UWAGA!

Z archiwum Czesława Misiuka, czyli Elbląg jakiego nie znacie

  Elbląg, Czesław Misiuk podczas pracy
Czesław Misiuk podczas pracy (fot. archiwum rodzinne)

Czesław Misiuk od drugiej połowy lat 60. dokumentował na zdjęciach życie Elbląga. Był jednym z najbardziej znanych elbląskich fotografów. Dzisiaj jego syn – Tomasz, również fotograf – postanowił zarchiwizować, skatalogować i upublicznić bogate archiwum taty, mając nadzieję, że wywoła wspomnienia kilku pokoleń elblążan i będzie pamiątką dla kolejnych. O historii tych zdjęć Tomasz Misiuk opowiada dzisiaj w wywiadzie z portEl.pl, a od niedzieli co tydzień znajdziecie na portEl.pl bogate galerie zdjęć Czesława Misiuka podzielone tematycznie. Zaczynamy od handlu w czasach PRL.

Czesław Misiuk żył w latach 1937-2001. Urodził się w Wilnie, w 1946 r. przyjechał z rodziną do Elbląga. Tu ukończył liceum, a w Warszawie – technikum fototechniczne. W 1965 roku rozpoczął pracę jako fotograf, najpierw w Zamechu, następnie współpracował z Galerią EL, elbląskimi i gdańskimi redakcjami. Jego drugą pasją było judo, był trenerem i międzynarodowym sędzią, w 1960 r. założył działającą do dzisiaj przy MKS Truso sekcję judo. Przez lata prowadził własną pracownię „Foto-Video”. Pozostawił po sobie bogate archiwum zdjęciowe, jakie od kilku lat archiwizuje i kataloguje jego syn Tomasz, który zdecydował się je upublicznić z pomocą portEl.pl w internecie.

 

- Dlaczego zdecydowałeś się na upublicznienie zdjęć taty?

- Ojciec był świetnym fotografem, ale był strasznym bałaganiarzem (śmiech). Robił masę zdjęć, ale z reguły po wywołaniu kliszy i zrobieniu odbitek, zwijał negatywy, wrzucał do kartonu i o nich zapominał. Gdy ojciec wyjechał do Stanów, zajmowałem się za niego obsługą fotograficzną Galerii EL i już wtedy zrobiłem porządek z tamtą częścią archiwum. Wiele pamiętałem, bo w wielu wydarzeniach uczestniczyłem razem z ojcem. Pomogli też koledzy artyści.

Porządkowaniem całego archiwum zająłem się po śmierci ojca, gdy kupiłem skanery do klisz. W wolnych chwilach skanowałem negatywy, do dzisiaj to robię. Dotychczas zeskanowałem około 13 tysięcy zdjęć. Niektóre się powtarzały, ale oczywiście nie było tak jak teraz, że robi się 50 ujęć z tego samego miejsca (śmiech). Kiedyś robiło się jedno, góra dwa ujęcia, bo aparaty były analogowe, a filmy drogie. Jak zaczynałem swoją przygodę z fotografią, to ojciec kazał mi plamkować zdjęcia. Śmieje się, że teraz robię to samo z jego zdjęciami, tyle że cyfrowo. Tak historia zatoczyła koło...

 

- Co przedstawia te 13 tysięcy zdjęć?

- Ojciec pracował dla elbląskiej prasy od lat 60. Wówczas cała masa zdjęć – negatywy – wysyłał do Gdańska, gdzie mieściły się główne siedziby redakcji. I one już do ojca nie wróciły – to były fotki z końcówki lat 60 i początku 70. To, co udało się uratować, to prawie całe archiwum Galerii EL, począwszy od III Biennale Form Przestrzennych. Ponad trzy tysiące zdjęć pochodzi z Zamechu. Są wysokiej jakości, były robione aparatem średnioformatowym w formacie 6 na 6 lub 6 na 9. Skanowałem je z negatywów w dość dużej rozdzielczości. Jakościowo są bardzo dobre.

 

- Czesław Misiuk był chyba jednym z nielicznych fotografów, którzy dokumentowali wówczas życie miasta.

- Było parę osób, które robiły zdjęcia do gazet, ale nie było tylu gazet co dzisiaj, kiedy rządzi internet. Wtedy zdjęcia do Dziennika Bałtyckiego, do Wieczoru Wybrzeża robił mój ojciec i Zbyszek Kosycarz, który przyjeżdżał z Gdańska. Nie pamiętam innych. Później był Jan Folwarczny, Piotr Kajmer, Henryk Myśliński, Ryszard Biel, ale to już druga połowa lat 80 i lata 90. Mój ojciec robił zdjęcia do połowy lat 90., kiedy wrócił ze Stanów. Także do ogólnopolskich mediów.

  Elbląg, Tomasz Misiuk, syn pana Czesława
Tomasz Misiuk, syn pana Czesława (fot. Michał Skroboszewski)

 

- Zdjęcia pokazują, jak bardzo Elbląg się zmienił. Niektórzy będą zaskoczeni, jak bardzo...

- Na zdjęciach z początku lat 70. widać m.in. budowę ulicy Kościuszki, wieżowców na Zatorzu, to jak zmieniała się ul. płk. Dąbka. Niektóre budynki na zdjęciach są w budowie, a dzisiaj już nie istnieją, jak np. Jagiellonka. Są zdjęcia z początków odbudowy Starego Miasta. Jak ktoś popatrzy z boku na nie, to może pomyśleć, jak to za komuny dużo się budowało. Wiele komentarzy i wspomnień powinny wzbudzić galerie dotyczące przemysłu. Oddzielnym rozdziałem będzie Zamech, ale też pokażę zdjęcia z Zakładów Wielkiego Proletariatu, gdzie produkowano meble; Zakłady Buczka, gdzie robiono buty; zdjęcia z Truso, Renomy, Plastyku. To dopiero będą wspomnienia...

 

- Pierwsze zdjęcia opublikujemy w niedzielę, 29 grudnia. Co tydzień będą poświęcone innemu tematowi, zaczniemy od handlu. Robią wrażenia, szczególnie gdy pokazują ujęcia ludzi...

- Staram się wybierać zdjęcia, na których byli ludzie. Przekazałem nawet fotki, na których jestem nawet ja w przedszkolu. Niektóre osoby rozpoznaję, o niektórych wiem, że już niestety nie żyją. Mam nadzieję, że wywołają one dyskusje, wspomnienia, że osoby ze zdjęć zostaną rozpoznane przez rodzinę, dzieci. Na pewno zdarzą się też słowa krytyki, w dobie internetu się tego nie uniknie, ale nie będę się tym w ogóle przejmował. Wiem, że w Elblągu jest sporo osób, które interesują się historią miasta, szczególnie tą najnowszą, co widać na portalach społecznościowych. Zachęcam wszystkich, którzy nie są zawodowymi fotografami i mają w swoich zbiorach pamiątkowe zdjęcia, by je publikowali i się nimi dzielili.

Wiele z takich zdjęć nadaje się do prezentacji na ścianach w urzędach, instytucjach, lokalach. Dziwię się, że w takich miejscach często wiszą reprodukcje znanych malarzy, a nie ma miejsca na zdjęcia czy obrazy rodzimych artystów. Właśnie po to zdjęcia ojca zeskanowałem i upubliczniam, by nie leżały w szufladzie. Warto się tym podzielić, bo to są emocje.

Internet i portEl.pl to obecnie najlepsze nośniki, dzięki którym można mieć dostęp do tych zdjęć z każdego miejsca na świecie.

 

- A gdyby ktoś chciał takie zdjęcie dla siebie, na pamiątkę, na przykład w większym formacie?

- Proszę o kontakt mailowy pod adresem fotografista18@gmail.com. Indywidualnie będę ustalać warunki udostępnienia zdjęć, w zależności od tego, czy ktoś będzie chciał standardową odbitkę czy np. większy format do oprawienia.

 

Pierwsze zdjęcia Czesława Misiuka, dotyczące handlu w PRL, już w najbliższą niedzielę na portEl.pl!

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pozdrawiam Panie Tomaszu! Az lezka w oku sie kreci. Wspaniale treningi i mozliwosc poznania tak wyjatkowych ludzi jak Pan oraz Pana Tata. Uksztaltowaliscie wielu mlodych ludzi. Z przyjemnoscia bede zagladal do archiwum fotografii Pana Taty. Dziekuje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  1
  Lukasz Krajnik(2019-12-25)
 • Trzeba było dac do artykułu chociaż kilka fotek
 • Do czasu utworzenia województwa elbląskiego najpopularniejszą gazetą w mieście był "Głos Elbląga", który de facto był mutacją dziennika KW PZPR w Gdańsku - "Głosu Wybrzeża". Nasz różnił się ostatnią stroną poświęconą Elblągowi i naszemu powiatowi. To w tej gazecie pan Misiuk często zamieszczał swoje fotki. Po 1975 roku jego zdjęcia pojawiały się już w naszym województwie w nowej gazecie, tygodniku "Wiadomości elbląskie".
 • Tomek świetny pomysł mam nadzieję, że znajdzie się miejsce na ówczesną sekcję judo w EDEK-u i późniejsze wymażone "tatami". Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Ludwik(2019-12-25)
 • Znałam Pana Czesława Misiuka z Zamechu. Moje biuro było blisko Jego pracowni. To bardzo mądry i porządny człowiek. Razem z Nim pracował Leonard Poczwajtis, który zginął tragicznie podczas pracy w katastrofie samolotowej w 1976 roku. Syn Pana Czesława Misiuka Tomasz przychodził do pracowni. Cieszę się, że mu się powiodło w życiu zawodowym, co było marzeniem ojca. Tak dobrych zdjęć jak Pan Czesław Misiuk nie wykonywał i nie wykonuje nikt. Na pewno warto ratować Jego zbiory.
 • Świetny pomysł,nie mogę się doczekać tych zdjęć,od lat bezskutecznie poszukuje fotek dawnego Elbląga. Ale nie przedwojennego,tylko z właśnie z lat 60,70 i 80
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Tksam(2019-12-25)
 • Brawo, pozytywnie zakręcona rodzinka. Im człowiek starszy tym bardziej docenia takie zdjęcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  peron(2019-12-25)
 • Panie Tomaszu a może jakiś solidny album ze zdjęciami Pana Taty i Pana? Byłoby to coś co pokazałoby Elbląg od gruzów powojennych do obecnej chwili. Jestem elblążaninem urodzonym w tym mieście w 1946 i maży mi się coś takiego. Jak mówią jedno zdjęcie przekazuje więcej niż tysiąc słów, pozdrawiam, kkcc
 • Wszystkie Cześki to fajne chłopaki. ..
 • Dokładnie. Za dużo zdjęć sprzed 1945 za mało zdjęć z polskiego juz Elbląga
 • Pamiętam zdjęcia pana Czesława wiszące na korytarzach Urzędu Miejskiego.
 • dla mnie Misiuk to zastępca dyrektora w Gastronomiku. Był dyrektor Cydzik i dwoje zastępców pani Nipanicz i właśnie Misiuk, bodajże od matematyki
Reklama