UWAGA!

Susze w województwie

 
Elbląg, Susze w województwie
fot. Anika, Fotka Miesiąca - Lipiec 2010

W 56 gminach województwa warmińsko – mazurskiego Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG-PIB) potwierdził zagrożenie suszą rolniczą w uprawach zbóż jarych.

Z raportu Instytutu , wynika że na terenie tych gmin odnotowano spadek klimatycznego bilansu wodnego poniżej krytycznych wartości dla zbóż jarych.
       W związku z tym wojewoda warmińsko-mazurski uruchomił prace komisji, uprzednio powołanych, do oszacowania strat w tych gminach.
       Obecnie, komisje przystępują do szacowania strat, wyłącznie w uprawach zbóż jarych, zgodnie z wynikami monitoringu suszy rolniczej. Rolnicy złożyli 966 takich wniosków.
       Ponad 400 wniosków wpłynęło do wojewody z gmin o oszacowanie szkód w gospodarstwach rolnych, w których to, stosownie do raportów z monitoringu suszy rolniczej nie odnotowano zagrożenia suszą, tzn. nie stwierdzono spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej krytycznych wartości, co nie oznacza, że nie występują symptomy suszy spowodowane deficytem wody, zwłaszcza w uprawach zbóż jarych.
       W sumie producenci rolni złożyli do wojewody 1375 wniosków o oszacowanie strat w uprawach.
       Z poprzednich raportów z monitoringu suszy rolniczej, zagrożenie suszą odnotowano w 2 gminach województwa warmińsko-mazurskiego, tj. Biskupiec i Kurzętnik na terenie powiatu nowomiejskiego. Tam prace komisji , które szacują szkody w uprawach zbóż jarych i krzewach owocowych są już na ukończeniu. Z terenu tych 2 gmin wpłynęło dotychczas od rolników 286 wniosków o oszacowanie szkód.
       Producenci rolni, po oszacowaniu strat w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, mogą korzystać z różnych form pomocy, m.in. preferencyjnych kredytów, ulg w składkach ubezpieczenia społecznego KRUS, ulg w podatku rolnym.
Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko- mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Susza ? 17-23 stopnie cale lato procz kilku cieplejszych dni w tym zmiennie deszcz ze sloncem
 • Codziennie leje zimno i koszmarnie a u nich susza, żeby wytłumaczyć kolejne podwyżki na jesień?????
 • Nie rozumiem jednej rzeczy a mianowicie dlaczego rolnicy są tak wspierani z wszystkich stron. .. dopłaty do każdego hektara nawet do 1000 zł, zwrot kosztów podatku za paliwo, bezzwrotne kredyty na modernizację a jeszcze do tego odszkodowania za "niby" suszę. Przecież to nie mieści się w pale !!! Powinni mniej stosować tej cholernej chemii, którą stosują tonami na każdy hektar to i plony może będą lepsze, bo nie zawsze to co dużo daje pożądany efekt. A jeszcze ci rolnicy wychodzą na ulicę protestując jak to niby oni mają źle. .. nóż się w kieszeni sam otwiera cholera jasna !
 • Skoro są tak wspierani, to weź te leżące hektary odłogiem (po 25 tys. /ha) i uprawiaj. Będziesz miał raj na ziemi. Nie chce mi się więcej nawet pisać, bo to tak, jakbym do swojego Burka mówił. On to chociaż udaje. .. .
 • Do jedenosiem - Czytając twój komentarz wydawałoby się, że jednak rolnicy mają tak źle ! Czyżby??? To skąd te sprzęty na ich podwórkach za setki tysięcy złotych???, a za modernizują swoje gospodarstwa???, a za kupują olbrzymią ilość chemii??? - Napiszesz, że kredyty !!! To możesz tylko swojemu Burkowi powiedzieć !!! Zresztą nie chce mi się dalej pisać i podawać wiele jeszcze przykładów np. a skąd mają na swoje wypasione bryki osobowe??? itd. .. itd. .. itd. ..
 • Jeżeli chcieliby Państwo zasięgnąć profesjonalnej i kompleksowej porady w kwestii finansowania działalności rolniczej lub uzyskania preferencyjnego kredytu w związku ze stratami spowodowanymi suszą, nasz zespół specjalistów chętnie pomoże. Zapraszamy do kontaktu na portalu Agrokapital. pl.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Agrokapital.pl(2015-07-30)
 • A kto pomoże biednym bezrobotnym, którzy bezowocnie szukają pracy lub rodzinom. którym się nie powiodło w życiu z różnych powodów ! Dlaczego mamy my Europejczycy dopłacać i dawać w prezencie olbrzymie kwoty za friko, tym co już mają wystarczająco wiele. Trochę żyję na tym świecie i nie rozumiem tej polityki dawania tym, którzy powinni dostać jak już to na końcu tego łańcucha. Wspierać tylko tych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy a nie tym wypasionym rolnikom.
 • Zaraz będą olbrzymie dopłaty, bo teraz za dużo deszczu i zboże będzie mokre lub zgnije !!!!! - Rzygać się chce !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  paranoja(2015-07-31)
 • Mnie też suszy, ale nie mam w rodzinie rolnika wiec dopłat nie dostane:/ szkoda:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  na_grzechotki(2015-07-31)
Reklama