UWAGA!

Tu ozdobą są ziarna i marchewki

 
Elbląg, Dzieci z elbląskich przedszkoli wykonały "ozdoby", które posłużą ptakom w tym trudniejszym okresie
Dzieci z elbląskich przedszkoli wykonały "ozdoby", które posłużą ptakom w tym trudniejszym okresie (fot. Anna Dembińska)

Zamiast kolorowych bombek, długich łańcuchów czy cukierków zawisły na niej... buraczki, jabłka, kule z ziarnami, kubeczki z kaszą i nasionami. W tym roku świerk, który rośnie przy pasażu na ul. Hetmańskiej, został po raz pierwszy przystrojony przez ponad sto przedszkolaków. I to z pożytkiem dla ptaków. Zobacz więcej zdjęć. 

 - Zbliżają się święta, wszyscy dostają prezenty, dla nas to radosny okres. Warto jednak, żebyśmy w tym czasie pomyśleli również i o naszych braciach mniejszych. Uznaliśmy zatem, że skoro ubieramy choinkę u nas w domach, to możemy także przygotować i taką, która będzie prezentem dla ptaków – tak ideę akcji wyjaśniała Iwona Morawska, architekt krajobrazu z Zarządu Zieleni Miejskiej, która jest jej pomysłodawczynią. - Została ona ubrana w marchewki, jabłka, buraki, a także kule z ziarnami i nasionami, kubeczki z nasionami. Te wszystkie rzeczy przygotowały przedszkolaki z elbląskich placówek, które odpowiedziały na nasze zaproszenie.
       Powieszono je na niemal czterometrowym świerku, który rośnie w centrum miasta.
       - Na początku myśleliśmy, żeby zorganizować to w parku, ale stwierdziliśmy, że to miejsce nieco mniej odwiedzane przez mieszkańców – mówiła Iwona Morawska. - A my chcielibyśmy, żeby mogli oni uzupełniać zapasy powieszone dzisiaj przez przedszkolaków.
       Jak wspomniała poprzednia akcja ZZM, czyli utworzenie ogrodu warzywnego na skwerze między ul. Żeromskiego a ul. Mickiewicza, została dobrze przyjęta przez elblążan. 
       - Obawialiśmy się, że wszystko nam poznika, a tak się nie stało. Mimo wszystko trzeba wierzyć w ludzi i dobro przed świętami - dodała Iwona Morawska. 
       Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego oddziału PTTK, który od lat obserwuje zwyczaje ptaków i fotografuje je, uzupełnił również, że takie działanie warto kontynuować w tym trudniejszym okresie dla ptaków. Dla dobra tych skrzydlatych stworzeń.
       - Nie wykładajmy im chleba, bo zawiera sól, chlorek sodu, który nie jest wydalany przez ptaki, zostaje w ich organizmie, co im szkodzi. Polecam przede wszystkim ziarna, warzywa, a jeśli chcemy powiesić słoninkę, to zadbajmy o to, żeby była świeża – mówił podczas piątkowego (14 grudnia) spotkania.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama