UWAGA!

To był udany sezon pod żaglami

 
Elbląg, Żeglarze podsumowali sezon i odebrali nagrody
Żeglarze podsumowali sezon i odebrali nagrody (fot. nadesłana)

Elbląscy wodniacy zakończyli sezon żeglarski. Wspominano sukcesy, rozdawano nagrody. I już planowano kolejny rok na wodzie.

Jest się z czego cieszyć.  Ulokowanie się w Elblągu firmy czarterującej luksusowe łodzie motorowe (hausbooty), świadczy o tym, że zbudowane i zmodernizowane kosztem blisko 100 mln zł porty, przystanie i mariny zaczynają przyciągać do naszego regionu prywatnych przedsiębiorców i to z najwyższej półki, oferującej usługi turystyczne dla klientów zza zachodniej granicy. Warto dodać, że firma już daje pracę elblążanom.
       Duża wartością jest dobra współpraca z obwodem kaliningradzkim i województwem pomorskim.
      
       A co w 2015 roku?
       O planach na 2014 rok mówił Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, również żeglarz.
       Jego zdaniem sztandarowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków powinny być nie tylko sportowym wyzwaniem, ale przede wszystkim świętem żeglarzy. Dlatego od przyszłego roku zmieniona zostanie formuła regat. Będą one skupione wokół jednego portu – każdego roku w innym regionie. Do dyskusji na temat tej formuły Jerzy Wcisła zaprosił wszystkich żeglarzy znad Zalewu Wiślanego, łącznie z Rosjanami i żeglarzami z Mierzei Wiślanej i Trójmiasta.
       Będzie kontynuowana promocja naszych walorów w Europie, która już zaskutkowała usadowieniem się w Elblągu firmy Kuhnle Tours. Jednym z przedsięwzięć promujących ma być strefę Zalewu Wiślanego ma być rekonstrukcja Bitwy pod Suchaczem, włączona w cykl Bitwy Morskie Południowego Bałtyku.
       Kolejnym ważnym zadaniem jest kontynuacja programu Pętla Żuławska i wspólna promocja całego obszaru delty Wisły, Zalewu Wiślanego i Kanału Elbląskiego.
       Ważnym zadaniem będzie praca nad programem budowy kanału przez Mierzeję, który rusza w 2015 roku. Jerzy Wcisła reprezentuje marszałka w konsorcjum powołanym na rzecz tej inwestycji.
       – W efekcie Elbląg stanie się centralnym ośrodkiem dużego regionu o wybitnych walorach wodniackich – mówi.
      
       Nagrodzeni i wyróżnieni

       Zakończenie sezonu, to okazja do wręczenia nagród Grand Prix Zalewu Wiślanego. Otrzymują ją sternicy, którzy w całym sezonie uczestniczą w największej liczbie regat i zajmują w nich wysokie pozycje. Tegoroczne wyniki przedstawił wiceprezes spółki Pętla Żuławska Bogdan Justyński, który od wielu lat prowadzi ranking najlepszych żeglarzy.
       W 2014 roku w regatach objętych klasyfikacją Grand Prix startowało ok. 450 żeglarzy, sklasyfikowano 78 sterników. Najliczniej obsadzone były regaty Fromborska Jesień. Najlepszy Rosjanin zajął drugie miejsce.
       Najlepsze wyniki osiągnęli sternicy: 1. Ryszard Seroka (Elbląg), 2. Michaił Muleris (Rosja) i 3. Łukasz Politański (Elbląg). Najlepszą sterniczką została Daria Rybarczyk z Elbląga. Wszyscy odebrali puchary od marszałka Jacka Protasa, który był obecny na uroczystym zakończeniu sezonu żeglarskiego.
       Marszałek wyróżnił też kluby żeglarskie i organizatorów życia żeglarskiego znad Zalewu Wiślanego, w tym: Jachtklub, Ognisko Sportów Wodnych „Fala” i Harcerski Ośrodek Wodny „Bryza” w Elblągu, Yacht Club Zalew Wiślany Nowa Pasłęka, Morski Klub Żeglarski „Dal” PTTK we Fromborku, Jacht Klub Krynica Morska oraz Pomorski Związek Żeglarski w Gdyni i Federację Sportu Żeglarskiego Obwodu Kaliningradzkiego FR.
       Specjalne wyróżnienie otrzymała załoga jachtu Aquarella za reprezentowanie regionu i Polski w Mistrzostwach Świata Jachtów Morskich w formule ORC w Kilonii w 2014 r.
       Marszałek ufundował też żagiel z logo Warmii i Mazur, który będzie promował nasze województwo w regatach na Morzu Bałtyckim, w tym w Regatach Sail Book Cup, które ujęte są w klasyfikacji Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego. To drugie pod względem długości regaty na Bałtyku, podczas których żeglarze wypływając z Sopotu, opływają Gotlandię i wracają do Sopotu. Spośród jachtów, które w tych regatach uczestniczą wylosowano jacht Kristine.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Udany sezon? a co z żeglarzami którzy spłonęli wraz z łódką, a sprawa się nadal ciągnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Wodnik(2014-10-19)
 • MariuszLewandowski-Fc Uśmiechnięte twarze tych Panów to potwarz dla tych co zginęli. Ci panowie powinni zacząć od złożenia kwiatów na grobach i czterech minut ciszy a potem rozerwać w strzępy ludzi odpowiedzialnych za system znakowania szlaków wodnych w Polsce i zapytać Panią Premier co zostało zrobione po 1 maja gdy Pan Tusk dostał pełny zestaw materiałów w tej sprawie wraz ze skanami map jakie wydał Urząd Marszałkowski w oparciu o pracę Jerzego Wcisła. Ale jak widać kolesie kolesia robią kampanię wyborczą i za nic u nich uczciwość czy odpowiedzialność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  MariuszLewandowski-Fc(2014-10-20)
 • Jurek żeglarz ? A gdzie jego żagle buhahaha. .. ..
 • Jurek motorówka; )
 • Wcisła znów się lansuje, żenada!
 • Jacht który wylosował żagiel nazywa się KRISTI.
Reklama