UWAGA!

Zamek w Nidzicy (Na spacer z portEl.pl, odc. 24)

 Elbląg, Zamek w Nidzicy (Na spacer z portEl.pl, odc. 24)
(fot. Aleksandra Niziołek)

Kolejny zamek na szlaku fortyfikacji, który warto odwiedzić, znajduje się w Nidzicy. Wielkim plusem jest tu przewodnik, który opowiada z taką pasją, że aż chce się sięgnąć po więcej historii związanej z obiektem. Zobacz zdjęcia.

Budownictwo w osadzie

Tereny, przy których znajduje się zamek, były dość bagnistymi ziemiami. Podczas przeprowadzonych tu badań archeologicznych udało się trafić na niecodziennie odkrycie. Wykopano gliniane dzbany, które umieszczano najpierw w ziemi i to na nich budowano chaty. Miało to je zabezpieczać przez wilgocią. To jedyna taka konstrukcja, jaką udało się odkryć w Europie.

 

Historia zamku w pigułce

Budowa obiektu rozpoczęła się w 1370 roku. Nieco później, bo z początkiem XV w., w zamkowych murach rezydowali już Krzyżacy. Jednak nie nacieszyli się warownią zbyt długo, bo po roku została już odbita przez polskie rycerstwo. Zamkowe mury były pod panowaniem wielu władców - rezydowali tu Czesi, a także Francuzi. I to właśnie za urzędowania tych ostatnich zamek zaczął niszczeć i popadać w ruinę. Obecnie zamkowe sale zostały zmienione w muzeum.

 

Zwiedzanie

Zamek zwiedza się z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach. Warto wcześniej je sprawdzić, żeby nie czekać na wejście. Niewielkie grupy oprowadza przewodnik, który jest prawdziwym fascynatem historii, ale nie brakuje mu też poczucia humoru. Do zwiedzenia jest kilka ekspozycji - od tej poświęconej budownictwu i odkryciom, poprzez sale z rodzajami broni. Od tych prostych - przeznaczonych dla ludności chłopskiej, poprzez coraz bardziej zaawansowane. Skoro zamek, to i sala tortur. Choć trzeba przyznać, że tu akurat największą ciekawostką jest strój lekarski, z maską z długim dziobem. Umieszczano w nim zioła, które miały uchronić przed zakażeniem, a także przykrymi zapachami od chorych.

Samo zwiedzanie trwa ok. godziny i choć jest tu o wiele mniej do obejrzenia niż w Kwidzynie czy Lidzbarku, to mimo wszystko jest to kolejny element szlaku zamków, który warto zobaczyć.

Aleksandra Niziołek

 

“Na spacer z portElem" to cykl artykułów, przybliżający turystyczne atrakcje naszego regionu. Opowiada o nich Aleksandra Niziołek, pochodząca z Krakowa, która od ponad roku mieszka w Elblągu. Mamy nadzieję, że jej turystyczne odkrycia pozwolą Wam poznać nasz region na nowo. Zapraszamy do lektury w każdą sobotę i wybrania się na spacer opisywanymi trasami. Zapraszamy też do śledzenia bloga pani Aleksandry http://poprostutuiteraz.pl/


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Czy jest tam jeszcze hotel i na dole kawiarnia ? Ponad 20 lat temu zdarzyło mi się tam nocować i pić piwo w piwnicach zamku... tz w tamtejszej kawiarni.
 • @Poldekk. - niewiarygodne, dobrze że powiadomiłes o tym w internecie
 • Owszem nadal w Zamku są do wynajęcia komnaty zamkowe jako pokoje hotelowe, a też funkcjonuje tam restauracja. A tak swoją drogą jeśli chodzi o Nidzicę to interesującym faktem historycznym są naloty lotnictwa polskiego w pierwszych dniach kampanii wrześniowej w 1939 roku. Mianowicie w dniach od 2 do 6 września lotnicy polscy z 41Eskadry Rozpoznawczej działającej w Armii Modlin obok bombardowań tego miasta dokonywali systematycznych bojowych lotów w tej okolicy. Uważa się, że nalot z 2 września był pierwszą bojową akcją polskiego lotnictwa nad terytorium Niemiec. Wówczas załogi dwóch samolotow P 23 Karaś zbombardowały dworzec w Nidzicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  0
  Ot tak poza tematem.(2022-10-29)
 • Prościej zamki kropka pl
 • @Ot tak poza tematem. - A elbingowe Stukasy rozpoczęły II Wojnę, o 4:00 zbombardowały most w Tczewie, co obudziło załogę Schlezwig - Holsteina, która zaspała po balu kapitańskim... @ Historyk
 • Wczoraj w Kadynach na plaży był zamek z piasku
Reklama