
Dendrologia to matka nauk leśnych. - Dzięki wiedzy dendrologicznej leśnicy mogą wykonywać swój zawód, którego celem jest takie zarzadzanie terenami leśnymi, aby zachować ciągłość istnienia lasu przy jednoczesnym korzystaniu z jego dóbr - opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
- Patrząc z historycznego punktu widzenia ludzie stosunkowo niedawno nauczyli się takiego zarządzania zasobami leśnymi. Jednak pomimo posiadania tej umiejętności niestety tylko w części naszego globu stosuje się zasady zrównoważonego gospodarowania lasami -mówi Jan Piotrowski. - W wielu krajach Ameryki Południowej, Azji czy Afryki nadal lasami zarządza się tak, jak w Europie do ok. XVIII-XIX wieku, czyli w sposób zagrażający trwałości ekosystemów leśnych.
Greckie dendron to drzewo, logos to wiedza, nauka. Pod ich połączeniem kryje się spora dawka wiedzy o przyrodzie.
- Dendrologia to, możemy powiedzieć, część botaniki lub inaczej jej dział o drzewach, krzewach i krzewinkach, ich systematyce, morfologii, anatomii, fizjologii, ekologii, geografii, genetyce i hodowli. Z wiedzy tej korzystają, botanicy, szkółkarze, ogrodnicy, arboryści, czy właśnie my, leśnicy - mówi Jan Piotrowski. - Ci ostatni w trakcie nauki w technikach leśnych, a później na wyższych studiach, wielokrotnie spotykają się z przedmiotami związanymi z tą nauką – dodaje leśnik z Nadleśnictwa Elbląg.
Są to na przykład ekologiczne podstawy hodowli lasu: nauka ucząca leśników, jak prowadzić las naśladując naturalne procesy przyrody, genetyka leśna ucząca o pochodzeniu poszczególnych gatunków drzew, ekologia lasu ucząca leśników o zależnościach przyrodniczych pomiędzy różnymi organizmami i zbiorami organizmów w lesie, fitopatologia leśna o chorobach roślin drzewiastych i ich zwalczaniu...
- ... do tego także hodowla lasu, szkółkarstwo czy ochrona ekosystemów leśnych – dodaje Jan Piotrowski. - Dendrologia czy inaczej drzewoznawstwo, bardzo rozległa nauka o dużym zastosowaniu praktycznym, zaczynając od tak prostej sprawy jak rozpoznawanie gatunków drzew, po bardziej skomplikowane, jak rozumienie właściwości czy zależności miedzy nimi, dające podstawę do zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi - komentuje.