UWAGA!

Wspólnie zadbać o przyrodę (Opowieści z lasu, odc. 296)

 Elbląg, Wspólnie zadbać o przyrodę (Opowieści z lasu, odc. 296)
Fot. Jan Piotrowski, FB Nadleśnictwa Elbląg: "Podczas ustalania, gdzie i jakie prace będziemy wykonywali"

- W lasach naszego nadleśnictwa znajduje się całkiem sporo powierzchni pozostawionych naturze do naturalnej sukcesji, są też pozostałości starych sadów czy tereny wokół niewielkich bagien, drobnych oczek wodnych czy źródlisk. O takie miejsca dbamy, bo stanowią wyjątkową wartość: są zarzewiem różnorodności przyrodniczej – czytamy w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Elbląg. W listopadzie portEl.pl również włączy się w te działania leśników i Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

W miejscach przeznaczonych do naturalnej sukcesji chętnie osiedlają się ptaki i drobne zwierzęta.

- Większe gatunki zaglądają, aby pod koniec lata i jesienią nieco się pożywić. No i przez cały sezon wegetacyjny owady maja tu co robić – informują leśnicy. - Oprócz tego, że nie zmieniamy charakteru tych miejsc, to staramy się w miarę możliwości poprawiać ich stan. W tym roku wiosną razem z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej zaplanowaliśmy kilka działań podnoszących walor tego typu obszarów w lasach Wysoczyzny Elbląskiej, na realizacje których Park Krajobrazowy postarał się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Tej jesieni leśnicy i pracownicy parku porozwieszali m. in. skrzynki lęgowe dla nietoperzy i popielic. Do dalszych należy posadzenie drzew owocowych i krzewów, a także odsłonięcie rosnących już drzew, aby lepiej kwitły i owocowały. - Zabezpieczymy je również przed zniszczeniem przez zwierzynę leśną – informuje Nadleśnictwo Elbląg. - Poza tym stworzymy schronienie dla płazów i gadów z kamieni i gałęzi, dosiejemy łąkę kwietną i postawimy miejsce do czatowania dla ptaków drapieżnych. We wszystkich zaplanowanych pracach pracownikom parku i nam pomoże młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu oraz Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl – podkreślają leśnicy. - Trzymajcie kciuki bo dziki, lisy, sarny, jelenie i szerszenie już trzymają.

O wspomnianych "miejscach naturalnej sukcesji" pisaliśmy m. in. w naszym cyklu "Do lasu z portElem", choćby przy okazji odwiedzin w starym sadzie w Leśnictwie Jagodno:

"Podziwiamy więc stare jabłonie, tu i tam rośnie wierzba, nieopodal jesion, jest też trochę uschniętych drzew, które wkrótce się przewrócą, a wtedy gospodarować będą na nich owady, zadomowią się przy nich małe zwierzęta...

- Widać, że zostawienie takiego miejsca w spokoju sprawia, że sporo się tu dzieje. Natura sama nimi zarządza. My nazywamy je miejscami naturalnej sukcesji. Czasem ingerujemy w nie w ten sposób, że odsłaniamy choćby jakieś niewielkie drzewo owocowe, by miało więcej światła" – opowiadał wtedy Jan Piotrowski.

oprac. TB na podst. FB Nadleśnictwa Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dobry żart tynfa wart.
 • To sie nie uda. Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  Zbyszek 1(2021-11-14)
 • A co o tym sądzi Koliński?
 • Po pierwsze przestańcie wycinać piękne zdrowe lasy zeby rząd a raczej nierząd mógł sobie drewno sprzedawać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  6
  Paweł 678(2021-11-14)
 • Zadbac o przyrode. .. a w tym czasie w parku planty oznaczyli kolejne kilka wielkich pieknych dorodnych drzew do wyrąbania. Az serce pęka. Cale srodmiescie z kazdym rokiem pozbawiane jest ogromnych drzew. Na ich miejsce nie sadzi się nic albo sadzi jakies karłowate drzewka ktore mają prmil mozliwosci pochlaniania co2 wzgledem tych ktore usunieto. .. Bez tyh doronych iwelkich drzew te miasto staje sie zwyczajnie MARNE !!!! Wszedzie btonoza i odsłanianie marnych fasad budynkow, kominy, wielkie maszty 5G albo wielkich szpetne banery reklamowe. Latem od tego betonu i braku cienia ugotujemy sie. Przykre jest to że do wladzy dorwą sie zawsze GADY ktore doslowanie walczą z drzewami. Gdybym ja był prezydentem miasta to sadziłbym doslownie wszedzie drzewa a dotychczasowe pod scisla ochroną!! To bylby najlepszy prezent dla przyszlych pokoleń.
 • @,, - ". .. Gdybym ja był prezydentem miasta to. .. "Ależ nic nie stoi na przeszkodzie byś startował w najbliższych wyborach na włodarza miasta. .. Zrobisz tak i tyle że wszyscy będą zadowoleni. Powodzenia:)
 • @,, - Udało się też rewelacyjnie ogłowić drzewa na Grottgera. .. ale z całą pewnością sobie poradzą, bo ogławiali drwale-wandale z elbląskiego ZZM. .. fachowa robota.
 • Wszyscy widzą że w Polsce aktualnie jest dokonywana na lasach rzeź na masową skalę a tu leśnicy proszą by wspólnie zadbać o przyrodę. Bezczelność jak z wiadomości
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  Takie buty(2021-11-15)
 • Sami wycinają wszędzie gdzie się da, nawet parku krajobrazowego wysoczyzny nie pominęli. Mają tupet prosić by "Wspólnie zadbać o przyrodę ".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  System(2021-11-15)
 • Wierzyć w dobre intencje leśników to jak wierzyć w dobrego księdza albo pis
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  danuta holecka(2021-11-15)
 • @,, - W sprawie drzew w parku Planty warto napisać do konserwatora zabytków. To historyczne drzewa, jak się za nimi wstawi to ich nie wytna.
 • Mają tupet hultaje. W tym roku często jeździłem na grzyby i widziałem jak wygląda "dbanie"o lasy. Skrzynki lęgowe powiesili dobrodzieje. Poważnie? Zauważyliście że jak robią wywiad z sąsiadem - mordercą to sąsiedzi mówią że był dobrym człowiekiem, zawsze dzień dobry mówił. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Taka sytuacja(2021-11-15)
Reklama