UWAGA!

Sprawa Pogotowia Socjalnego: skarga do wojewody

 Elbląg, Sprawa Pogotowia Socjalnego: skarga do wojewody
(fot. JK, archiwum portEl.pl)

Przeciwko likwidacji Pogotowia Socjalnego protestuje Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”. Związek zawodowy zapowiedział interwencję u wojewody, domagając się unieważnienia uchwały Rady Miejskiej w Elblągu.

Nie milkną echa niedawnej decyzji Rady Miejskiej, która na nadzwyczajnej sesji 16 kwietnia głosami 11 radnych koalicji podjęła decyzję o likwidacji Pogotowia Socjalnego. Placówka ma przestać istnieć do 30 czerwca, prezydent już powołał likwidatora, którym została główna księgowa. Przeciwko decyzji protestują radni opozycji i spoza koalicji, głos zabrała także posłanka Lewicy i NSZZ „Solidarność”.

- Zarówno podczas sesji jak i do chwili obecnej nie znajdujemy przesłanek i zasadności podjęcia tak radykalnych kroków, które skutkują utratą pracy dla pracowników tej instytucji oraz chaosem w realizacji zadań, do których została powołana (instytucja Pogotowia Socjalnego – przyp. red.) - czytamy w piśmie, jakie Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” skierował do prezydenta Elbląga i radnych. - Nadmieniamy również, iż wśród pracowników Pogotowia Socjalnego są członkowie naszego Związku i – jak to się stało już tradycją - nie zostaliśmy poinformowani o zamiarach likwidacji placówki. Proszę być pewnym, że skorzystamy ze wszystkich możliwości prawnych, aby zabezpieczyć pracowników, w tym naszych członków, przed działaniem niezgodnym z prawem. Naszym zdaniem decyzja była zbyt pochopna i nie wyczerpała obowiązku konsultacji i dogłębnego rozważenia.

Radna PiS Jolanta Lisewska, która również jest związkowcem Solidarności, zapowiedziała na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, że Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” będzie interweniował w sprawie uchwały u wojewody warmińsko-mazurskiego, domagając się jej unieważnienia.

Każda uchwała Rady Gminy zgodnie z obowiązującym prawem trafia do wojewody jako organu nadzoru. Wojewoda ma 30 dni od przesłania aktu prawnego na ewentualne stwierdzenie nieważności danej uchwały, jeśli uzna że jest niezgodna z prawem.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a nie da się aby wojewoda unieważnił Wróblewskiego ze świtą klakierów,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  9
  Srytw(2020-04-23)
 • W tym momencie powinno zawiesić się likwidację do momentu decyzji wojewody a nie ludzie z dniem 30 kwietnia dostaną wypowiedzenia umowy. Ktoś powinien to zatrzymać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  8
  Zaniepokojona(2020-04-23)
 • Brawo! Przywrócić tą instytucję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  10
  Jaaa123(2020-04-23)
 • Tak zrobić, żeby ludzie nie zostali wykluczeni, bo dotychczas notorycznie wykluczacie !Panie Prezydencie czas najwyższy uporządkować sprawy bieżące ! Z wyrazami szacunku jeszcze
 • Szkoda, że dopiero teraz robi się szum wokół tej decyzji RM bezradnych. Żadna stacja tv nie została zaproszona by zrobić reportaż? Już dawno powinno to być nagłośnione w mediach krajowych. Odwołacie tą decyzję i odbije się wam ona czkawą.
 • Tak sobie czytam i zastanawiam sie. .. .od chwili podjęcia tej podłej decyzji przez prezydenta poprzez uchwałę na radzie miejskiej, walkę radnych, pracowników, informacje w lokalnych mediach nikt nie postawił jako najważniejszego pytania co z pracownikami i ich rodzinami. Kilkanaście osób traci pracę, dochody rodzin znacznie zmaleją. .. ale kacyków miejskich to wogóle nie obchodzi. .. jakież to przerażająco podłe i tragiczne.
 • Pomyłka nie do imc. O olsztyn to dbają co nie wojewoda i marszałek a Elbląg mają. W, ,, ,, .
 • Wykluczeni są, właśnie to
 • Z czy Pani Poseł ustosunkowala się do reprymendy Wielkiej elblsdkiej bezrady i vicka ??
 • A gdzie są obrońcy klasy pracującej, poslowie Wilk i Krasulski ? Przecież ich kadencja trwa i pensję otrzymują, mogliby interweniować. Oni mają moc, czemu jej nie wykorzystują dla Elbląga ?
 • A czy będzie rowniez publiczne wystapienie radnych i vice podważające tym razem kompetencje Wojewody w podobnym rugającym tonie? Tak rownie butne i aroganckie ?
 • Pani Posłanka wygrała z tą kliką. Sprecyzowała dobitnie hucpę miejską. Godność wymaga pozostawienia ich w stanie braku szacunku do wszystkich, a szczególnie do samych siebie (paszkwil wiceprezydenta). Na wysokości zadania stanęli mieszkańcy oceniając szmacenie charakterów. Posłanka jednoznacznie wystąpiła po stronie pokrzywdzonych i na to z pewnością można nadal liczyć. A w pyskówkę nie ma co się wdawać. Oni tego i tak nie zrozumieją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  2
  Trochę nadziei(2020-04-23)
Reklama