UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szlaban to nie problem

 
Elbląg, Elbląscy strażacy zapewniają, że szlabany przy budynkach nie stanowią dla nich problemu
Elbląscy strażacy zapewniają, że szlabany przy budynkach nie stanowią dla nich problemu (fot. arch. AD)
Reklama

Strażacy przeanalizowali stan dróg dojazdowych do 64 budynków wysokich mieszkalnych na terenie miasta. Wynik jest zadowalający. - Zmodernizowane parkingi udrożniły drogi pożarowe - zapewnia kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy KMP PSP w Elblągu. A co ze szlabanami tak chętnie montowanymi przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe? - Najczęściej nie ma potrzeby, żebyśmy podjeżdżali pod sam budynek. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba i szlaban przeszkadzał, możemy otworzyć go siłowo - stwierdza strażak.

Strażacy raportowali stan dróg pożarowych podczas wczorajszego (24 października) posiedzenia komisji spraw społecznych i samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu.
       - Przeanalizowaliśmy sytuacje wokół 64 budynków wysokich mieszkalnych, czyli tych, które mają 9 i więcej kondygnacji - mówił kpt. Przemysław Siagło. - Stan dojazdu jest zadowalający. To obowiązek, który spoczywa na zarządcach, właścicielach lub użytkownikach obiektu i ci się z niego wywiązują. Zmodernizowanie parkingów udrożniło drogi pożarowe - wskazywał strażak.
       Z raportu strażaków wynika, że w latach 2012 - 2016 w budynkach wysokich doszło do 43 małych pożarów. Najwięcej w roku 2014 - 14 (2016 - 7). Straty oszacowano na 14 tys. zł. Co najczęściej było przyczyną tych pożarów?
       - Przypalony garnek lub palące się śmieci - mówił kpt. Przemysław Siagło.
       Strażacy wyjeżdżali również do pomiarów CO, prób samobójczych, pomagali policji i pogotowiu ratunkowemu w otwieraniu drzwi mieszkań. Najwięcej, bo 20 tego typu wyjazdów odnotowali w roku 2015 (w 2016- 10).
       - Widać więc, że z bezpieczeństwem nie jest tak źle - przekonywał strażak.
       - A co ze szlabanami? - chcieli wiedzieć radni.
       - Pod sam budynek rzadko kiedy musimy podjeżdżać. Jednak gdyby nie było innej możliwości szlaban możemy otworzyć siłowo - mówił kpt. Przemysław Siagło.
       Oczywiście, tu także strażacy są zgodni, warto ujednolicić system otwierania szlabanów. Policjanci doradzali rozwiązanie sprawdzające się w wielu miejscach Polski: szlabany reagujące na pojazdy uprzywilejowane.
       - System może i fajny, ale kto poniesie koszty jego instalacji- zauważył zastępca komendanta KM PSP w Elblągu st. bryg. Mariusz Kołecki.
       Radna PiS Halina Sałata chciała wiedzieć jak problemy z parkowaniem aut wpływają na komfort pracy strażaków. Chodziło o gęste parkowanie samochodów między blokami.
       - Projekty sprzed 40 lat nie zakładały takiej ilości samochodów - wskazywali policjanci.
       - W ubiegłym roku tylko raz mieliśmy problem z dojazdem do budynku - przypomniał kpt. Siagło. - Ale to do zarządcy należy oznakowanie terenu m.in. jeśli chodzi o zakaz parkowania.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Straż to może i otworzy siła... lub nie musi podjeżdżać pod budynek. A co na to pogotowie i załoga karetki? Też tak kolorowo? Zobaczymy co będzie (odpukać) w praktyce. I zastanawia mnie... kto zapłaci za uszkodzony szlaban podczas siłowego otworzenia? Bo chyba nie miasto????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 9
  (2016-10-25)
 • Miasto nie;) mieszkańcy spółdzielni wspólnoty :) ewentualnie ubezpieczciel.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  okoniowaty(2016-10-25)
 • Tak trudno zrobić default code dla otwarcia szlabanu przez służby? Kod miałyby tylko służby które tego potrzebują i po kłopocie. Jakoś panie z cleaner'a które sprzątajacej klatki maja swój kod lub kluczyk i jest on uniwersalny i nikt im problemu nie robi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 0
  (2016-10-25)
 • Tak trudno zlikwidować szlabany, a straż miejska i policja powinna zająć się "porządkiem" parkowania na osiedlach??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 9
  okoniowaty(2016-10-25)
 • Policja niech się zajmie swoją robota. Niech mi ktoś powie kto ostatnio widział gdzieś straż miejska??? Niech ta banda Nierobow weźmie się do pracy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 0
  (2016-10-25)
 • Nie jest to temat o likwidacji szlabanow.... Ani o tym kto ma pilnować aut zle zaparkowanych.... Pisal to chyba jakiś roszczeniowiec
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  (2016-10-25)
 • @okoniowaty - he he już to widzę - ubezpieczyciel już biegnie pod szlaban z kasa i czeka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2016-10-25)
 • Szlaban jest niezbędny bo innaczej mieszkańcy nie mogą podjechać pod własny blok przykładem tego jest kwadrat 1-go maja, hetmańska, giermków, mączna. Od prawie roku mamy zdjęty szlaban miał być zainstalowany po nowym roku a tu zaraz bęrdzie następny nowy rok i co dalej. Moze ktoś zoiteresowałby się tym kwadratem tzw. bezpłatnym parkingiem pod oknami mieszkańców. Srodek miasta z takim bałaganem. My mieszkańcy mamy dosyć bezpłatnego parkingu. Prosimy o jakąś interwencję i o nasz szlaban. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 17
  JolkaJolka(2016-10-25)
 • Chyba zapomniałeś/aś, że ten kwadrat został "odnowiony" z BO. Więc szlaban byłby tak jakby- niezgodny z prawem. BO i to, co zostało z jego środków wykonane- ma służyć każdemu mieszkańcowi miasta a nie tylko zamieszkałym. Trzeba było o tym pomyśleć zanim skladaliscie wniosek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 3
  (2016-10-25)
 • Postawić tam jeszcze wieżyczki strażnicze ze snajperami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  RedaktorJabłkalski(2016-10-25)
 • @JolkaJolka - Wasz szlaban to będzie jak zwrócicie kasę do budżetu obywatelskiego. Póki co to jest parking miasta bo za jego kasę zrobiony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  cwaniaczkizmacznej(2016-10-25)
 • Sam nie przybiegnie, najpierw trzeba szlaban ubezpieczyć, potem samemu zgłosić się do ubezpieczyciela - nikt z kasą za nami nie biega, niestety trzeba walczyć o swoje :) i czytać co obejmuje ubezpieczenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  okoniowaty(2016-10-25)
Reklama