UWAGA!

Sinice - wróg utajony

Radzimy nie wchodzić do wody, kiedy zobaczymy w niej coś, co przypomina swoją konsystencją zupę szczawiową. Sinice to jednokomórkowe organizmy, podobne do glonów. Gdy masowo zaczną się rozmnażać, a dzieje się to najczęściej w czasie miesięcy wakacyjnych, tworzą tak zwany zakwit, który wygląda jak zielono-niebiesko-siny kożuch.

Nie stanowiłoby to problemu, gdyby nie fakt, że sinice wytwarzają wówczas toksyny, które mogą być niebezpieczne dla ludzi.
     - Lipiec, sierpień, gdy są wysokie temperatury, to najlepszy czas dla sinic. Właśnie wtedy mogą się pojawić w kąpieliskach, które my nadzorujemy, czyli w Suchaczu, Kadynach i Tolkmicku - powiedziała Mirosława Laskowska, kierownik oddziału higieny komunalnej granicznej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.
     Na szczęście w rejonie Elbląga jak dotąd sinice nie pojawiły się na zbiornikach wodnych i na kąpieliskach, ale wszystko jest pod kontrolą. Są określone pewne procedury, które mówią o tym, co robić w takich przypadkach.
     - W ostatnim czasie nie otrzymaliśmy sygnałów, że sinice pojawiły się w tych kąpieliskach. My je kontrolujemy co dwa tygodnie. Pobieramy próbki wody do badań, natomiast sinice mogą pojawić się w każdej chwili, bo to zależy od wielu czynników, w tym głównie od siły i kierunku wiatru. Tego nie jesteśmy w stanie skontrolować, ale problem mamy rozwiązany w ten sposób, że dzierżawca plaży, jeżeli zauważy sinice, ma wywiesić informację o zakazie kąpieli - dodała Mirosława Laskowska.
     O sinicach, które mogą na zepsuć letni wypoczynek słyszymy już od kilku lat. Lepiej więc z nimi nie zadzierać i nie kąpać się tam, gdzie się pojawiły. Wysypka na skórze, łzawienie oczu, bóle mięśni, a nawet biegunki, wymioty i gorączka - to wszystko może nas spotkać po kontakcie z sinicami.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama