[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wieszanie śledzia, zakopywanie żuru

Elbląg, Stół wielkanocny
Stół wielkanocny (fot. nadesłane)

Święta Wielkanocne są kopalnią zwyczajów i obyczajów ludowych, jednym z nich, po raz drugi odtwarzanym w Centrum Spotkań Europejskich Światowid jest Pogrzeb Żuru i Śledzia. W sobotę, 27 marca, w holu głównym Światowida od godz. 11 będzie można wziąć udział w Wielkanocnym Jarmarku Sztuki Ludowej, pokazie dekorowania stołu wielkanocnego, czy konkursie na babę i mazurek wielkanocny.

Pogrzeb żuru i śledzia to dawny ludowy zwyczaj wielkanocny, kiedy to w Wielki Post pożywienie najczęściej ograniczało się do żuru i śledzi. Nie jedzono nie tylko mięsa i tłuszczów roślinnych, ale również nabiału i cukru. Kiedy więc post dobiegał końca, odbywał się tzw. pogrzeb żuru i śledzia. Wynoszeniu z domu śledzia i żuru towarzyszyły żartobliwe przyśpiewki i okrzyki. Śledzia, wyciętego z drewna lub tektury, wiązano na grubym powrozie i na wierzbie wieszano nad drogą, a garnek z żurem zakopywano poza wsią.
       W przedświąteczną sobotę w Światowidzie odbędzie się pokaz dekorowania stołu wielkanocnego oraz konkurs na aranżację stołu wielkanocnego w wykonaniu elbląskich firm gastronomicznych. Głównym punktem programu będzie coroczny Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej, podczas którego zobaczyć i nabyć będzie można rękodzieła ludowe. Przez cały czas trwania imprezy najmłodsi będą mogli nauczyć się wykonywania palm wielkanocnych oraz zdobienia pisanek w "Kąciku Małego Plastyka".
       - Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w dwóch otwartych konkursach, jakie zostały przygotowane w ramach działań w tym dniu - mówi Iwona Grajkowska z CSE Światowid - Konkurs na babę i mazurek wielkanocny oraz konkurs na palmę wielkanocną zostaną rozstrzygnięte w trakcie imprezy.
       Konkurs na babę i mazurek wielkanocny - na konkurs należy dostarczyć własnoręcznie przygotowaną babę lub mazurek świąteczny. Głównym kryterium oceny wypieków będą walory estetyczne i smakowe. Dla zwycięzców konkursu organizatorzy przygotowali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Oceny wypieków dokona jury powołane przez organizatorów.
       Wypiek należy dostarczyć w dniu jarmarku - 27 marca do Centrum Spotkań Europejskich Światowid w godz. 10 - 12. Wypieki powinny być opisane na dołączonej kartce i zawierać następujące informacje: imię i nazwisko lub zespół wykonujący pracę (skład zespołu), adres - miejscowość, kontakt - telefon.
       Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas imprezy o godz. 13.45, po czym nastąpi degustacja wypieków przez uczestników imprezy. Wyniki konkursu zamieszczone zostaną również na stronie internetowej.
       Na konkurs na palmę wielkanocną należy dostarczyć własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną nie wyższą niż 2 metry. Warunkiem udziału jest wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej, użycie naturalnych tworzyw i tradycyjnych form zdobniczych. Głównym kryterium oceny prac będą walory artystyczne i estetyczne oraz rodzaj wykorzystanych materiałów. Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów. Palmę należy dostarczyć w dniu jarmarku - 27 marca do Centrum Spotkań Europejskich Światowid w
       godz. 10 - 12. Palma powinna być opisana na dołączonej kartce i zawierać następujące informacje: imię i nazwisko lub zespół wykonujący pracę (skład zespołu), adres - miejscowość, kontakt - telefon. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas imprezy o godz. 13.30.
       Wyniki konkursu zamieszczone zostaną również na stronie internetowej.
      
       Program imprezy:
       godz. 11 - 14 - Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej - stoiska z rękodziełem ludowym;
       godz. 12 - 12.30 - pokaz dekorowania stołu wielkanocnego;
       godz. 13 - rozstrzygnięcie konkursu na aranżację stołu wielkanocnego w wykonaniu elbląskich firm gastronomicznych;
       godz. 13:30 - rozstrzygniecie konkursu na palmę wielkanocną.
       godz. 13.45 - rozstrzygniecie konkursu na babę i mazurek wielkanocny;
       godz. 11 - 13  - "Kącik Małego Plastyka" - nauka wykonywania palm i malowania pisanek;
      
Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama