UWAGA!

Wyprawa na Kijów

 Elbląg, Grupa Truso podczas Międzynarodowego Festiwalu "Byliny starodawnego Kijowa", gdzie była jedyną reprezentantką Unii Europejskiej
Grupa Truso podczas Międzynarodowego Festiwalu "Byliny starodawnego Kijowa", gdzie była jedyną reprezentantką Unii Europejskiej (fot. nadesłane)

"Grupa Truso" wróciła z kolejnego spotkania z innymi miłośnikami historii. Tym razem "Trusowicze" zawitali do wczesnośredniowiecznego grodu pod Kijowem. Podczas trzydniowej imprezy wykorzystali swoje dotychczasowe doświadczenia i umiejętności, między innymi aktywnie wspierając rekonstrukcję historycznego obozu.

W Międzynarodowym Festiwalu "Byliny starodawnego Kijowa" w Parku Rusi Kijowskiej w Kopczewie koło Kijowa na Ukrainie uczestniczyła "Grupa Truso" działająca pod egidą Stowarzyszenia Elbląg Europa. Reprezentowały ją Drużyny Wikingów: „Nidhogg” z Braniewa, „Gautar” - Grupa Młodych Archeologów z Brus, „Grupa Radnyna” z Pruszcza Gdańskiego, "Witland" z Elbląga oraz rzemieślnicy historyczni.
       Podczas trzech dni trwania tej historyczno-plenerowej imprezy Grupa Truso aktywnie uczestniczyła w rekonstrukcji historycznego obozu „ Byliny Starodawnego Kijowa z IX - XI wieku”. Drużyny Wikińskie wzięły udział w uroczystej paradzie uczestników festiwalu, inscenizacjach, turniejach i walkach wojów, bitwie, pokazach rzemiosł dawnych oraz konkursie kulinarnym.
       Grupa Truso była na festiwalu jedyną grupą z Polski i Unii Europejskiej. Wojownicy w walkach pokazali swój kunszt bojowy, dzielnie stawali na polu bitwy, na pojedynkach, turniejach, podczas obrony grodu i spowodowali, że tarcze Truso budzą respekt oraz szacunek i są rozpoznawalne przez najlepszych wojowników Ukrainy, Rosji i Białorusi. Waleczność wojowników Truso została doceniona i podczas ostatnich bitew zostali ustawieni, jako awangarda wojsk.
       Grupa Truso to nie tylko wojownicy, ale i rzemiosło, kultura i doskonała kuchnia. W konkursie kulinarnym, zraziki przygotowane przez naszych mistrzów kuchni historycznej; Kadin i Sigurta, wśród kilkunastu przepysznych potraw zajęły 2 miejsce.
       Uczestnicy wyjazdu znaleźli, też czas na zwiedzanie Kijowa i Jarlowie - wodzowie drużyn symbolicznie, tak jak Bolesław Chrobry, uderzyli mieczami o Kijowska Złotą Bramę.
      
Ottar Woj z Truso - Wojciech Ławrynowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ottara Woja z Truso prosi sie o sprecyzować informacje. Kto poniósł koszty wyjazdu tylko precyzyjnie, czy byli sponsorzy i ile osób pojechało?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  archeolog(2010-09-07)
 • Caly wyjazd kosztował. .. .. ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wojownik(2010-09-07)
 • WojŁawrynowicz Do archeologa i wojownika. Było nas 35 osób. Wyjazd był przedsięwzięciem prywatnym i FINANSOWANYM ZE SKŁADEK UCZESTNIKÓW WYJAZDU !!! I nikt nie żałował !!! Bo imprezy i działania Grupy Truso mają zawsze świetny klimat. A ile kosztował wyjazd to nasza prywatna sprawa!!! Ja mam pytanie do archeologa i wojownik skąd takie pytania ??? Bo nie widuje podobnych pytań, przy artykułach na Protelu dotyczących wyjazdów organizowanych prze inne podmioty. Pozdrawiam Ottar Woj z Truso; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2010-09-07)
 • Pytanie nr 2! Czy grupa ta ma dotacje z jakiejkolwiek instytucji ma sponsorów? Czy posiada siedzibę i jest grupą formalna?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  trendowaty(2010-09-07)
 • Nie widze nic złego w zadanych pytaniach. Po prostu ciekawość?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wojownik(2010-09-07)
 • Czyli tradycji stało się zadość i Kijów zdobyty (tym razem pokojowo i kuchennie; ) BRAWO!!
 • Przyznam, że też mnie zaskoczyły takie pytania. Śledzę uważnie dyskusje, które prowadzone są przy artykułach dotyczących Grupy Truso i pojawia się w nich dużo zarzutów i cierpkich słów. Może ktoś potrafi mi wytłumaczyć dlaczego się tak dzieje ?? Poniżej zamieszczam odpowiedz na zadane pytania. Grupa Truso jest grupą nieformalną - w jej skład wchodzą zaprzyjaźnione drużyny, działa pod egidą Stowarzyszenia Elbląg Europa. Wyjazd do Kijowa był pokryty w 100% z naszych prywatnych środków. Jeśli chodzi o koszty takiego wyjazdy to nie są one wysokie - płaciliśmy za autobus, wyżywienie zapewnialiśmy sobie we własnym zakresie, spaliśmy w namiotach historycznych. Podobnie jest z pozostałymi wyjazdami, z tym małym wyjątkiem że najczęściej organizator festiwalu zapewnia wyżywienie. na wszelkie pytania i wątpliwości chętnie udzielę odpowiedzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Szymon Kaźmierczak(2010-09-08)
 • Bardzo dziękuje za odpowiedz! O to chodziło! jest pytanie jest i odpowiedż. Bez zbędnych ceregieli i nieudolnej "dyplomacji" woja z pod obecnego Jjanowa. Pozdrawiam i podziwiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wojownik(2010-09-08)
 • WojŁawrynowicz www. elblageuropa. pl pozdrawiam " nieudolny dyplomata. .. z pod obecnego Jjanowa" :) A swoja drogą to odkąd czytam PORTEL nie pamiętam takiego przepytywania o finanse.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2010-09-08)
 • WojŁawrynowicz www.elblageuropa.pl nieudolny dyplomata. .. z pod obecnego Jjanowa" :) A swoja drogą to odkąd czytam PORTEL nie pamiętam takiego przepytywania o finanse.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2010-09-08)
Reklama