UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tutaj teorię będą zamieniali w praktykę

 
Elbląg, Nowoczesne fantomy-symulatory oddychają, mają urządzenia imitujące serce i płuca czy obieg krwi. Można im np. zmierzyć ciśnienie krwi albo sprawdzić ich EKG
Nowoczesne fantomy-symulatory oddychają, mają urządzenia imitujące serce i płuca czy obieg krwi. Można im np. zmierzyć ciśnienie krwi albo sprawdzić ich EKG (fot. Anna Dembińska)

Wirtualny stół anatomiczny, fantomy-symulatory, które "oddychają" albo "rodzą" dzieci, a przy złej diagnozie "umierają", sprzęty do badania wydolności, słuchu, pojemności płuc albo czynności serca płodu, sala symulująca Szpitalny Oddział Ratunkowy – m.in. takie udogodnienia czekają na studentów pielęgniarstwa, fizjoterapii, psychologii, ratownictwa medycznego. Dzięki nim będą oni mogli uczyć się poprzez praktykę i będą lepiej przygotowani do wykonywania swojego zawodu. Właśnie otwarto Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, które wybudowała Elbląska Uczelnia Humanistyczno – Ekonomiczna. Zobacz więcej zdjęć

- Centrum zostało wybudowane po to, aby studenci otrzymali jak najwyższą jakość kształcenia. Składa się z trzech kondygnacji, pierwsza z nich przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów fizjoterapii, tam odbywają się zajęcia z technik kinezyterapii i fizykoterapii. Pierwsze piętro przeznaczone jest dla wszystkich studentów, dlatego, że znajdują się tam pracownie anatomii, fizjopatologii, mikrobiologii, dwie pracownie umiejętności pielęgniarskich oraz pracownia badań fizykalnych przeznaczona dla wszystkich studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu – opowiadała Marioletta Borkowska, pełnomocnik rektora ds. Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, a także specjalistka w zakresie pielęgniarstwa ratunkowego oraz ratownik medyczny. - Sercem tego Centrum jest ostatnia kondygnacja, w której znajdują się symulatory "wysokiej wierności". One mrugają, mówią, bije im serce, mają odgłosy płucne, a także jelitowe, wszelkiego rodzaju obrażenia. Imitują one dolegliwości oraz objawy pacjenta, którego studenci spotkają w przychodniach i szpitalach oraz we wszystkich jednostkach służby zdrowia czy opieki społecznej – wyliczała Marioletta Borkowska.

Jak mówił Zdzisław Dubiella, rektor EUH-E, podczas oficjalnej inauguracji roku akademickiego połączonej z otwarciem Centrum (5 października), takich nowoczesnych symulatorów, imitujących człowieka, jest w tej nowej jednostce osiem. Każdy z nich kosztował ok. pół miliona złotych. 

Do dyspozycji studentów będą także mniej "zaaawansowane" fantomy. W tzw. salach niskiej wierności na łóżkach szpitalnych leżą te, które naśladują dziecko, osobę dorosłą oraz osobę w podeszłym wieku. Posłużą one adeptom pielęgniarstwa.

- Tutaj studenci mogą nauczyć się takich czynności pielęgnacyjnych, jak mycie, pielęgnacja pacjenta, zmiana bielizny pościelowej, zmiana bielizny osobistej. Mogą zakładać wkłucia, odśluzowywać pacjenta, zakładać sondy do żołądka czy cewnik do pęcherza moczowego – opowiadała Bożena Gajewska, pielęgniarka oddziału chirurgii dziecięcej, która uczy również studentów EUH-E zawodu.

Jak zaznaczał Zdzisław Dubiella, Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej zostało wybudowane w mniej niż rok. Kosztowało 21,5 mln zł, z czego ok. 14 mln to dotacja unijna.

- Jak na niedotowaną przez państwo uczelnię był to znaczący wysiłek finansowy, dlatego zamierzenia na rok przyszły są skromniejsze. Korzystając z nowej bazy wystąpimy z wnioskiem do ministerstwa o zgodę na utworzenie dwóch nowych kierunków: położnictwa i dietetyki – tak o planach uczelni mówił Zdzisław Dubiella.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Można Można!!! Niech służy by być pewniejszym wyrazie potrzeby
 • Marioletta wymiata ????
 • Widzę, że EUH-E to szkołą katolicka;)
 • haha nie rozsmieszaj mnie
 • Zdjecia prawie na każdym ci z P O i PSL i S L D przecież to nie oni tu pracowali by powstał ten budynek. Jak zwykle lansik przed wyborami wstyd i nie macie. Abyście przegrali i byscie byli pogonieni P O cy i PSL. Precz.
 • (foto nr. 32) Te manekiny bardziej przypominają nieboszczyka z kostnicy niż pacjenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  tyfguhijokp(2019-10-05)
 • A miała być medycyna :(
 • no i co zrobisz, pękniesz ze złości? że to ciebie PO, PSL i SLD pogoni do nory
 • a ja chcę poświęcić się dla nauki i za 6 browców dziennie oddam swoje ciało aby studentki ćwiczyły na mnie mycie, pielęgnację, zmianę bielizny pościelowej, oraz zmianę bielizny osobistej.
 • Znając życie pewnie defibilator postawił by Cię na nogi , browarki długo by nie smakowały
 • Panie Dubiella -" niedotowana przez państwo uczelnia" - niech Pan to wyjaśni lub sprostuje!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Tamarra(2019-10-05)
 • Wyposażenie raczej mierne. Może bardziej przydałaby się operacja typu przebadanie młodzieży szkolnej Elbląga. Korzyść byłaby obopulna. Studenci mieliby realną praktykę, a młodzież badania przesiewowe. Dlaczego ciągle mówi się w medycynie o chorych. Powinno postawić sprawę jasno. Dobrostan zaczyna się profilaktyką! Są obecnie wysokozautomatyzowane pomiary medyczne. Od bardzo prostych np taśma pulsu obrobiona matematycznie poprzez przekształcenia Fouriera daje wiele informacji o stanie układu krążenia. Systemy NURSECG z klasycznego pomiary EKG są wstanie, ,wycisnąć, ,40 informacji. Takich metod nieinwazyjnych, tanich i szybkich jest bardzo wiele. Problemem jest praktycznie interpretacja otrzymanych wyników. Ale to co automat przesiewający wykryje jest już, ,zyskiem, ,. Dla studenta i badanego młodego człowieka. Nie wymagam od studentów znajomości najnowszych odkryć, ,Medycyny Energetycznej, ,. Jednak także mam nadzieje iż wiedzą, że żyrafa na 7 kręgów szyjnych. .. .Idea jest taka iż nie chcemy chorować, a jeżeli już coś się, ,trafi, ,to powinno być szybko, trafnie i dokładnie zdiagnozowane. To ABC anatomii jest pierwszym stopniem, ale na nim się przecież nie kończy. No i na koniec proszę nauczyć studentów nie stosowania skrótu, ,SKS, ,w kontaktach z chorymi, zwłaszcza na zasłużonej emeryturze! Trochę zimnej wody na początek się chyba przyda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  4
  nikt21(2019-10-05)
Reklama