UWAGA!

Święto kobiet i... Elbląga

 Elbląg, Tak było trzy lata temu pod Bramą Targową
Tak było trzy lata temu pod Bramą Targową (fot. arch. Witold Sadowski)

 8 marca to ważna data nie tylko w życiu piękniejszej połowy ludzkości. Właśnie tego dnia bohaterski Piekarczyk przeciął linę w Bramie Targowej i uratował miasto przed zajęciem przez Krzyżaków. Do 1772 r. i zajęcia Elbląga przez Prusy mieszkańcy hucznie świętowali rocznicę czynu odważnego czeladnika. Dzisiaj o tej dacie pamiętają jedynie nieliczni.

Po powrocie Elbląga do macierzy w 1945 roku, święto miasta zastąpił Międzynarodowy Dzień Kobiet. Mieszkańcy starego Elbinga wyjechali do Niemiec, a nowi elblążanie nie wiedzieli o ważnej dacie w historii ich nowej, małej ojczyzny. W latach 90. święto wróciło na mapę kulturalną miasta, choć pamiętają o tym nieliczni.
       - Jutro o 11.30 zapraszamy wszystkie przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych pod Bramę Targową - mówi Piotr Imiołczyk, opiekun Międzyszkolnego Koła Historycznego. - Przedstawimy inscenizację z życia średniowiecznego miasta.
       Pokazane zostanie założenie miasta przez rycerzy z czarnymi krzyżami na płaszczach, wizyta u średniowiecznego zębodłuba w sprawie wyrwania zęba, walki rycerzy. W rolę Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego wcieli się Kazimierz Kałędkowski, jeden z najlepszych rycerzy ziem polskich. Organizatorzy przygotowali też niespodziankę dla najmłodszych.
       - Wśród dzieci z pierwszego przedszkola, które przyjdzie pod Bramę Targową wybierzemy aktorów, którzy zagrają rolę Piekarczyka i jego siostry - Piotr Imiołczyk zachęca do przyjścia na happening.
       W inscenizacji weźmie udział 30- 40 członków Międzyszkolnego Koła Historycznego w Elblągu. Taki happening doskonale buduje patriotyzm lokalny zarówno wśród wykonawców jak i widzów widowiska.
       - Już dziewiętnasty raz będziemy przedstawiać historię Piekarczyka - mówi opiekun MKH.
       Żadnych uroczystości z okazji 8 marca nie przygotował elbląski samorząd. - Główne środki zostały przeznaczone na Elbląskie Święto Chleba - poinformował nas Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Redakcja portEl.pl zachęca elblążan do wywieszenia flagi miasta z okazji święta Elbląga, by chociaż w ten sposób je upamiętnić i nawiązać do wielowiekowej tradycji. Flagi można kupić m.in. w informacji turystycznej w Ratuszu Staromiejskim.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama