media i w trakcie nadawania dziennika wieczornego wychodzili ostentacyjnie na spacery). youtube com/watch?v=D2t4u_tEefM
 • Jak się otrzymuje pieniądze z miasta na prowadzenie IT, to i "turystów"było niezliczone rzesze - papier wszystko przyjmie, oj przyjmie. Tylko że wymierną liczbą odwiedzających jest gość hotelowy i restauracyjny, a z tym to już było raczej kiepściutko. A czy wspomniani "turyści"z Ukrainy to nie przypadkiem. .. ekonomiczni / przyjeżdżający za pracą /?
 • Brak folderow o ELBLĄGU, sa o. mazurach i olsztynie. Dlaczego nie są rozsyłanie foldery do innych miast w Polsce. Co tak ciężko to zrobić. Jak turysta ma tu trafić to jedno. A po drugie co ma tu zwiedzać. KIEDY będzie odbudowany replika osady truso. To będzie magnez na turystów. Jak Biskupin.
 • Granice powoli zamykane są, coraz wiecej nakazów, zakazów na kazdym kroku, cieszmy się bo to już ostatki czasów prosperity i wolności. .. .. Osoby które interesują się czymś wiecej niż tylko potrzebami fizjologicznymi, polecam zobaczyc na YT: "RE:SET 3 BaldTV"
 • @lubie.kefir - 21 letnia Angelika Łepkowska jeszcze w dniu 15 czer 2021 na grupie "TUI Poland - pytania i opowiedzi"dopytywała czy trafi na kwarantanne po powrocie z urlopu skoro na 7 lipca ma zaplanowaną drugą dawkę szczepienia. .. Ostatecznie "udało się"jej przyspieszyć tą drugą dawkę na 4 lipca. Na drugi dzien tj 5 lipca zmarła. .. Wczesniej w pełni zdrowa dziewczyna, jedynaczka. .. Matka, babcia i prababcia zdruzgotane. .prokukatura bada sprawę. Mam nadzieję że taki Horban i wszyscy antyludzie występujący w mediach i billboardach ale i na lokalnych forach jak tu srogo za to wszystko zapłacą.
 • Mądry sie zaszczepi a głupi nie i będzie jeszcze ubliżał zaszczepionemu. .. Polska to dziki kraj!!!!!
 • Ja sie zaszczepiłem i cała moja rodzina również. Wszyscy żyjemy a i jeszcze moje dziecko do lat 12 zaszczepie. Nie szczep sie i choruj a od mojej rodziny wara!!!!!
 • Cudowny dla mnie ponieważ mialem możliwość spędzić go poza Elblągiem! To miasto dogorywa !
 • Nie miasto a Polska pod rządami PiSu dogorywa. Polska w ruinie stała się faktem.
Reklama