UWAGA!

Teraz woda jest spokojna, gorzej będzie w sobotę

 Elbląg, Inspektorzy monitorują sytuację na Wyspie Nowakowskiej i w okolicy
Inspektorzy monitorują sytuację na Wyspie Nowakowskiej i w okolicy (fot. AD)

Synoptycy ostrzegają: w najbliższych godzinach wiatr znacznie przybierze na sile i sytuacja może zrobić się niebezpieczna, szczególnie w Polsce północnej i północno-zachodniej. Służby powiatu elbląskiego z niepokojem patrzą w kierunku Wyspy Nowakowskiej i innych terenów zagrożonych powodzią. - Prognozy nie są optymistyczne, ale póki co, wiatr wypycha wodę z naszych akwenów. Gorzej będzie, gdy jego kierunek się zmieni, co zapowiadane jest na sobotę - mówi Stanisław Sołowiej, inspektor ds. bezpieczeństwa.

Dziś (5 grudnia) od rana służby powiatowe i gminne prowadziły monitoring sytuacji na Wyspie Nowakowskiej i okolicy. Zobacz zdjęcia. Sprawdzany był stan wód i wałów przeciwpowodziowych, bo prognozy na najbliższe godziny i dni nie są optymistyczne. W związku z przewidywanym sztormowym wiatrem z kierunku zachodniego i północno-zachodniego od godzin nocnych z czwartku na piątek na Żuławach i Zalewie Wiślanym przewiduje się stopniowy wzrost poziomów wody do strefy stanów alarmowych i powyżej.
       - Wiatr się wzmaga, choć myślę, że w naszym regionie nie będzie tak silny, jak prognozy przewidują, ale i tak przygotowujemy się do najgorszego – mówi Stanisław Sołowiej ze starostwa powiatowego w Elblągu. - Najbardziej zagrożone ma być Pomorze Zachodnie, gdzie wiatr ma osiągnąć prędkość do 150 km/h. U nas najgorsza sytuacja będzie dopiero w sobotę – przewiduje. - W pierwszej fazie bowiem wiatr ma być południowy i południowo-zachodni, a więc dla nas korzystny. Będzie wypierał wody z naszych akwenów. W sobotę natomiast ma wiać wiatr północny i północno-zachodni więc sytuacja trochę się pogorszy. Jeśli jednak on szybko ustąpi to zagrożenia powodziowego nie będzie.
       Ale na wypadek powodzi gminy są przygotowane.
       - W tej chwili jednostki OSP są postawione w stan gotowości – mówi Marta Wojarz, która w Urzędzie Gminy Elbląg zajmuje się zarządzeniem kryzysowym. - W zasobach gminnych mamy 25 tys. szt. worków – w tym roku dokupiliśmy 4 tys. szt. Trzy tysiące worków, a także łopaty i piasek zgromadziliśmy w magazynie w Nowotkach. Jeżeli zagrożenie powodzią będzie dotyczyło Wyspy Nowakowskiej, sztab reagowania zostanie umieszczony w zespole szkół – dodaje. - Przed szkołą będzie wsypywany piasek, a następnie worki rozwożone będą samochodami tam, gdzie zaistnieje potrzeba. Oby takiej potrzeby nie było...
       Najbardziej zagrożone powodzią są trzy gospodarstwa w Nowakowie i jedno w Kępie Rybackiej, które znajdują się w międzywale. Jedno z nich już zostało wyłożone workami z piaskiem.
       Dziś inspektorzy z obawą przyglądali się rzece Cieplicówce.

  Elbląg, Prawa część wału rzeki Cieplicówki szczególnie niepokoi
Prawa część wału rzeki Cieplicówki szczególnie niepokoi (fot. AD)


       - Żuławski Zarząd [Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu- red.] pozyskał środki unijne i zlecił wykonanie prawego i lewego wału – mówi Marta Wojarz. - To nie zostało dokończone, szczególnie po jednej stronie. Wały są świeże więc będą szczególnie obserwowane – zapewnia.
       Stanisław Sołowiej ostrzega przed innymi, niezwiązanymi z wodą, niebezpieczeństwami, które niesie silny wiatr. Apeluje o to, by: zamknąć okna i okiennice, zabezpieczyć lub uprzątnąć rzeczy znajdujące się na balkonie lub na posesji, nie parkować aut pod drzewami, a już w żadnym wypadku, nie pozostawać w środku w czasie wichury.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama