UWAGA!

Strażak przewiduje trzy kroki naprzód

 Elbląg, Łukasz Kochan, komendant PSP w Elblągu
Łukasz Kochan, komendant PSP w Elblągu (fot. Michał Skroboszewski)

Ponad 147 tysięcy km przejechanych przez wozy służbowe, 1994 interwencje, 14 osób przyjętych do służby przygotowawczej i żadnej śmiertelnej ofiary pożarów – to tylko niektóre dane strażackiego podsumowania 2019 roku. Dzisiaj (5 lutego) w Komendzie Miejskiej PSP w Elblągu odbyła się uroczysta roczna odprawa. Zobacz zdjęcia.

- Najwięcej zdarzeń obsługiwaliśmy na terenie Elbląga, było ich łącznie 1099, co stanowi ponad 55 procent ogólnej liczby interwencji – mówił st. kpt. Łukasz Kochan, komendant miejski PSP w Elblągu. - Pozostałe 895 zdarzeń miało miejsce na terenie powiatu elbląskiego.

Wśród tych zdarzeń niecałe 30 procent stanowią pożary. - W 2019 roku w Elblągu i na terenie powiatu elbląskiego nie było żadnej ofiary śmiertelnej pożaru. Jest to wyznacznik działalności strażackiej – podkreślał Bogdan Wierzchowski, warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP. – Ofiar śmiertelnych nie było dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, działaniom prewencyjnym, a także budowaniu świadomości wśród ludzi, w jaki sposób bezpiecznie żyć. Ważne są także takie czynniki, jak szybkość dojazdu strażaków na miejsce zdarzenia – mówił.

Według danych elbląskiej komendy PSP, w 2019 roku czas ten wynosił do 15 minut dla prawie 85 procent interwencji.

W podsumowaniu roku wziął udział wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, który podkreślał, że działalność strażaków nie ogranicza się tylko do gaszenia pożarów i zapobiegania im. Wskazał m.in. na znaczenie działań dla powszechnego bezpieczeństwa, w które wpisują się programy prewencyjne realizowane w szkołach.

– Odwiedzacie szkoły, w których realizujecie różnego rodzaju programy. Młodzi ludzie spotykają strażaków, mogą usłyszeć od nich różne rady, uczestniczą w organizowanych przez was konkursach, pogadankach, a to jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa. Edukacja odgrywa bardzo ważną rolę – podkreślał wicewojewoda.

- Rok 2019 był trudny ze względu na dużą liczbę interwencji, obsługiwaliśmy łącznie 1994 zdarzenia – zaznacza Łukasz Kochan, komendant miejski PSP. – Chociaż w stosunku do zeszłego roku jest to spadek o 17 interwencji, to podejmowanie działań przez jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie naszego powiatu nie jest łatwe. Strażacy wkładają dużo pracy, by ratować zagrożone życie ludzkie. Rok był niełatwy również ze względu na rozpoczęty proces inwestycyjny związany z budową nowej komendy przy ul. Łęczyckiej. Jednocześnie był to dobry rok dla elbląskich strażaków, choćby z uwagi na nowy sprzęt czy środki finansowe otrzymane z różnych źródeł – przyznaje komendant.

Łukasz Kochan podkreśla, że znaczna część pracy PSP skierowana jest na działania prewencyjne.

– Uświadamiamy społeczeństwo, jakie zagrożenia związane są ze zwykłym, codziennym życiem, aby ograniczyć możliwość ich wystąpienia. Warto zwrócić uwagę choćby na nasze domy rodzinne i urządzenia, które w nich mamy. Sam praktykuję to, że gdy wyjeżdżam, odłączam urządzenia z gniazdek. Dodajmy do tego rozwagę na chodniku, na drodze, gdy kierujemy pojazdami. Kierując pojazdem w pewnym sensie trzymamy w ręku życie innych ludzi. Jeszcze inną kwestią jest przebywanie nad wodą, roztropność w decydowaniu, czy mogę wejść głębiej czy nie – wymienia strażak. – W naszej codzienności jest wiele sytuacji, w których warto o zwiększoną uwagę.

Rok 2019 podsumowany, jakie są oczekiwania wobec tego roku?

- Strażacy muszą przewidywać trzy kroki naprzód – stwierdza Łukasz Kochan. – Na pewno musimy zakończyć inwestycję związaną z budową nowej komendy miejskiej. Ważne jest też ciągłe doposażanie w nowe jednostki sprzętowe. Mowa tu choćby o specjalistycznej łodzi, która miałaby zdolność żeglugową na wodach morskich, bo przecież i w tej przestrzeni prowadzimy działania. To niektóre plany i zadania na przyszłość, jednak wśród nich nie może zabraknąć także kolejnych programów uświadamiających mieszkańców powiatu w zakresie bezpieczeństwa – podkreśla komendant miejski PSP.

Tomasz Bil

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Z planem jednostki na Łączyckiej rzeczywiście planowali trzy kroki na przód. .. Pierwszy krok zbudowanie jednostki. .. Drugi wymyślenie jak z niej dojechać Łęczycką do zdarzenia. .. Trzeci zbudowanie normalnej drogi (obwodnica wschodnia)BRAWO strażacy!!!! Wszystko zaplanowane na ostatni guzik
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16
  5
  elblagpieknemiasto(2020-02-05)
 • Bardzo dobry tytul " strazak przewiduje trzy kroki naprzod" - widocznie stoi nad przepascia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  Prorok jakis.(2020-02-05)
 • Duży ukłon dla Elbląskich strażaków. Nadal borykają się ze sprzetem bo.maja stary sprzęt. Jak na olsztyn i mazury idzie szystko nowiutki ot tak dla zasady a Elbląg. Będzie przekop dlaczego nadal elblascy strazacy nie mają nowoczesnych łodzi morskich, poduszkowca, nowych pojazdów np pletwonurkowie mają starego grata bodajże stara . Tego olsztyniaki i politycy nie widzicie .
 • Chyba drabina strażacka musi być taka jak najwyższe budynki a w Elblągu nie ma.
 • Nurkowóz - mają nowego Merca,drabina nie musi być taka jak najwyższy budynek w mieście (wyobraźcie sobie jakie to musiały by być drabiny w Wawce albo Wrocławiu)...Łęczycka...no cóż dostali działkę za darmo od woja to wzięli,na darmową od miasta raczej nie mieli co liczyć bo są potrzebne dla nowych budynków mieszkalnych,których wciąż mało w Elblągu ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Bcjwjwjwk(2020-02-05)
 • Może dlatego, że E-g nie ma dostępu do morza?
 • Tak jest z wszystkim, ale włodarze nie widzą problemu, a tyle sie mówi przecież. Elbląg województwo Żuławskie !!!!!
 • Cena ropy na giełdzie leci na łeb a na stacjach standardowo- ani drgnie!!!!
 • No ale ma dostep do Zalewu, a niedługo będzie mieć do morza.
 • Elbląg jeśli chodzi o tabor aut to można im pozazdrościć i nie piszcie ludzie ze nie mają czym jeździć bo to nieprawda. Będzie nowa strażnica piękna i lśniąca i nie w takim złym punkcie jak się niektórzy tu niepotrzebnie spinają. Komendant mądry daje sobie radę a to że wszystkim się nie dogodzi to żadna nowość co by nie zrobił to i tak byście narzekali. Brakuje sprzętu ale jednostka z KSRG i OSP tam są braki jeżdżą starymi wysłużonymi autami aż mi żal jakby granica Województwa stanęła na Ostródzie. Bida i tu powinna stanąć na wysokości zadania Komenda Miejska w Elblągu zamiast wspierać to jeszcze podcinaja skrzydełka jakby to z puli PSP szło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  Strażak sammmm(2020-02-05)
 • Grupa płetwonurkowania nie ma żadnego Mercedesa wiedza co niektórych piszących tu komentarzy sięga dna.
 • Wspołczuję tym na Łęczyckiej mieszkać na nowym osiedlku co budują zaraz obok...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Waldek Koral(2020-02-05)
Reklama