
Trwają prace nad aktualizacją koncepcji kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. W wyniku negocjacji, jakie urzędnicy prowadzili z projektantami z Gliwic, doszło do kilku istotnych zmian, które wcześniej sugerował sąd konkursowy. Dotarliśmy do opinii sądu konkursowego i umowy z wykonawcą dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Po pierwsze
Sąd konkursowy zalecił, by planowane otwarte baseny kąpielowe był zintegrowane z Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka, powinny w nich powstać strefy rekreacyjne dla różnych grup wiekowych, a część komercyjna (budowana w przyszłości przez prywatnego inwestora) powinna być zlokalizowana od strony ul. Moniuszki. „Architektura zabudowy winna podkreślać swym wyrazem charakter miejsca, posiadać indywidualną elegancką formę z oryginalnym możliwym do powtórzenia estetycznym detalem, zastosowaniem trwałych materiałów budowlanych o wysokim standardzie, które zapewnią wygodne i bezpieczne użytkowanie obiektów oraz zagospodarowanych placów i pasaży, kolorystyka zabudowy i zagospodarowania powinna podkreślać plażowy klimat miejsca” - czytamy w opinii sądu konkursowego, który dodał również, że na terenie basenu powinno być podczas zimy utworzone sztucznie mrożone i zadaszone lodowisko, a cały projekt musi spełniać zalecenia „Studium przedrealizacyjnego inwestycji”.

Po drugie
W trakcie negocjacji wskazania sądu konkursowego w dużej mierze zostały wzięte pod uwagę, bo wstępna koncepcja zagospodarowania kąpieliska (patrz zdjęcie u góry) wskazuje, że w pierwszym etapie przy Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka ma powstać kompleks wodnych atrakcji, zasilanych wodą wodociągową, a nie jak sugerowała firma Architekci PL – zbiornik z roślinnością, przeznaczony do uprawiania sportów wodnych. Naprzeciwko CRW ma więc powstać odkryty basen, tak zwany mokry i suchy plac zabaw, zespół zjeżdżalni i rwąca rzeka. Teren dawnej niecki, w której do 2012 roku kąpali się mieszkańcy, będzie musiał poczekać na lepsze czasy.
- Firma z Gliwic przysłała nam już aktualizację koncepcji zagospodarowania kąpieliska, będziemy mieli jeszcze do niej uwagi – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Po trzecie
Jak wynika z umowy, która miasto zawarło z firmą z Gliwic, za aktualizację koncepcji otrzyma ona od miasta 100 tysięcy złotych netto, za opracowanie projektu budowlanego wraz z przygotowaniem wniosku o pozwolenie na budowę – 200 tysięcy złotych, z kolei za opracowanie projektu wykonawczego wraz z kosztorysem inwestycji i eksploatacji obiektu – 166 tysięcy złotych. Kolejne 25 tysięcy będzie kosztować nadzór autorski nad planowaną budową całego kompleksu. W sumie, jak już informowaliśmy – 491 tysięcy netto, czyli 604 tys. brutto. Całość dokumentacji ma być gotowa do 7 sierpnia.
Elbląg na rewitalizację kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej chce pozyskać fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Najbardziej prawdopodobnym źródłem finansowania są tak zwane Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, gdzie na projekty związane z rewitalizacją dla Elbląga i okolic zarezerwowano ponad 40 milionów złotych. Preferowane będą inwestycje realizowane w partnerstwie, w oparciu o formułę konkursu architektonicznego, przyczyniające się do powstania nowych miejsc pracy i energooszczędności.