UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Truskawki czy kopanie rowów?

Wakacje to czas odpoczynku dzieci i młodzieży od trosk związanych ze szkołą. Jednak wyjazd na obóz czy kolonię wiąże się ze znacznym nadszarpnięciem budżetu rodzicielskiego. W trudnej sytuacji są również studenci, którzy poszukują zajęcia letniego, aby zapłacić uczelniane czesne. Problemy finansowe rozwiązałaby wakacyjna praca, której poszukują między innymi za pośrednictwem Młodzieżowego Biura Pracy w Elblągu.

Młodzieżowe Biuro Pracy działa przy Warmińsko - Mazurskiej Komendanturze Ochotniczych Hufców Pracy w Elblągu. W początkowych założeniach biuro miało pomóc w grupowaniu młodych ludzi do pracy dorywczej i organizowaniu pracy sezonowej. Do tych zadań dołączono profilaktykę i działania prewencyjne dla młodzieży, która jeszcze się uczy, ale niebawem będzie starać się o zatrudnienie. Dlatego biuro organizuje szkolenia, podczas których uczestnicy uczą się, jak pisać CV czy list motywacyjny, jak prowadzić rozmowy z pracodawcą.
     - Kładziemy nacisk na edukację pracy młodzieży szkół średnich, prowadzimy więc pogadanki, rozdajemy ulotki informacyjne - mówi Danuta Cichosz, kierownik Młodzieżowego Biura Pracy. - W naszym biurze młodzież poszukująca pracy może skorzystać z telefonu czy faksu, aby przesłać pracodawcy swoją ofertę. Porady i zajęcia edukacyjne, jak również korzystanie ze sprzętu biurowego, odbywają się bezpłatnie.
     Okres wakacyjny to czas wzmożonego zainteresowania i ruchu na rynku pracy. Młodzi ludzie szukający zajęcia częściej pukają do drzwi Młodzieżowego Biura Pracy. Jest to młodzież w wieku 16-17 lat, choć coraz częściej pojawiają się również studenci.
     Z kolei nieletni, czyli osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat nie mogą podejmować każdej pracy zarobkowej. O tym musi wiedzieć i pamiętać i pracodawca, i pracownik.
     - Nieletnich nie można zatrudniać między innymi do sprzedaży i podawania alkoholu - ostrzega Eugeniusz Dąbrowski, nadinspektor z elbląskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy. - Nie mogą również podejmować pracy pokojowej w hotelach.
     Zatem jakich zajęć mogą się podejmować młodzi ludzie?
     - Mogą pracować jako kelnerzy, ale bez obsługi asortymentu procentowego - dodaje E. Dąbrowski. - Mogą także pracować w ośrodkach wczasowych lub kontynuować pracę w zawodach, w których się kształcą. Mogą wreszcie podjąć pracę jako pracownicy niewykwalifikowani.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama