UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W Elblągu ma powstać pomnik twórców Niepodległej

 
Elbląg, W tym roku przemarszu z okazji Święta Niepodległości i składania kwiatów pod pomnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka nie było. Czy w przyszłym uroczystości przeniosą się pod nowy pomnik?
W tym roku przemarszu z okazji Święta Niepodległości i składania kwiatów pod pomnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka nie było. Czy w przyszłym uroczystości przeniosą się pod nowy pomnik? (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

W projekcie budżetu miasta na 2021 rok prezydent zaplanował 160 tys. złotych na pomnik poświęcony twórcom niepodległej Polski. Gdzie miałby stanąć? - Wstępnie wytypowanych zostało kilka miejsc, ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji jeszcze nie została podjęta – informuje rzecznik prezydenta Elbląga.

Pomysłodawcami pomnika, jak informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prezydenta Elbląga, jest Witold Wróblewski i Maria Kosecka, była radna kilku kadencji, która działa obecnie w Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej.

- Obchodzona z coraz większym rozmachem i stanowiąca powód do radości, kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości kojarzona jest wprost z postacią wielkiego Polaka – marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy okazji każdego z państwowych świąt władze miasta szukają odpowiedniego miejsca do jego uczczenia. Elbląg jest miastem, które wróciło do Polski po długim okresie przebywania w granicach obcego państwa i musi od początku budować lokalną tożsamość narodową oraz patriotyzm. Jednym z elementów tej pracy jest znajomość historii oraz nobilitacja wybitnych patriotów. Sam Piłsudski ujął to najlepiej mówiąc: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” W naszym mieście brak jest miejsca upamiętniającego jedno z najważniejszych wydarzeń z historii Polski, odzyskania, po 123 latach, niepodległości w 1918 r. - napisała do nas Maria Kosecka w odpowiedzi na nasze pytania w sprawie pomnika. - Od jakiegoś czasu czyniłam starania o godne upamiętnienie ojców niepodległości oraz samego wydarzenia. Dzięki przychylności prezydenta Witolda Wróblewskiego zainicjowane zostały prace koncepcyjne związane z określeniem lokalizacji oraz formy pomnika. Niestety ograniczenia związane z pandemią koronowirusa znacząco zahamowały postęp prac.

- Koncepcja pomnika została przygotowana. Po dokonaniu przeglądu pomników o podobnej tematyce, zrealizowanych na terenie kraju, wytypowano pięcioro rzeźbiarzy i zwrócono się do nich o zaprezentowanie wstępnej koncepcji pomnika. Na tę propozycję pozytywnie odpowiedziało troje artystów. Wybrana została koncepcja rzeźbiarza Stanisław Szwechowicza – dodaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Jaka to koncepcja? Co pomnik ma przedstawiać? Na odpowiedź na te pytania jeszcze czekamy. Niektóre szczegóły zdradza Maria Kosecka. - Rzeczą oczywistą jest, biorąc pod uwagę moje zaangażowanie w propagowanie postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, że najbardziej zależało mi na upamiętnieniu jego osoby. Jednak w uznaniu zasług Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego oraz Romana Dmowskiego powstała koncepcja uhonorowania tych ojców niepodległości. Uważam, taką ideę za trafioną, łączącą różne opcje polityczne i światopoglądowe – dodaje. - Pomnik ten będzie miejscem pamięci o wielkich Polakach i jednym z najważniejszych wydarzeń minionego stulecia. Ma być to również miejsce edukacji dla młodych elblążan, uczące postaw i wartości patriotycznych.

Gdzie pomnik miałby stanąć? Pod uwagę brano kilka lokalizacji (m.in. park przy ul. Giermków), ale jak informuje Joanna Urbaniak, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. - Jednocześnie zwrócono się do kręgów naukowych z dziedziny historii na Uniwersytecie Gdańskim o opracowanie noty historycznej przedstawiającej proces kształtowania się niepodległości Polski w 1918 roku – dodaje Joanna Urbaniak.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • proponuję dopisać towarzysza kolińskiego - twórcę Niepodległej. Chyba Portel jest za - skoro tak go promuje.
 • Zbudować ten pomnik w miejscu pomnika odrodzenia Polski ludowej przed szkołą muzyczna, idealne miejsce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  31
  ZdzichuMarynarz(2020-11-25)
 • Zaraz przyleci patologia z Lewicy i stwierdzi, że taki pomnik nie może powstać, bo patrioci to przecież "faszyści":)Już pominę milczeniem fakt, że faszyzm to ogólna nazwa i może być faszyzm prawicowy lub faszyzm lewicowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  20
  Stoicki Obserwator(2020-11-25)
 • RobertKoliński Dramat, normalnie dramat. I kolejne wyrzucone w błoto pieniądze podatnika. Była radna Maria Kosecka (pod patronatem włodarza)pisząca dziś o "obchodzonej z coraz większym rozmachem i stanowiącej powód do radości"rocznicy 11 listopada, chyba przespała ostatnie tygodnie przedwczesnym snem zimowym, bo najwyraźniej nie dotarły do niej informacje o bandyckich zachowaniach nacjonalistycznej hołoty na ulicach Warszawy, zamieszkach z Policją, podpalonych mieszkaniach niewinnych ludzi i generalnie barbarzyństwie i zezwierzęceniu tych, którym ona dziś wraz z włodarzem Wróblewskim chcą stawiać kolejny pomnik za 160 tys. złotych. Przypomnę tylko inny projekt tej b. radnej, czyli tzw. Park Dla Psów na Dolince, zwany potocznie przez mieszkańców (a już sobie daruję), który do dziś jest obiektem drwin mieszkańców i przykładem na zwyczajne marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Biorąc pod uwagę inne ostatnie "dokonania"naszego ratusza w/s Kolei Nadzalewowej, to apeluję do wszystkich elblążan i elblążanek, aby ten szalony tandem marnotrawców publicznego grosza czym prędzej powstrzymać, bo tylko poruta i pustki w miejskiej kasie z takich decyzji "natchnionych"decydentów. Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #marnotrawstwo, #cyrk
 • Tyle pieniędzy na niepotrzebny nikomu pomnik, ale co tam dalszy ciąg trwonienia pieniędzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  64
  30
  NadszyszkownikKilkujadek(2020-11-25)
 • 160 tys. To dosyc spora kwota zwłaszcza teraz, w okresie gdzie brakuje pieniędzy na szpitale itd. Wg. Mnie nie potrzebna inwestycja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  75
  22
  Młody elblazanin(2020-11-25)
 • Moim zdaniem piękny pomnik Ignacego Paderewskiego powinien upamiętnić odzyskanie niepodległości i tablica info z innymi nazwiskami.
 • 160 tysięcy niech uzbierają autorzy pomysłu od mieszkańców. Lub sami dołożą. Jeżeli autorce nie wystarcza przebieranie się pod kamieniem przy szkole muzycznej to niech nie szuka "godnego"miejsca na swoje patriotyczne zabawy. Kompania honorowa, salwy, zgonione na siłę przedszkolaki by zaspokoić ego organizatorów. Ja w imię patriotyzmu naprawiłbym most dolny by mogły po nim jeździć samochody. Parę innych pożytecznych rzeczy też można za te pieniądze zrobić
 • RobertKoliński Droga Redakcjo, można zapodziany komentarz prosić? Z góry dziękuję:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  26
  RobertKoliński(2020-11-25)
 • Jak się dowie Witos, że ma mieć wspólny pomnik z Piłsudskim i Dmowskim, to zacznie ponaddźwiękowe młynki w trumnie kręcić. Piłsudski na wieść o wspólnym pomniku z Dmowskim, to w ogóle chyba się w helikopter zamieni i odleci. A to zdanie to już wisienka: "Elbląg jest miastem, które wróciło do Polski po długim okresie przebywania w granicach obcego państwa i musi od początku budować lokalną tożsamość narodową oraz patriotyzm. "Najgorzej, kiedy za edukację historyczną zabierają się osoby chyba tak jakby nie do końca zorientowane w tej historii.
 • PrzecieżElbing do 1945 był pruski powinien by ć pomnik zdobycia Elbinga przez radzieckąarmię
 • będą nazwiska tylko zaakceptowane prze guru pis.
Reklama