UWAGA!

To trudny budżet Elbląga. Zobacz relację z obrad Rady Miejskiej

Dzisiaj radni przyjeli budżet Elbląga na 2020 rok. Budżet, co wszyscy podkreślają, trudny, wymagający oszczędności i wyrzeczeń. Jak zagłosowali poszczególni radni? Przekonaj się, oglądając transmisję, prowadzoną przez Urząd Miejski w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

Pozytywne stanowisko w sprawie projektu budżetu wystosowali radni Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego. Krytyczne wygłosili radni PiS, mimo to troje z nich (Paweł Fedorczyk, Halina Sałata i Piotr Opaczewski) zagłosowało za jego przyjęciem.

- Mam nadzieję, że w tej formie budżet pojawił się po raz ostatni. Pieniędzy w budżecie państwa nie znajdziemy, dlatego przed nami zadania, by w przyszłym roku ułożyć budżet Elbląga bardziej odpowiedzialnie – mówił Piotr Opaczewski. - Poprę budżet, bo nie mamy innego wyjścia, ale jeszcze raz apeluję, by bardziej włączyć radnych w tworzenie budżetu na kolejny rok.

- Przypomnę, że w 2019 rok wyszła nam nadwyżka budżetowa 31 mln złotych, gdy z panią skarbnik usiedliśmy pierwszy raz do budżetu na 2020 rok wyszedł nam deficyt 25 mln złotych – podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Ostatecznie budżet opiewa na 700 mln złotych, zakłada kolejne oddłużanie miasta, brak deficytu i nowych kredytów, ale też tylko 22 mln złotych na inwestycje. - Wiele zadań zostało przesuniętych w czasie, bo nie ma na to środków. Jeśli pan proponowałby wzięcie kredytu przez miasto, to ja jestem przeciw – odpowiadał radnemu Opaczewskiemu prezydent Wróblewski. - Dzisiaj rząd obiecuje kolejne 6 procent podwyżki dla nauczyciel od września, w subwencji oświatowej nie ma na to ani złotówki. Będziemy znowu szukać pieniędzy, by mieć z czego to zapłacić – wyjaśniał.

- Będziemy musieli przygotować się do niepopularnych decyzji. To wydaje się nieuniknione. Współdecydować bez populistycznych postaw, ciągle poszukiwać środków zewnętrznych. Wypada mieć nadzieję, że uda się wprowadzić w życie więcej inicjatyw społecznych służących poprawie codziennego życia, ochronie środowiska. Ograniczone wydatki na inwestycje infrastrukturalne nie mogą wstrzymać inwestycji w ludzi – apelował Michał Missan, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej.

Pytani przez nas dzisiaj na temat budżetu radni przyznawali, że jest on trudny i wymaga wielu wyrzeczeń. W każdej z wypowiedzi pojawiała się jednak nadzieja, że w trakcie roku uda się znaleźć dodatkowe środki na najpilniejsze zadania.

- Założeniem prezydenta było od początku kadencji zmniejszanie zadłużenia miasta i to konsekwentnie robi. Dzięki wysiłkom wielu osób udało się spiąć ten budżet i jestem pewien, że w trakcie roku wystąpią takie zjawiska, które pozwolą na łagodniejsze przejście przez ten czas – mówi Marek Burhkardt

Za przyjęciem budżetu Elbląga na 2020 rok opowiedziało się w sumie 17 radnych (wszyscy z KO i KWW Wróblewskiego, troje radnych z PiS), sześciu radnych PiS się wstrzymało od glosu. Przeciw był jedynie Bogusław Tołwiński, od niedawna radny bez klubu (wcześniej KO). Nie głosował Robert Turlej z KO.

- Inicjatywy rządu w dużej mierze są finansowane przez samorządy i to rzutuje na finanse miasta. Dla Elbląga to oznacza około 42 mln złotych mniej – mówił już po głosowaniu Witold Wróblewski. - To był trudny budżet do złożenia i to bez kredytu. W 2020 roku musimy podjąć wiele działań, by zdobyć dodatkowe środki finansowe na inwestycje – dodał.

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • już pora by was pogonić. WSZYSTKICH!
 • grupka przy urnie was wybrała a my reszta mieszkańców cierpimy.
 • …. w przedostatni Dzień roku 2019 uprzejmie informuję i uprzedzam wszystkie osoby piszące treści niezgodne z gospodarskim zatroskaniem Pana Prezydenta Witolda Wróblewskiego o elblążan i niezwykły rozwój Elbląga, że (z dużą dozą prawdopodobieństwa) zostaną poddani procedurze PRZEDSĄDOWEGO WEZWANIA DO ZAPRZESTANIA POMÓWIEŃ ORAZ NARUSZENIA DÓBR OSOBISTYCH, której został poddany dnia 22 lutego 2018 r. piszący tę uprzejmą informację. Pragnę dodać, że procedura proponowana przez Pana Prezydenta Witolda Wróblewskiego wobec mnie jako wydawcy www.elblag24.pl, www.fakty.elblag.pl była inaczej uprzejma i zawierała: art.212 k.k. , art.24 § 1 k.c. oraz 448 k.c.
 • .. .a powyższą treść infoelblag, pomimo wielokrotnej przeze mnie próby jej zmieszczenia, zamieścić nie chce! Hmmm. .. .skąd ta nieżyczliwość wobec Pana Prezydenta Witolda Wróblewskiego ?
 • A jest , przepis że jeśli radni i P. Prezydent źle pracują to kk też jest na nich. PRL ćhyba się skończył i prawda boli tyle W temacie. Podwyżki za śmieci i za własność tego nie widzicie.
 • Zamienniki, dolosowani o co chodzi?
 • Szanowna Rado Miejska i Szanowni Panowie Prezydenci, ja niżej podpisany słuchając Państwa wypowiedzi proszę Was, abyście nie byli tacy bezradni wobec rzekomego braku środków w budżecie Miasta, ani też oczekiwali, że Rząd coś  Elblągowi ekstra da. Otóż rząd Elblągowi dać więcej nie da ! Zapewniam jednak Państwa, że Elbląg o więcej finansów rząd też prosić nie musi. Realizacja Strategii „Zielonego Elbląga” spowoduje ogromne wpływy środków pieniężnych do budżetu Miasta, których dzisiaj nie ma a być mogą!!! Porozmawiajmy o tym.
 • M. Pruszak przypomniał, że honorowanie uchwałami kolejnych lat miało na celu budowanie i akcentowanie elbląskiej tożsamości. Przypomniał, że w 2020 roku przypada 50-ta rocznica wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu i 40-ta rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych - obu z punktu widzenia Elbląga bardzo ważnych. Szkoda, że większość ma to gdzieś i czci 30-lecie swojej samorządności.
 • Moze od obnizenia pensji w urzedzie zaczniemy. Bo kaski z rzadu nie bedzie z uwagi na inne poglady polityczne rzadzacych. Jak to dobrze ze zyjemy na wysepce wolnej od pis. Jeszcze tylko 4 lata i bedzie dobrze. Chyba ze znowu wygraja to jeszcze 8 ale co to jest do wiecznosci.
 • Pogaduchy sobie urządzają - wielka mi sesja - może by lepiej pomyśleli jak rozwinąć to miasto gospodarczo?
 • Bezpośrednia relacja tylko że prawie bez fonii. Wszystko na migi.
 • Sluchalem przez chwile jak konert zglosil poprawke, porazka kto tam siedzi.Kompromitacja banda nie rada.
Reklama