UWAGA!

Tajemnice warzenia piwa

 
Elbląg, Tajemnice warzenia piwa
Fot. AD

Po raz kolejny Browar w Elblągu, w ramach Dni Elbląga, otworzył swoje podwoje dla mieszkańców miasta. Każdy, kto dzisiaj (4 sierpnia) udał się na zwiedzanie elbląskiej fabryki bursztynowego trunku mógł sprawdzić, co to jest brzeczka lub zacier, jak wyglądają urządzenia do warzenia piwa oraz kto i co steruje całą produkcją. Zobacz zdjęcia.

Wszyscy, którzy dzisiaj (4 sierpnia) postanowili odwiedzić elbląski Browar mieli okazję, by obejrzeć hale produkcyjne, dowiedzieć się, jak powstaje piwo czy z jakich składa się elementów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się butelkownia, a także wystawa produktów elbląskiego Browaru. Ze względu na bezpieczeństwo, wszystkich przybyłych dzielono na 25-osobowe grupy, które oprowadzał przewodnik. Jednym z nich był dyrektor Browaru w Elblągu Roman Korzeniowski.
       – Najważniejsze jest to, że jesteśmy otwarci dla mieszkańców. To już drugi rok z rzędu, kiedy pokazujemy produkcję w elbląskim Browarze. Widać duże zainteresowanie, pytań szczegółowych może nie ma, ale ludzie patrząc na technologię przekonują się, że jest to po prostu wspaniały napój. Jestem dumny z tego, że oprowadzam wszystkich przybyłych, że mogą ze mną porozmawiać i mamy bezpośredni kontakt. Jest to także okazja, żeby mieszkańcy mogli zobaczyć, jak wygląda browar od wewnątrz, że taka produkcja jest możliwa, a także jak wygląda praca tych ludzi. Muszę przyznać, że mam wspaniały zespół. Ważne jest również to, żeby mieszkańcy Elbląga zdali sobie sprawę, że wszyscy powinniśmy być dumni z tego, że produkujemy dobre piwo, o dobrym smaku – opowiada Roman Korzeniowski. – Kolejna sprawa to fakt, iż w tym roku obchodzimy 140-lecie powstania Browaru w Elblągu. W ramach tej rocznicy odbędzie się Biesiada Specjala, ukierunkowana pod kątem 140-lecia, zostanie także wydana książka o browarnictwie od XII wieku do czasów współczesnych.

 


       Jak elblążanom podobała się wizyta w Browarze?
       – W zeszłym roku było to trochę gorzej zrobione, w tym roku wygląda to znacznie lepiej. Najbardziej zależy mi na opisie Tutaj odwiedzających oprowadza przewodnik i ciekawie opowiada – mówił pan Łukasz. – W zeszłym roku to wszystko odbyło się bardzo szybko, być może przez brzydką pogodę. W tym roku jest znacznie lepiej.
       – Jestem tutaj po raz pierwszy. Fascynuje mnie przede wszystkim proces podnoszenia butelek z tej skrzynki, a potem skrzynki idą dalej, potem skrzynka się zatrzymuje, automatycznie blokuje, następne przechodzą. Bardzo to wszystko interesujące – opowiadała pani Anna w butelkowni.
       – Podoba mi się wycieczka, wspominam sobie ten moment, kiedy byłem tutaj około 30 lat temu. Teraz pokazuję browar dzieciom. Właśnie wróciłem z Norwegii, gdzie mieszkam i pracuję, chciałem pokazać im jak to wygląda – wyjaśniał pan Mariusz. – Dużo się pozmieniało, wiele rzeczy wyglądało inaczej te parę lat temu, widać, że cały browar został rozbudowany.
       Na koniec wizyty każda osoba pełnoletnia, która odwiedziła browar otrzymała prezent w postaci butelki piwa z limitowanej edycji stworzonej z okazji jubileuszu.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Miszkurka2000 Byłem w browarze pierwszy raz. Interesująca wycieczka. Zapamiętałem, że co dzień wyjeżdża 100 tirów piwa oraz że dodawane jest 20 procent kukurydzy i parę tam innych spraw. A piwo które dostałem w prezencie własnie się chłodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Miszkurka2000(2012-08-04)
 • Totalne zakłamanie!!!!!. Obecnie piwo się nie warzy lecz produkuje. Po 14 dniach rozlewa się do butelek napój piwopodobny, z prawdziwym piwem nie mający nic wspólnego. Typową goryczkę piwa uzyskuje się dodając żółć bydlęcą, a nie chmiel. Tak jest taniej. Piwo nie leżakuje 2.. 3 miesiące jak w prawdziwym warzeniu. Po co tak długo czekać. Więc dolewa się spirytusu. Piwo naturalnie warzone nigdy nie ma alkoholu więcej jak 4 %. Do filtracji piwa elbląskiego używa się ziemi okrzemkowej która zawiera miedż. Miedż w organiżmie uszkadza mózg i prowadzi do chorób psychicznych. Skąd o tym wiem? - mam internet jak każdy z was.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  podpiwek(2012-08-04)
 • A dla mnie piwo jest dla wybranych! Nie wszyscy dostali przy wejściu jakiś kwitek i mieli za to piwo!!! Żenujące!
 • Jak zwykle dowiadujemy się o wszystkim po fakcie. ..
 • Peter jak czytałbyś informacje lub popatrzył na plakat Dni Elblaga to byś wiedział. Za gamoństwo trzeba płacić. ..
 • I ja byłem w browarze pierwszy raz Polecam wszystkim taką wycieczkę. .. Za rok; ) W prezencie jubileuszowy browarek robiony na bazie wody. .. Wprost z Elbląskich Wodociągów :) Jak każde piwo produkowane w naszym browarze Życzę wszystkim smacznego bo teraz wiem skąd Specjal ma ten swój charakterystyczny smak. .. W końcu każdy z Elblążan się do niego "dokłada" każdego dnia. .. Spuszczając wodę w ubikacji BD Ps. Ostatnio jakość tej "wody" się BARDZO popsuła sądząc po smaku hehehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Odwiedzający(2012-08-04)
 • EB - tak mało zabrakło aby utrzymać markę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej12345(2012-08-04)
 • Kiedyś piwo było jak wino - pełne smaków i zapachów. To co teraz jest sprzedawane to substytut piwa. Dziwne jest też to, że tak ogromny browar nigdzie nie figuruje jako producent - to co, tu jest tylko rozlewnia tego szajsu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2012-08-04)
 • Trzeba było nie iść do browaru a póżniej narzekać. Takie to piwo nie dobre to dlaczego tyle się sprzedaje. Mi się podobało 100% na plus.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  placek(2012-08-05)
 • dolne zdjęcie : ludzie po piećdziesiątce mają zawsze takie same kubraki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tabasco(2012-08-05)
 • Bylo naprawde swietnie przestancie ludzie pitolic.super polecam kazdemu za rok:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_18706(2012-08-05)
 • Podpiwek, Tobie to pewnie mózg uszkodziło od tych wszystkich dodatków o jakich wspomniałeś. Zastanów się chłopie co Ty piszesz, nie masz w ogóle pojęcia o browarnictwie i warzeniu piwa a w internecie to możesz sobie czytać. Aborygent miejscowy jak zawsze ma coś do powiedzenia szkoda, że tym razem nic mądrego. Skoro Wam piwo nie smakuje to po co pijecie. Pozdrawiam.
Reklama