UWAGA!

Tak może się zmienić teren przy CRW Dolinka

 
Elbląg, Tak według wstępnej koncepcji miałaby wyglądać wodna część rekreacyjna terenu przy Spacerowej
Tak według wstępnej koncepcji miałaby wyglądać wodna część rekreacyjna terenu przy Spacerowej (fot. UM w Elblągu)

Trwają prace nad aktualizacją koncepcji kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. W wyniku negocjacji, jakie urzędnicy prowadzili z projektantami z Gliwic, doszło do kilku istotnych zmian, które wcześniej sugerował sąd konkursowy. Dotarliśmy do opinii sądu konkursowego i umowy z wykonawcą dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Kilka tygodni temu wystąpiliśmy do Urzędu Miejskiego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Interesowały nas zapisy umowy z firmą Architekci PL z Gliwic, która wygrała konkurs na koncepcję rewitalizacji kąpieliska przy ul. Spacerowej, a także opinia sądu konkursowego, który przedstawił wykonawcy dokumentacji pokonkursowe zalecenia. Co wynika z tych dokumentów?
      
       Po pierwsze
      
Sąd konkursowy zalecił, by planowane otwarte baseny kąpielowe był zintegrowane z Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka, powinny w nich powstać strefy rekreacyjne dla różnych grup wiekowych, a część komercyjna (budowana w przyszłości przez prywatnego inwestora) powinna być zlokalizowana od strony ul. Moniuszki. „Architektura zabudowy winna podkreślać swym wyrazem charakter miejsca, posiadać indywidualną elegancką formę z oryginalnym możliwym do powtórzenia estetycznym detalem, zastosowaniem trwałych materiałów budowlanych o wysokim standardzie, które zapewnią wygodne i bezpieczne użytkowanie obiektów oraz zagospodarowanych placów i pasaży, kolorystyka zabudowy i zagospodarowania powinna podkreślać plażowy klimat miejsca” - czytamy w opinii sądu konkursowego, który dodał również, że na terenie basenu powinno być podczas zimy utworzone sztucznie mrożone i zadaszone lodowisko, a cały projekt musi spełniać zalecenia „Studium przedrealizacyjnego inwestycji”.  

  Elbląg, Tak wygląda wizualizacja koncepcji firmy z Gliwic, która wygrała konkurs
Tak wygląda wizualizacja koncepcji firmy z Gliwic, która wygrała konkurs (fot. materiały UM Elbląg)


      
       Po drugie
      
W trakcie negocjacji wskazania sądu konkursowego w dużej mierze zostały wzięte pod uwagę, bo wstępna koncepcja zagospodarowania kąpieliska (patrz zdjęcie u góry) wskazuje, że w pierwszym etapie przy Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka ma powstać kompleks wodnych atrakcji, zasilanych wodą wodociągową, a nie jak sugerowała firma Architekci PL – zbiornik z roślinnością, przeznaczony do uprawiania sportów wodnych. Naprzeciwko CRW ma więc powstać odkryty basen, tak zwany mokry i suchy plac zabaw, zespół zjeżdżalni i rwąca rzeka. Teren dawnej niecki, w której do 2012 roku kąpali się mieszkańcy, będzie musiał poczekać na lepsze czasy.
       - Firma z Gliwic przysłała nam już aktualizację koncepcji zagospodarowania kąpieliska, będziemy mieli jeszcze do niej uwagi – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      
       Po trzecie
      
Jak wynika z umowy, która miasto zawarło z firmą z Gliwic, za aktualizację koncepcji otrzyma ona od miasta 100 tysięcy złotych netto, za opracowanie projektu budowlanego wraz z przygotowaniem wniosku o pozwolenie na budowę – 200 tysięcy złotych, z kolei za opracowanie projektu wykonawczego wraz z kosztorysem inwestycji i eksploatacji obiektu – 166 tysięcy złotych. Kolejne 25 tysięcy będzie kosztować nadzór autorski nad planowaną budową całego kompleksu. W sumie, jak już informowaliśmy – 491 tysięcy netto, czyli 604 tys. brutto. Całość dokumentacji ma być gotowa do 7 sierpnia.  
       Elbląg na rewitalizację kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej chce pozyskać fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Najbardziej prawdopodobnym źródłem finansowania są tak zwane Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, gdzie na projekty związane z rewitalizacją dla Elbląga i okolic zarezerwowano ponad 40 milionów złotych. Preferowane będą inwestycje realizowane w partnerstwie, w oparciu o formułę konkursu architektonicznego, przyczyniające się do powstania nowych miejsc pracy i energooszczędności.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jako pierwszy napiszę. Napiszę, że całkiem dobry pomysł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  8
  ArchanioI(2017-02-27)
 • Idą jakieś wybory, że wzrasta natężenie propagandowych artykułów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  11
  RedaktorJabłkalski(2017-02-27)
 • Czy ktoś z Urzędu Miejskiego widział teraz jak wygląda plac zabaw dla psów. W tej chwili to jest właśnie basen dla psów i zanim to bajoro wyschnie to potrwa ze dwa miesiące. Jeśli tak ma wyglądać jakość wykonania basenu i to z naszych pieniędzy to już widzę ten 'efekt' tych planów. Najpierw niech ci co rządzą budżetem zobaczą efekty poprzednich lat !!!
 • Oby architekci nie zapomnieli o wystarczacej ilości miejsc parkingowych bo mam zamiar je dzierzawić za symboliczną 1pln, jak Górę Chrobrego.
 • Jak to się stało, że srolsztyn z pieniędzy wojewódzkich dostał 40 mln zł na 4 nowe tramwaje, a dzisiaj 160 mln zł z państwowych pieniędzy na rozbudowę linii tramwajowych? Natomiast reszta województwa "zero" dofinansowania na transport.
 • Słusznie zauważył ten głupi pomysł z psiarnią niech koszty poniesie posłanka która to wymyśliła w parku kajki pieski mają gdzie biegać bez papla nią w wodzie, głupi pomysł z psiarnią na dolinie
 • @GrzegorzN. - pomogę przy zawieraniu umowy, mam doświadczenie z autopsji:)))))
 • ". .dla różnych grup wiekowych. " Czy pomyślano o bezpiecznym dojściu dla osób niepełnosprawnych od strony ul. Moniuszki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Eeeeeeeeeeeeee(2017-02-28)
 • fajnie fajnie oby to nie było tylko takie gadanie i żebyśmy mogli w rezultacie iść z dziećmi i skorzystać z basenów i wszelkich wypisanych w artykule atrakcji wodnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  izkaaaa(2017-02-28)
 • a gdzie ta szkółka żeglarska dla 12 latków?
 • KPINY i tyle :teren dawnej niecki musi poczekać na lepsze czasy-to idżcie w h z tymi planami. Będzie tak jak z torem łyżwiarskim czy wreszcie PIS w Elblągu dobierze się do was i prokurator. O NASTĘPNEJ KADENCJI TO pomarzycie.
 • Niech zrobią zjeżdżalnie wodne i darmowe sauny.
Reklama