UWAGA!

„Te koperty są za daleko od wejścia do szpitala”

 Elbląg, Przed budynkiem nie ma miejsc do parkowania dla osób niepełnosprawnych,
Przed budynkiem nie ma miejsc do parkowania dla osób niepełnosprawnych, fot. Mikołaj Sobczak

W pasłęckim szpitalu działa od maja nowy oddział rehabilitacji stacjonarnej dla dorosłych oraz ośrodek rehabilitacji dziennej dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego. Już podczas otwarcia placówki odezwały się głosy krytyki od osób poruszających się na wózkach czy o kulach: dlaczego miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych (tzw. koperty) zaprojektowano na końcu parkingu? Dlaczego nie umiejscowiono ich przy wejściu do budynku? O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy władze pasłęckiego szpitala.

Oddział przyjmuje przede wszystkim dorosłych pacjentów z chorobami układu mięśniowego i kostnego. Inwestycja kosztowała około 8,6 mln zł. - Na oddziale rehabilitacji stacjonarnej dla dorosłych przebywa obecnie 25 osób, a przyjęcia dokonywane są na bieżąco, po konsultacji z lekarzem, który jest koordynatorem oddziału - zaznacza Iwona Chełchowska, prezes zarządu Szpitala Powiatowego spółki z o. o. w Pasłęku.

Jednak już podczas otwarcia placówki odezwały się głosy krytyki od osób poruszających się na wózkach czy o kulach: dlaczego miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych (tzw. koperty) zaprojektowano na końcu parkingu? Dlaczego nie usytuowano ich tuż przed budynkiem? Jak wyjaśnia Iwona Chełchowska, prezes zarządu Szpitala Powiatowego spółki z o. o. w Pasłęku, w pierwotnym zamierzeniu projektowym rozmieszczenie tzw. miejsc kopertowych znajdowało się bliżej budynku rehabilitacji stacjonarnej, jednak plany te zweryfikowano.

- Podczas rozmów z zespołem projektantów i pracowników placówki, w tym z kierownikiem działu technicznego, zanegowano to miejsce w związku z lokalizacją agregatu prądotwórczego, co stanowiłoby ograniczony do niego dostęp oraz dojazd i zagrażało bezpieczeństwu przeciwpożarowemu. Dlatego wydzielono je w miejscu ogólnodostępnym dla wszystkich przybywających do szpitala osób, nie tylko dla pacjentów nowo powstałego oddziału, co w tym aspekcie jest korzystniejszą, wypośrodkowaną lokalizacją, przystępną i dogodną dla wszystkich pacjentów placówki medycznej – wyjaśnia prezes Iwona Chełchowska.

Prezes podkreśla również, że lokalizacja miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala, odległość ta nie może być większa niż 50 m od wejścia głównego i mniejsza niż 5 m od okien budynku.

- Te wymogi zostały spełnione. Warto zwrócić uwagę, iż miejsca postojowe dla samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne oznaczone są kolorem kontrastowym, o wymiarach 3,6m x 6m, przy czym regulacje prawne zobowiązują do posiadania nie mniej niż 3 stanowisk postojowych dla pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową, jeżeli liczba 3 stanowisk wynosi od 41 do 100, natomiast pod nowym budynkiem rehabilitacji znajduje się 39 miejsc parkingowych plus 3 dla osób niepełnosprawnych. Miejsca parkingowe otoczone są niskim krawężnikiem, a chodnik i miejsca postojowe są na tym samym poziomie, bez barier, jak również zniwelowano różnicę wysokości za pomocą pochylni terenowej, co umożliwia swobodne poruszanie się wózkiem inwalidzkim po chodniku – dodaje prezes zarządu pasłęckiego szpitala.

oprac. daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • o tak do lekarzy tylko z kopertami. Brak koperty to sa lata oczekiwania w kolejce na wizyte z NFZ. Takze wizyta prywatnie a i pozniej za zabieg tez trzeba zaplacic grube tysiace bo jak nie to kolejne lata oczekiwania lub mozna niedoczekac to wtedy smeirc. A co miesiac pobierane jest z naszej pensji kilkaset zl a pozniej jak przychodzi co do czego to i tak trzeba placic. Tak wiec przed nowym rzadem duzo do zrobienia, albo poprawa funkcjonowania NFZ albo likwidacja NFZ i przejscie na system prywatny. Lekarzom raczej pasuje ten układ bo dostaja kase z NFZ a dodatkowo dorabiaja na wpuszczaniu tych spoza kolejki i dodatkowa kasa za prywatne zabiegi. Jedna wielka patologia. A na plandemii to dopiero lody krecili, byle przeziebienie podciagali pod kozwida a wtedy dodatkowa kasa za takiego pacjenta. Ktos powinien rozbiic ten patologiczny uklad.
 • Już nie mogę się doczekać, żeby zlikwidować wam tą placówkę, a budynek wystawić na sprzedaż.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  wasz starosta(2023-07-11)
 • Bardzo fajna placówka!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Bystrzak(2023-07-11)
 • O koperty to niech tego senatora zapytają.
 • Dla osoby niepełnosprawnej odległość 50m to spory dystans. Ale niby według przepisów jest ok.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Eee tam(2023-07-11)
 • karczewskiego?
 • Z powyższych treści wynika że dla osób niepełnosprawnych wysiłek fizyczny jest całkowicie zakazany, czy ktoś jest w stanie uzasadnić to medycznie? Brak wysiłku fizycznego to spadek wydolności serca i płuc, ograniczenie ruchomości stawów, zaburzenie koordynacji ruchów, a wszyscy oczekują rehabilitacji jak rozumiem w teorii ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  Trzeba myśleć(2023-07-11)
 • Długi publicznych przychodni i szpitali na koniec III kwartału 2022 sięgnęły 19 mld zł. Następnych danych nie ma, bo ministerstwo opóźnia ich publikowanie. W tegorocznym budżecie NFZ dziura rzędu 11 mld. A za chwilę nowe podwyżki w ochronie zdrowia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  0
  Pis likwiduje szpitale(2023-07-11)
 • Znikają zadłużone „porodówki” w małych miejscowościach. Podobny los czeka 77 następnych. O ich przyszłość zapytała w interpelacji posłanka Lewicy Marcelina Zawisza, ale wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński nic na ten temat nie ma do powiedzenia, ponieważ żadnych planów wobec oddziałów ginekologiczno-położniczych nie ma NFZ. To polityka chowania głowy w piasek, bo problem narasta, a poszczególne „porodówki” zamykane są chaotycznie, niezależnie od tego, jak daleko jest do następnej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Pis likwiduje szpitale(2023-07-11)
 • Najlepiej autem by do szpitala wjechaly janusze. Od 10 metrów spaceru jeszcze nikt nie umarł, nawet niepełnosprawny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  Upadły Harley(2023-07-11)
 • Ja mimo wszystko sądzę że wiesz o którego koperciarza chodzi. A jakbyś, chociaż w to nie wierzę, nie wiedział, to wpisz w google koperciarz i zobaczysz czyje nazwisko się pojawi.
 • @Pis likwiduje szpitale - PiS likwiduje bo oni mają się gdzie leczyć i to bez kolejki na NFZ. A gdy nadejdzie ten dzień w którym społeczeństwo się obudzi i odsunie ich od władzy to oni już tyle nakradli że będą mieli za co się leczyć. A zwłaszcza Ci którzy trafią za kraty bo wtedy i tak będą leczeni na nasz koszt. Przykre jest to ludzie za parę srebrników dali się oszukać i na nich głosowali. A podwójnie przykre że głosowali na nich również ludzie wykształceni. Kolejną przykrością jest fakt że każdy chodził do szkoły i uczył się historii w tym historii naszego kraju i nie wyciągnął wniosków z losów Polski i Polaków którzy do tego doprowadzili. Czy nie ma szans dla tego kraju aby rządzili Polską ludzie światli, kochający ojczyznę tak jak kiedyś Hugo Kollataj !!!??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  2
  Wściekły wyborca(2023-07-11)
Reklama