UWAGA!

Wojskowe świętowanie

16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Elblągu w piątek rozpoczyna obchody święta Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia w rocznicę Cudu nad Wisłą.

Dowódca 16. Dywizji, generał Krzysztof Skarbowski podkreśla, że w tym roku jest to święto szczególne, ponieważ zdecydowana większość jej żołnierzy jest na misji w Iraku. Część z nich przyznane awanse odbierze na misji. W dywizji przybędzie trzeci generał. Stopień ten otrzyma dowódca 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach pułkownik Ryszard Jabłoński.
     Uroczystość, podczas której generał Skarbowski wręczy awanse rozpocznie się w piątek o godz. 14.00 w sali klubu garnizonowego przy ul. Mierosławskiego. Tymczasem już od 9.00 w Batalionie Dowodzenia przy ul. Królewieckiej wojsko organizuje Dzień Otwartych Koszar. W niedzielę natomiast, w kościele garnizonowym przy ul. Beniowskiego o 12.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza święta.
     Wdowa po starszym szeregowym nadterminowym Andrzeju Zielke, który 8 czerwca br. zginął w Iraku, weźmie udział w piątek w uroczystościach wpisania nazwiska męża do Księgi Czynów Żołnierskich. Andrzej Zielke, który służył w 16 Żuławskim Batalionie Remontowym w Elblągu zginął w czerwcu podczas ataku moździerzowego na rozminowywany skład amunicji w Suwajrze. Był w wojsku od 1997 roku. Miał 26 lat. Służył w 16 Żuławskim Batalionie Remontowym jako elektromechanik. Wyjechał do Iraku razem z drugim kontyngentem polskich sił stabilizacyjnych. Zajmował się m.in. przeglądem i konserwacją sprzętu wojskowego. Jego nazwisko znajdzie się w księdze czynów żołnierskich decyzją Ministra Obrony Narodowej.
     - Ta księga od kilkudziesięciu lat znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego i jest tam kilkaset wpisów. Obok nazwiska starszego szeregowego Zielke, znalazły się tam nazwiska wszystkich siedmiu polskich żołnierzy, którzy polegli w Iraku - powiedział generał Skarbowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu.
     W księdze zapisani są też oczywiście żyjący bohaterowie.
     - Wśród uhonorowanych jest np. plutonowy Lubański z Elbląga, który w czasie ubiegłorocznych ćwiczeń pod kryptonimem "Donośna Surma" w Drawsku Pomorskim ratował rannych z płonącego śmigłowca - dodał generał Skarbowski.
J

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama