UWAGA!

Święto Chleba po raz ósmy

2013-08-21
Aktualizowany 2013-08-29 07:54
 
Elbląg, Chleb jako produkt markowy, prosto z Elbląga - 30 sierpnia-1 września
Chleb jako produkt markowy, prosto z Elbląga - 30 sierpnia-1 września (fot. arch. WS)

Jarmark produktów regionalnych, rękodzieła i sztuki ludowej, degustacje pieczywa oraz .. sąd nad czarownicą i opowieść o tym, jak Elbląg budowano. To tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na elblążan podczas tegorocznego Święta Chleba (30 sierpnia-1 września) na Starym Mieście.

Tegoroczne Elbląskie Święto Chleba jest już ósmą edycją tego wydarzenia. Święto przyciąga lokalnych i regionalnych twórców ludowych, dzięki którym impreza nabiera niezwykłego jarmarcznego charakteru.
       Od piątkowego (30 sierpnia) południa do późnych godzin niedzielnych na bulwarze nad rzeką funkcjonować będzie Średniowieczne Obozowisko z kramem historycznym i kuchnią średniowieczną. Garncarstwo, tkanie, pokazy jubilerstwa, filcowanie, nauka czerpania papieru czy pergaminu ze skóry to tylko namiastka warsztatów czekających na uczestników.
       Fascynatów gier ucieszy zapewne historyczne kasyno replik gier i zabaw opartych na oryginalnych, udokumentowanych grach znajdujących się w muzeach. Będzie również możliwość podniesienia odrobinę adrenaliny podczas rzutu toporkiem, strzelania z maszyn oblężniczych czy walk Krzyżaków z Prusakami.
       Obędzie się również Historyczny Przemarsz ulicami Starego Miasta oraz Inscenizacja „Założenia Elbląga”.
       Sobotni (31 sierpnia) dzień upłynie w typowo festiwalowym klimacie. Przegląd Zespołów Folklorystycznych w tym również dziecięcych, Przegląd Kapel Ludowych oraz Zespołów Śpiewaczych przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Do udziału w przeglądzie zgłosiły się zespoły z całej Polski oraz miast partnerskich Elbląga.
       Imprezie towarzyszyć będą Kolorowe Pluszaki dla najmłodszych oraz atrakcje takie, jak Pokaz Uzbrojenia, walk i szyków, Warsztaty Tańca Dawnego, Warsztaty Kuchni Średniowiecznej. Tuż przed koncertem głównym nad bulwarem odbędzie się Inscenizacja „Założenia Elbląga”, po której przeprowadzony zostanie Sąd nad Czarownicą.
       W godz. od 10 do 19 - zabawa z Mennicą Średniowieczną- przygotowana została okolicznościowa moneta VIII edycji Elbląskiego Święta Chleba, którą wybijać będzie można własnoręcznie.

  Elbląg, Podczas tegorocznego Święta Chleba nie zabraknie motocyklistów
Podczas tegorocznego Święta Chleba nie zabraknie motocyklistów (fot. arch. WS)


       Podczas Święta Chleba nie zabraknie także motocyklistów, którzy przeprowadzą, piątą już, ogólnopolską akcję krwiodawstwa Motoserce. Udział w tej akcji możliwy jest w godzinach 9 – 15, krwiobus podstawiony zostanie przy ul. Rybackiej. Może uda się pobić zeszłoroczny rekord?
       W niedzielnym (1 września) programie powrót do Warsztatów Kuchni Średniowiecznej, Pokazów Uzbrojenia, walk i szyków oraz Warsztatów tańca dawnego. Na scenie zagoszczą również drobne konkurencje oraz Balonowe Warsztaty dla najmłodszych przeprowadzone przez Warszawskich klaunów. Całodzienny program zakończony zostanie Bursztynowym Pokazem Ognia.
       W sobotę oraz niedzielę na terenie jarmarku w godz. 10 – 20 będzie możliwość wzięcia udziału w Warsztatach Pieczenia Chleba. Własnoręcznie wygniecione ciasto z dodatkami sezamu, słonecznika czy maku wypieczone w glinianych piecach na liściach wiśni czy kapusty będzie można skosztować przy wieczornej kolacji z rodziną.
       Jak na prawdziwy jarmark przystało będzie można również delektować się ucztą artystyczną, oferowaną na deskach sceny biesiadnej, zajadając przy okazji pyszne i zdrowe, regionalne potrawy.
       W piątek wystąpią półfinaliści programu Must Be The Music – Tylko Muzyka, zespół KlezmaFour. Zespół instrumentalny wykonujący muzykę klezmerską, laureaci dwóch nagród na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Żydowskiej oraz zespół PANDEMIA. Drugiego dnia gościnnie zawita z muzyką i folkiem góralskim zespół InoRos, finaliści programu Must Be The Music – Tylko Muzyka. W niedzielę, na wielki finał, Pasja – Świeżość – Radość w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w kompozycjach z celtyzmem i muzyką irlandzka zespołu Shannon.
      
       Szczegółowy program VIII Święta Chleba
      
      

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A w Polsce wiedzą że będzie taka impreza w Elblągu. Gdzie reklama Elbląga.
 • Pewnie fiskus się wybierze i sprawdzi czy wszyscy mają kasy fiskalne, straż miejska obłowi się itd. .itd.
 • Na obwodnicy Elbląga są reklamy Święta Chleba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  Czytelnik_MOBI_40088(2013-08-21)
 • Święto, święto a chleb sprzedawany w Elblągu coraz marniejszy chociaż gatunków dużo. Wspomnienia po wspaniałym chlebie wypiekanym przed laty przez wojskową piekarnię polową studzą mój entuzjazm do liberalnej demokracji w przemyśle spożywczym. Hero.
 • Miasto tworzą ludzie. A tutaj jak zwykle malkontenci. Jest impreza - źle, nie ma też źle. Każda impreza tego typu przyciąga ludzi. Popatrzcie barany jedne jak wyglądało pierwsze, drugie święto a jak wyglądało w zeszłym roku. Pełno straganów, wystawców itp. Co roku jest więcej uliczek wypełnionych kramikami. Naprawdę szkoda mi pustogłowych piszących same negatywy. Kup sobie chłopie jeden z drugim piwko po 1,20 w biedrze i zostań w domu. Albo lepiej jedź na zmywak do UK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  0
  Gawel(2013-08-22)
 • A nie planujecie jakiegoś święta kiełbasy? Nie samym, przecież, chlebem człowiek żyje. ; ))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  Kwidzyniak(2013-08-23)
 • Bardzo mnie cieszy tak impreza i proszę o więcej bo w tym Elblągu nie ma już nic. NUDA
 • swięto chleba-tylk0 kiedy będzie w elblągu dobry chleb. kupiony dziś -na drugi dzień nie do ujedzenia. pamiętam dobry chleb wypiekany przez starego mistrza olborskiewgo ul robotnicza. piekarnia na zatorzu, nie istniejąca już piekarnia nad jarem -zawsze tam były kolejki za chlebem nie chce robić reklamy ale dobry chleb to z piekarni milejewo. rano zawsze kolejki. w sobotę trzeba trochę przyjść wcześniej. ale to są wszystko starzy mistrzowie dobrego chleba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  KONSUMENTCHLEBA(2013-08-24)
 • A pan Piotr od gier i zabaw będzie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stiopa(2013-08-29)
 • Ja bym zrobił Święto Cebuli i Słoniny zakrapianej ruską wódka. Frekwencja murowana a i gosci ze wschodu nie zabraknie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  Pijaczyna(2013-08-29)
 • bardzo fajnie że jest takie świeto super wydarzenie wogóle jak czytam komentarze to stwierdzam że nie ma wiekszych malkotentów niż elblążanie obojętnie jaki pomysł to nic im się nie podoba nigdy. Chyba że niektórzy przyjęli sobie rolę ciagłego narzekania. Ludzie torche wiećej luzu i wiary we własne miasto.
 • Zmięcie organizatora!! Firma Merlin znowu dała d*py. Zamiast promować lokalnych artystów i producentów to eksponuje się produkty typu, ,mady in china" na głównej ulicy. Brak logistycznych przemyśleń, firma niekompetentna do organizacji jakichkolwiek imprez plenerowych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kasia1707(2013-08-30)
Reklama