UWAGA!

Sto dni prezydenta Jerzego Wilka

 
Elbląg, Sto dni prezydenta Jerzego Wilka

Z jednej strony – obniżka cen biletów ZKM i od nowego roku obniżka czynszów za mieszkania komunalne. Z drugiej – rezygnacja z budowy stadionu przy ul. Agrykola i być może ostatnich dużych unijnych pieniędzy do 2016 roku. To chyba najważniejsze wyznaczniki tych stu dni prezydentury.

Były też oczywiście zmiany personalne w miejskiej administracji, ale nie tak duże, jak można było się spodziewać po kampanii wyborczej. Trudno jest urzędnika zwolnić (koszty), jeszcze trudniej znaleźć odpowiednich następców (co pokazują wciąż nierozstrzygnięte konkursy na, wydawałoby się, intratne posady).
       Nowy prezydent miasta nie spowodował też znaczącego przyśpieszenia tempa irytujących elblążan, a zdaniem wielu ślimaczących się, drogowych inwestycji na terenie miasta. Wielkie firmy budowlane nie są chyba zbyt podatne na polityczne naciski, przynajmniej te płynące z lokalnego szczebla. Umowy zostały podpisane i oby tylko zostały wykonane w terminie – o przyspieszeniu możemy raczej zapomnieć. Wystarczy przywołać przykład linii tramwajowej nr 2: jej uruchomienie zapowiadano już co najmniej dwukrotnie, teraz pojawia się trzeci termin, oby został dotrzymany.
       Jerzy Wilk zrobił to, co jest w gestii Prezydenta i Rady Miejskiej – obniżył ceny za przejazdy komunikacją miejską, uprościł też nieco system opłat za przejazdy. Od 1 stycznia potanieją o 25 proc. czynsze za mieszkania komunalne – Rada Miejska podjęła już stosowną uchwałę. To oczywiście ucieszyło mieszkańców, ale oznacza również, że wzrosną dopłaty z kasy miejskiej do miejskiej komunikacji i do mieszkań komunalnych. Nowy dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych obiecał, że jeszcze w tym miesiącu przedstawi szacunkowe kwoty, o jakie spadną wpływy ZBK-u wskutek obniżki.
       To po stronie strat (czyli większych kosztów dla budżetu miasta), a po stronie zysków, a dokładnie oszczędności budżetowych – rezygnacja z budowy stadionu przy Agrykola. Ta decyzja może być najważniejsza dla oceny tej krótkiej prezydentury Jerzego Wilka (kolejne wybory już w październiku 2014). Bardzo prawdopodobne jest, że w następnej perspektywie budżetowej Unia nie będzie dotowała budowy obiektów sportowych, a koncepcja Jerzego Wilka, by stadion modernizować za pieniądze miasta, małymi kroczkami, oznacza, że budowa potrwa co najmniej dwa dziesięciolecia, a i tak to, co powstanie nie musi wcale spełniać oczekiwań elblążan i Polskiego Związku Piłki Nożnej).
       Marszałek województwa Jacek Protas, gdy Elbląg zrezygnował z unijnych pieniędzy na stadion, ogłosił, zgodnie z wymogami unijnymi, nowy konkurs. Elbląg ubiega się w nim o pieniądze na budowę krytego basenu przy ul. Spacerowej. Ale projekt złożyły też Iława i Olsztyn, a może złożą je jeszcze inne samorządy województwa.
       Jakkolwiek będzie, wyniki tego konkursu mogą mieć niebagatelne znaczenie dla oceny pierwszych stu dni prezydentury Jerzego Wilka. Bo inna będzie ocena, gdy Elbląg zamiast stadionu będzie budował basen, a inna, gdy Elbląg 17 milionów zł na budowę stadionu „odda” Iławie lub Olsztynowi.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pewnie odda, bo chyba niemożliwe by w tak krótkim czasie przygotować profesjonalny projekt.
 • Jest gorzej niż powinno być dużo obietnic i nic nie zostaje spełnione chyba trzeba pomyśleć o nowym referendum, kto mieczem wojuje od miecza ginie to przestroga dla całego pis-u.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  18
  hekra(2013-10-20)
 • bardzo miło że "zjawił" się pan na wczorajszym turnieju w tenisie stołowym o puchar prezydenta Elbląga. .. no cóż, turniej się opóźnił a pan prezydent jak miał dojechać tak nie dojechał :). ..
 • Malutko tych działań, malutko. Ale co się dziwić, skoro cała energia idzie w szukanie haków na poprzednią ekipę.
 • Najwazniejsze to bilety, bilety, bilety. .. .. zwolnienia ludzi, zmiany, zmiany, ale co to nam daje? PGM jak byl tak jest. .. .. A ten samochod wyborczy dalej gnije pod BIEDRONKA na parkingu na Zawadzie. Nikt tego referendalnego grata nie posprzata, pod kolami wyrosla juz trawka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  6
  emerytka(2013-10-20)
 • Wilk działa jak Janosik - zabiera jednym i daje drugim. Zabiera młodym i rozdaje emerytom, czyli jego elektoratowi. W Elblągu potrzeba nowych ludzi przy władzy - nie zainfekowanych komuną i socjalizmem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  18
  NowaPrawica(2013-10-20)
 • Połowę urzędników zwolnić z pewnych wydziałów typu promocja i strategia, niech zaczną coś sensownego w życiu robić, a nie przyjmować następnych pseudo-specjalistów. Będą duże wtedy oszczędności dla miasta!
 • Po co referendum, niedługo już i tak wybory
 • poprzedniemu prezydentowi organizatorzy referendum zarzucali arogancję i brak kontaktu/konsultacji z mieszkańcami. Po 100 dniach nowej ekipy mogę powiedzieć to samo plus likwidacja wielu stanowisk pracy. . Kolejny raz daliśmy sie nabrać na obietnice bez pokrycia, a mogliśmy na jeden rok wybrać kogoś spoza zaczarowanego kręgu SLD/PO/PiS
 • Panie Wilk Przeproś i Sp. .. aj (PiS). Na początrku kadencji oddałeś do Olsztyna conajmniej 200 miejsc pracy dla elblazan. Odwołać takiego prezydenta. Na tym stanowisku jest potrzeba koncepcyjnego myslenia, znajomość języków obcych - do komunikowania się z potencjalnymi inwestorami. Twoje kwalifikacje nadają się do robienia szczotek na kiju a nie na Prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  24
  Jerzy68(2013-10-20)
 • Prawda jest taka ze pis w tym kraju nic nie zrobił i nie zrobi pchają się tylko do władzy Elbląg czeka to samo
 • czemu wtedy mogły być tez blisko było do wyborów
Reklama