UWAGA!

W sprawie nazwy ronda nie powinno być polityki (opinia)

 
Elbląg, W sprawie nazwy ronda nie powinno być polityki (opinia)
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Nazwanie ronda tą czy inną nazwą budzi olbrzymie emocje. Oczywiście na plan pierwszy wyłaniają się różnice polityczne, a tak naprawdę partyjne. Żadna ze stron nie chce oddać drugiej racji w inicjatywie nazwania, w tym przypadku ronda, w innym z kolei, innego elementu miejskiej architektury – pisze radna Maria Kosecka.

Wszyscy oczywiście czynią to z górnolotnymi określeniami typu: „ wola suwerena”, lub „większość mieszkańców tak chce”. Ma to uwiarygodnić i wzmocnić treść wystąpienia, jednak w niektórych przypadkach odbiór jest wręcz odwrotny. Oto mamy wystąpienie radnego związanego ze służbą zdrowia, który występuje z inicjatywą uhonorowania największej fabryki turbin w tej części Europy. Nie było by w tym być może nic dziwnego gdyby nie fakt, że jest to inicjatywa zmierzająca w konsekwencji do zablokowania uhonorowania Marii i Lecha Kaczyńskich – pary prezydenckiej, która tragicznie zginęła nad Smoleńskimi polami. Mamy więc, z jednej strony inicjatywę dowartościowania niezaprzeczalnych zasług wybitnego męża stanu i jego niezwykle zacnej małżonki oraz wniosek zawierający docenienie istotnej roli największego, w swoim czasie, zakładu pracy. Jak w takim przypadku racjonalnie podjąć decyzję? Co dla mieszkańców jest ważniejsze? To przecież w ich imieniu i dla nich decydujemy o obliczu tej ziemi. Być może jest to określenie zbyt patetyczne i nie pasujące do wagi problemu, jednak uważam, że takimi kategoriami powinniśmy rozpatrywać każdą sprawę dotyczącą naszego miasta. Tak, naszego miasta. Nie może być tak, że względy walki partyjnej determinować będą nasze lokalne decyzje, dotyczące naszego miasta.

  Elbląg, Radna Maria Kosecka
Radna Maria Kosecka (fot. AD, archiwum portEl.pl)


       Byłam pracownikiem Zamechu. Tam też pracował mój mąż, moja mama, mój tata, mój wujek, moja ciocia, i …większość mojej rodziny. Wiem co dla Elbląga znaczyło to przedsiębiorstwo. Wiem też, że to za sprawą czołowych liberalnych polityków doprowadzono do sprzedaży tej niezwykle ważnej dla globalnej energetyki firmy. Teraz chcemy elbląskiemu społeczeństwu powiedzieć, że należy oddać hołd temu przedsiębiorstwu. Dlaczego więc nie walczyliśmy o utrzymanie produkcji turbin w polskiej, uznanej firmie? W mojej ocenie jest to hipokryzja. Najpierw sprzedajemy to, co mamy najlepsze, a później domagamy się uznania tego za wartość niezwykłą dla miasta, a w mojej ocenie dla kraju.
       Z drugiej strony mamy wniosek dotyczący uczczenia wspaniałych ludzi, którzy oddali życie w służbie ojczyzny - Maria i Lech Kaczyńscy. Z szacunku dla tych niezwykłych osób nie będę siliła się na wymienianie ich zasług. Uważam, że byłoby to niestosowne.
       Dla postronnego obserwatora przedstawia się więc dylemat wyboru pomiędzy ważnej dla lokalnej społeczności firmą, a kontrowersyjnej w ocenie, i politycznie lokowanej roli pary prezydenckiej. Uważam, że powinniśmy, zamiast przedstawiania alternatywy zastanowić się, w jaki sposób należycie uhonorować Marię i Lecha Kaczyńskich oraz Zamech.
       Stawianie wyborów zero-jedynkowych w tak ważnych sprawach może służyć jedynie dalszemu antagonizowaniu społeczności. Tylko czy o to chodzi? Chyba tak, zgodnie z klasykiem: „ bo nie chodzi o to by złapać królika, ale aby gonić go”.
      
       Tytuł od redakcji

Maria Kosecka, radna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Po co mamy honorować kiepskiego Prezydenta w Elblągu, który nic tu nie robił, chyba że jadł ciasteczka u Krasulskiego, który odstąpił swoje miejsce na liście do Senatu RP Jarosławowi Kaczyńskiemu. bo ten nie miał szans na jakąkolwiek listę (sam zrezygnował ) i za te " zasługi" siedzi teraz w Sejmie kilka kadencji nad Jarosławem i czuwa żeby nikt nie zrobił krzywdy Jarosławowi. .. gdyby nie to to Jarosław by nigdy nie zaistniał w polityce i by przepadł, a Polska rosła by w siłę. .. " Amen"
 • Pani radna kombinuje jakby tu panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek. A sprawa jest prosta jak drut - państwo Kaczyńscy nijak dla Elbląga się nie zasłużyli, a ich zasługi dla Polski są nienadzwyczajnej wagi.
 • Bzdury piszesz chyba jesteś z kodu lub platformy nie ublizaj partii która odbudowuje Polskie ze zlodziejskiego procederu coraz wiecej wykrywa oszustów brawo dla rządu i prezydenta całego kraju Polska
 • ludzie czy wam juz całkiem odbiło po co nazwa wystarczy że nazywa się rondo i finał chyba radni i ini nie maja co robić i wazniejszych spraw? jak juz chcecie nazwijcie po prostu rondo np żuławskie i nikogo nie będzie kłuć w oczy po cholere na siłę wymyślac bohaterów zasłuzonych itp a później okazuję się że to bandyta i złodziej a może po prostu rondo przyszłości
 • Rondo apolityczne. .. .kontynuujmy tę piękną tradycję. .. ..
 • Siedzi i to za plecami prezesa. Ufa mu, że mu sztyletu nie wsadzi od tyLu :-)
 • a może poprostu nadać nazwe od ulic starówka -teatralna, browarna, robotnicza w skrucie STAR-TET-ROB-BRO albo poprosto rondo starówka.
 • Pani Kosecka! Uzgodnijmy, że "wybitnym mężem stanu" to ten człowiek był może dla Pani! Bo na pewno nie dla mnie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  2
  StefanK(2017-09-03)
 • A co powiecie na Rondo Adriana?
 • RobertKoliński Radna Maria Kosecka próbuje swoim listem dokonać rzeczy, nad którą głowili się bezskutecznie filozofowie od lat, a mianowicie pokazać mieszkańcom Elbląga jak ciastko zjeść i ciastko dalej mieć. W ramach rozpoczętej, cokolwiek wcześnie, kampanii wyborczej do elbląskiego ratusza próbuje złapać dwie sroki za ogon - przypodobać się elektoratowi PiS wygłaszając peany (nieprawdziwe) nt. prezydenckiej pary Kaczyńskich oraz zagrać na lokalnych emocjach i wykorzystać sentyment elblążan do swojej dawnej dumy, zakładów Zamech, które - tu jak najbardziej ma radna rację - zostały przez neoliberałów wyprzedane i pozostały po nich jedynie wspomnienia (oraz rzesza bezrobotnych). Radna Kosecka pisze: "Mamy więc, z jednej strony inicjatywę dowartościowania niezaprzeczalnych zasług wybitnego męża stanu i jego niezwykle zacnej małżonki (. .. ) Z szacunku dla tych niezwykłych osób nie będę siliła się na wymienianie ich zasług. Uważam, że byłoby to niestosowne. " (. .. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  RobertKoliński(2017-09-03)
 • RobertKoliński (. .. ) Ponieważ od lat mało wrażliwy jestem na polityczny populizm i lubię kierować się w życiu konkretami, to nie uważam, że przypominanie zasług kogoś, kto - wg. radnej Koseckiej - zasługuje na uhonorowanie swoim imieniem ronda w mieście jest niestosowne, wręcz przeciwnie - jestem zdania, że jest to podstawa "racjonalnych decyzji", do których podejmowania na lokalnym gruncie z takim zapałem przekonuje w swoim apolitycznym liście pani Maria. Gorąco zatem zachęcam panią radną do przedstawienia listy tych "niezaprzeczalnych zasług" państwa Kaczyńskich, dzięki którym mieliby oni wpisać się na listę patronów elbląskich ulic. Dla porządku tylko zaznaczę, że śmierć, jakkolwiek tragiczna, poniesiona w wypadku komunikacyjnym taką zasługą wg mnie nie jest. Z chęcią poznam te dokonania i zasługi prezydenckiej pary dla "tej ziemi", jak pisze radna, i myślę że mieszkanki i mieszkańcy Elbląga z niekłamaną radością również się z taką listą zapoznają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  1
  RobertKoliński(2017-09-03)
 • @Gz elblag - Nie dla wszystkich PiS jest ''sektą ''która odbudowuje Polskę moim skromnym zdaniem jest organizacją która ruinuje mój kraj tak wewętrznie jak i na arenie światowej, a para prezydencka nie zasłużyła się w żadnym stopniu w rozwoju Polski !!
Reklama